reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Udowodnienie szkody w prawie pracy

Udowodnienie szkody w prawie pracy

Pracodawca musi wykazać wystąpienie oraz wyso­kość szkody wyrządzonej przez pracownika, jeżeli będzie dochodził od niego odszkodowania z tego tytułu. W pierwszej kolejności należy zaproponować pracownikowi zawarcie ugody dotyczącej napra­wienia wyrządzonej przez niego szkody.

Udowodnienie szkody

Definicja podstawowa

Wykazywanie wystąpienia szkody za pomocą dowodów.

W wynagrodzeniach

Pracodawca musi wykazać wystąpienie oraz wyso­kość szkody wyrządzonej przez pracownika, jeżeli będzie dochodził od niego odszkodowania z tego tytułu.

Pracodawca nie może samodzielnie potrącić war­tości ujawnionej szkody z wynagrodzenia pracow­nika, nawet w razie jego oczywistej winy. Przepisy pozwalają na potrącenie z wynagrodzenia pracow­nika innych należności niż określone w Kodeksie pracy tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. W pierwszej kolejności należy zaproponować pracownikowi zawarcie ugody dotyczącej napra­wienia wyrządzonej przez niego szkody. W ugo­dzie, której wzoru przepisy nie określają, trzeba zawrzeć przynajmniej postanowienia określające szkodę (jej rodzaj, wartość), wysokość odszko­dowania i sposób jego zapłaty (np. jednorazowo lub w ustalonych ratach przez potrącenie z wyna­grodzenia), a także termin (terminy) zapłaty. Taka ugoda może być podstawą do egzekucji na mocy przepisów k.p.c. po nadaniu jej klauzuli wykonal­ności przez sąd. Jeśli jednak pracownik nie zga­dza się na ugodowe załatwienie sprawy, można dochodzić od niego odszkodowania w procesie przed sądem pracy. Patrz: kara umowna, potrącenia

Polecamy serwis: Odpowiedzialność materialna

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama