| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Pracownicy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku ich dzieci. Wraz z końcem wakacji służby kadrowo-płacowe organizacji non profit powinny zakończyć rozliczanie wniosków o dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników.

Z tego względu dopłaty do tzw. wczasów pod gruszą dla dziecka pracownika podlegają opodatkowaniu w całości – i to niezależnie od wysokości i źródła ich finansowania, a także niezależnie od wieku dziecka. Taka forma wypoczynku nie stanowi bowiem formy „zorganizowanej”, uprawniającej do skorzystania ze zwolnienia od podatku.

Ważne!

Zorganizowanym wypoczynkiem nie są: „wczasy podgruszą”, pobyt u rodziny oraz wypoczynek organizowany na własną rękę przez rodziców (pracowników) i związany z tym pobyt dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych czy wynajmowanych pokojach.

Przykład:

Czy zwolnienie z podatku określone w art. 21 ust. 1 pkt 78 updof ma zastosowanie w przypadku uczestnictwa dzieci w wypoczynku w ramach wczasów rodzinnych?

Tak – zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 78 updof ma zastosowanie również w przypadku, gdy wypoczynek organizowany jest równocześnie dla dzieci i rodziców. Jednak zwolnieniu z podatku podlega tylko ta część wydatku, która dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18. W sytuacji gdy organizacja non profit dopłaca ze środków zfśs do wypoczynku dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, zorganizowanego w formie wczasów rodzinnych, na zasadach określonych w rozporządzeniu, dopłaty te będą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego niezależnie od ich wysokości.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Co istotne – od świadczeń finansowanych z zfśs (niezależnie od ich wysokości), nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Wniosek o przyznanie dopłaty

Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, wniosek o przyznanie dopłaty do wypoczynku dziecka (dzieci) pracownik organizacji składa po dokonaniu opłaty lub przedpłaty za pobyt uprawnionego dziecka (dzieci) na zorganizowanym wypoczynku. Zasady te powinny być uregulowane w przepisach wewnętrznych pracodawcy (np. w regulaminie zfśs). Pracodawca ma obowiązek zastosować zwolnienie z podatku z art. 21 ust. 1 pkt 78 updof tylko wtedy, gdy wydatek na zorganizowany wypoczynek dziecka (dzieci) do lat 18 został rzeczywiście poniesiony i odpowiednio udokumentowany.

Dowód poniesienia wydatku

Przepisy updof nie zawierają regulacji określającej, jaki dowód powinien przedstawić pracownik, który poniósł wydatek z tytułu wypoczynku dziecka (dzieci) do lat 18. To na pracowniku ciąży obowiązek przedłożenia stosownych dowodów i udowodnienia prawa do zwolnienia (zob. m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 listopada 2012 r., nr ITPB2/415-799/12/IL).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »