REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki organizacji na kurs prawa jazdy pracownika a koszt uzyskania przychodu

Paweł Skoczanik
Wydatki organizacji na kurs prawa jazdy pracownika a koszt uzyskania przychodu. /Fot. Fotolia
Wydatki organizacji na kurs prawa jazdy pracownika a koszt uzyskania przychodu. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory organy podatkowe nie zgadzały się na to, aby pracodawca mógł zwiększyć koszty uzyskania przychodu o wydatki na sfinansowanie pracownikowi kursu prawa jazdy kategorii B. Uzasadnieniem była możliwość wykorzystywania prawa jazdy tej kategorii nie tylko w pracy, ale i poza nią. Dlatego warto zwrócić uwagę na jedną z najnowszych interpretacji, w której organ podatkowy uznał wydatek pracodawcy na sfinansowanie kosztów takiego kursu za koszt podatkowy.

Podatnik, który otrzymał interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 czerwca 2012 r. (sygn. ITPB1/415-274b/12/PSZ), prowadził m.in. działalność gospodarczą polegającą na produkcji (z zakupionych materiałów gotowych) okularów korekcyjnych na zamówienie. Kilku pracowników – mimo że ich praca wiąże się z wyjazdami poza siedzibę pracodawcy – nie posiadało prawa jazdy. Pracodawca postanowił opłacić kurs tym osobom. Uzasadniał ten wydatek chęcią motywacji pracowników do kontynuacji dla niego pracy. Chodziło o grupy zawodowe, których nie oferował lokalny rynek pracy: optometrystów (osoby przeprowadzające badania wzroku w celu wykrycia wad) oraz handlowców zajmujących się doborem opraw okularowych w przychodniach na terenie całego kraju. Pracownicy, organizując badania wzroku i dobór opraw na terenie całego kraju, przebywali poza swoim miejscem zamieszkania przez 4–5 dni pracy w tygodniu. Przedsiębiorca wskazywał, że ma coraz większe trudności ze znalezieniem osób, które zgodziłyby się na tak częste wyjazdy.

Autopromocja

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Pracodawca miał wątpliwości, czy faktura VAT bądź umowa z ośrodkiem szkoleniowym, potwierdzająca opłacenie usługi dla pracowników, będzie podstawą zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Interesowało go także, czy warunkiem zaliczenia wydatków na kurs do kosztów uzyskania przychodów będzie zdanie egzaminu na prawo jazdy oraz czy w sytuacji, gdy pracownik będzie kilkakrotnie przystępował do egzaminu, kursy doszkalające i koszty dodatkowych opłat za egzamin również będą stanowiły taki koszt.

Ogólne zasady zaliczania wydatków do kosztów podatkowych

Analizując problem kwalifikacji wydatków pracodawcy na kurs prawa jazdy dla pracowników, należy się odwołać do ogólnych reguł zaliczania wydatków do kosztów podatkowych. Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 updop (katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów nie przewiduje wykluczenia wydatków ponoszonych na kurs prawa jazdy pracowników).

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów” z art. 15 ust. 1 updop jest ograniczeniem. Samo sformułowanie „w celu” należy rozumieć jako dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy. Dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść korzyść z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Preferencyjna sprzedaż towaru pracownikowi a jego przychód ze stosunku pracy

Kurs na prawo jazdy jako podnoszenie kwalifikacji

Izba skarbowa oceniała sfinansowanie wydatków na prawo jazdy pod kątem podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Organ podatkowy wskazał przesłanki pomocnicze przy ocenie, czy poniesiony wydatek na kurs na prawo jazdy, odbywany przez pracownika, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy z tytułu prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej (czy wydatek na pracowniczy kurs prawa jazdy jest związany ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne na stanowisku pracy zajmowanym przez pracownika). Nie ma takiej możliwości, gdy wydatek na kurs prawa jazdy służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z zajmowanym przez pracownika stanowiskiem i wykonywaną przez niego pracą.

Do tej pory organy podatkowe eliminowały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na podnoszenie takich kwalifikacji pracownika, które pracownik mógł wykorzystać zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Często najpierw organ podatkowy sprawdzał, czy dana umiejętność może mieć wartość dla pracownika w jego życiu prywatnym, a dopiero potem analizował, czy umiejętność ta jest potrzebna pracownikowi w pracy. W interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że fakt możliwości wykorzystania prawa jazdy przez pracownika w życiu prywatnym nie jest powodem wykluczenia wydatków pracodawcy z kosztów podatkowych. Istotniejsze jest to, czy wydatki na kształcenie pracownika pozwolą mu nabyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania powierzonych obowiązków pracowniczych.

W analizowanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że sfinansowanie przez pracodawcę kursu na prawo jazdy wiąże się z zakresem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wydatki poniesione z tego tytułu mają na celu podniesienie umiejętności pracowników poprzez uzyskanie prawa jazdy niezbędnego do wykonywania pracy w charakterze handlowców. Faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki na pokrycie kosztów kursu nauki jazdy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i koszty dodatkowych lekcji jazdy należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Także w przypadku rozwiązania umowy o pracę, zdaniem organu podatkowego, nie występuje konieczność korygowania kosztów uzyskania przychodów, skoro wydatki poniesione przez pracodawcę były racjonalnie uzasadnione.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Związek prawa jazdy z obowiązkami pracowniczymi

Należy odróżnić sfinansowanie wydatków na prawo jazdy pracownika, który może wykorzystywać samochód służbowy w pracy, od sytuacji, kiedy zakres obowiązków pracowniczych bezwzględnie wymaga od niego posługiwania się samochodem służbowym. W tym pierwszym przypadku organy podatkowe mogą się nie zgodzić na zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W przeszłości organy podatkowe taką sytuację dostrzegały także wtedy, gdy pracownik miał otrzymać obowiązki związane z wykorzystaniem samochodu służbowego dopiero po zdobyciu prawa jazdy kategorii B. Przykładem jest interpretacja indywidualna z 2 czerwca 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/1/415-276/10/MK). Pracodawca opłacił kurs na prawo jazdy pracownicy zatrudnionej na stanowisku sekretarki-asystentki. Zamiarem pracodawcy było powierzenie jej nowych obowiązków, polegających na używaniu samochodu służbowego w celach:

  • załatwiania spraw służbowych w urzędach,
  • przewożenia kontrahentów,
  • odbierania zaproszonych gości z lotniska,
  • oprowadzania gości po oddziałach zakładu pracy.

Jeszcze przed zdobyciem prawa jazdy pracownica załatwiała te sprawy, ale jeździła samochodem służbowym z kierowcą. Organ podatkowy uznał, że aby mówić o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, kurs prawa jazdy musiałby być ściśle związany z zajęciem, które pracownica wykonuje w ramach swoich obowiązków pracowniczych. Organ podatkowy uznał, że osoba zatrudniona na stanowisku sekretarki-asystentki nie wykonuje obowiązków związanych z prowadzeniem samochodu służbowego. Nie jest bowiem osobą zatrudnioną na stanowisku kierowcy. Organ podatkowy nie przyjął, że poprzez zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu służbowego nastąpiło podwyższenie posiadanych kwalifikacji pracownicy w zakresie jej obowiązków pracowniczych.

Stanowisko organów podatkowych w zakresie zaliczenia wydatków pracodawcy na kurs i egzamin na prawo jazdy pracownika do kosztów uzyskania przychodów jest ściśle powiązane z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika na podstawie przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych (zob. art. 17 k.p.). Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje m.in.: zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania (przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia). Pracodawca może przyznać takiemu pracownikowi dodatkowe świadczenia – w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

Podstawą podnoszenia kwalifikacji jest zazwyczaj umowa – przy czym nie ma obowiązku jej zawarcia, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Niezależnie od tego, że przepisy k.p. przewidują możliwość uniknięcia zawarcia formalnej umowy – warto taką umowę podpisać. Właśnie po to, aby pracodawca dysponował jednoznacznym dowodem, że wydatek na kurs prawa jazdy miał w intencji pracodawcy służyć podniesieniu kwalifikacji zawodowych (a nie prywatnych) pracownika.

Zobacz koniecznie: Dokumentowanie pracy szczególnej przez pracodawcę

ABY WYDATEK MÓGŁ BYĆ UZNANY ZA KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU, POWINIEN SPEŁNIAĆ ŁĄCZNIE NASTĘPUJĄCE WARUNKI:

  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 updop,
  • być właściwie udokumentowany.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA