| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Określenie miejsca pracy pracownika

Określenie miejsca pracy pracownika

Chcemy zatrudnić pracownika na stanowisku elektryka. Siedziba firmy mieści się w Wołominie, ale pracownik ten będzie świadczył usługi zarówno w siedzibie firmy, jak i na terenie całej Warszawy. Jak powinniśmy określić jego miejsce pracy w umowie o pracę? Czy jest różnica między miejscem pracy a miejscem wykonywania pracy?

WAŻNE!

Pracodawca ma prawo polecić pracownikowi wykonywanie konkretnych czynności służbowych w różnych miejscach, ale w ramach jego umownego miejsca wykonywania pracy.

Pracodawca zatrudniając pracownika ma na względzie potrzeby zakładu pracy, co przesądza o miejscu świadczenia pracy przez pracownika. Najczęściej z miejscem wykonywania pracy związany jest rodzaj wykonywanej pracy i dlatego może być ono określone w różny sposób. I tak, jeżeli pracownik jest kierowcą i charakter jego pracy polega na stałym przemieszczaniu się, to należałoby jako jego miejsce pracy wskazać w umowie o pracę teren, np. województwo mazowieckie lub Poznań, na którym faktycznie porusza się w ramach swojej pracy. W przypadku np. pracownika wołomińskiej filii banku z główną siedzibą w Warszawie miejscem pracy takiego pracownika będzie adres w Wołominie, a nie adres centrali warszawskiej.

PRZYKŁAD

Pracownik sieci handlowej Mix, która ma 4 sklepy w Krakowie, jest zatrudniony na stanowisku sprzedawcy. W umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy wskazano Kraków, pracodawca chciałby bowiem kierować swoich pracowników w różnych okresach miesiąca do różnych sklepów. Takie działanie nie znajduje uzasadniania, gdyż z charakteru pracy sprzedawcy nie wynika, że jego praca polega na stałym przemieszczaniu się i świadczeniu pracy w różnych miejscach. Taki sprzedawca powinien mieć w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy określony konkretny sklep ze wskazaniem jego adresu. Określenie terenu całego miasta jako miejsca pracy pracownika sieci handlowej byłoby dopuszczalne, jeżeli byłby on np. dostawcą, a jego praca polegałaby na rozwożeniu do wszystkich sklepów towaru i bywaniu w różnych sklepach kilka razy w miesiącu.

W sprawie definicji i określenia miejsca pracy wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. W wyroku z 9 lutego 2010 r. (I PK 157/09) SN stwierdził, że „stałe miejsce pracy oznacza punktowo lub terytorialnie oznaczony obszar, na którym pracownik stale (zwykle) wykonuje obowiązki pracownicze w granicach obowiązujących go norm czasu pracy. Za nieskuteczne – co do zasady – należy uznać uzgodnienie jako stałego miejsca pracy obszaru całych państw lub nawet kontynentów, skoro racjonalnie niemożliwe jest stałe świadczenie pracy na tak rozległych terenach (miejscach pracy). Jako wyjątek od tej zasady i tylko wówczas, gdy z natury lub właściwości konkretnego stosunku pracy wynika obowiązek stałego wykonywania obowiązków pracowniczych na całym krajowym lub międzynarodowym obszarze (miejscu) pracy, umownie uzgodnionym jako miejsce wykonywania pracy, istnieje możliwość przyjęcia, że pracownik nie znajduje się w podróży służbowej w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych”.

Podstawa prawna

  • art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy,
  • art. 454 § 2 Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »