Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdzanie poczty służbowej pracownika
Czy możemy zamontować monitoring w firmie? Czy nie naruszymy tym dóbr osobistych pracownika? Bez względu na to czy praca jest wykonywana w siedzibie firmy, w domu w trybie zdalnym czy w formie telepracy, pracodawca ma prawo do monitorowania służbowej poczty elektronicznej każdego pracownika przy spełnieniu określonych warunków.
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca może wprowadzić kontrolę służbowej poczty elektronicznej pracownika w sytuacji, gdy jest to niezbędne, aby zapewnić i umożliwić pełne wykorzystanie czasu pracy pracowników oraz aby określić właściwe użytkowanie udostępnionych pracownikom narzędzi pracy.
Informacja o monitoringu poczty
Informacje o monitoringu poczty elektronicznej powinny zostać przekazane przez pracodawcę w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy – mogą być zawarte w układzie zbiorowym lub regulaminie pracy lub w przypadku mniejszych pracodawców mogą być przekazane poprzez obwieszczenie na tablicy ogłoszeń lub mailowo.
Konieczne jest, aby minimum dwa tygodnie przed uruchomieniem monitoringu poinformować pracowników w jakim celu, w jakim zakresie i w jaki sposób będzie stosowany monitoring.
W przypadku nowo zatrudnionych pracowników, informację o stosowaniu monitoringu służbowej poczty należy przekazać w formie pisemnej przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
Skarga do UODO - naruszenie dóbr osobistych
Jeżeli pracownicy nie zostaną poinformowani o stosowaniu monitoringu poczty elektronicznej w odpowiedni sposób mogą złożyć skargę do UODO w związku z naruszeniem ich dóbr osobistych.
Pouczenie o niekorzystaniu z poczty służbowej w celach prywatnych
Należy również pamiętać, że monitoring poczty elektronicznej nie może naruszać tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracownika (art. 22(3) KP), dlatego wskazane jest, aby pouczyć pracowników, aby nie wykorzystywali służbowych adresów mailowych do prywatnych korespondencji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat