| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Prawo unijnie nie narzuca, jak powinna być skonstruowana umowa na czas zastępstwa oraz czy powinna ona np. wymieniać nazwisko zastępowanego pracownika.

Orzeczenie Trybunału

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości obniżenie „ogólnego poziomu ochrony”, o którym mowa w klauzuli 8 pkt 3 porozumienia, dotyczy całościowego zmniejszenia ochrony pracowników. Trybunał podkreślił, że ostateczna ocena, czy doszło do zmniejszenia ogólnego poziomu ochrony pracowników zatrudnionych na czas określonych czy też nie, należy do sądu krajowego. Niemniej wskazał okoliczności, z których wynikałoby, że nie doszło do naruszenia klauzuli 8 pkt 3 porozumienia. Zmniejszenie ochrony nie dotyczyło wszystkich pracowników zatrudnionych na czas określony, lecz tylko nielicznych z nich zatrudnionych na podstawie umowy na zastępstwo. Ponadto, jak wskazał Trybunał, całościowa ocena zgodności regulacji krajowych z prawem unijnym powinna uwzględniać również inne gwarancje, jakie zostały wprowadzane do prawa krajowego w związku z wdrożeniem dyrektywy.

Wracając do postawionego na wstępie pytania, z przepisów prawa polskiego nie wynika, że skuteczność zawarcia umowy na zastępstwo zależy od wskazania powodu zawarcia takiej umowy lub też określenia pracownika zastępowanego. Z art. 29 § 1 k.p. wynika jedynie, że w umowie strony powinny wskazać jej rodzaj. W treści umowy strony wyraźnie powinny określić, że zawierają umowę na czas określony odpowiadający okresowi nieobecności zastępowanego pracownika. W przypadku gdy strony nie wskażą rodzaju umowy, należy przyjąć, że zawarły one umowy na czas nieokreślony, chyba że z całokształtu okoliczności sprawy będzie wynikać co innego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »