Kontrola PIP i urzędu skarbowego w jednym czasie
REKLAMA
Tak, kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy mogą przeprowadzić kontrolę w czasie, kiedy zakład jest kontrolowany przez urząd skarbowy. Starania o przesunięcie terminu przeprowadzenia kontroli raczej na niewiele się zdadzą.
REKLAMA
Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 9 marca 2009 r. przewiduje w art. 82 ust. 1, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy. Jeżeli działalność gospodarcza przedsiębiorcy jest już objęta kontrolą innego organu, organ kontroli odstąpi od podjęcia czynności kontrolnych oraz może ustalić z przedsiębiorcą inny termin przeprowadzenia kontroli (art. 82 ust. 2).
Od ww. zasady wprowadzono jednak liczne wyjątki. Do zbiegu kontroli może dojść wówczas, gdy:
- ratyfikowane umowy międzynarodowe stanowią inaczej,
- przeprowadzenie kontroli jest niezbędne do przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia,
- kontrola jest prowadzona w toku postępowania prowadzonego na podstawie przepisów z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów,
- przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego,
- kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług przed dokonaniem tego zwrotu,
- przeprowadzenie kontroli jest realizacją obowiązków wynikających z przepisów prawa wspólnotowego o ochronie konkurencji lub przepisów prawa wspólnotowego w zakresie ochrony interesów finansowych Wspólnoty Europejskiej,
- kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W wypadku kontroli PIP zastosowanie znajduje wyłączenie opisane w art. 82 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Przepis ten odsyła do ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych, a w tym do Konwencji nr 81 przyjętej 11 lipca 1947 r. przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu (DzU z 1997 r. nr 72, poz. 450). Artukuł 16 Konwencji wyraźnie wskazuje, że przedsiębiorstwa mogą być kontrolowane tak często i tak starannie, jak to jest konieczne do zapewnienia skutecznego stosowania odpowiednich przepisów prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat