reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Skutki odwołania ze stanowiska w zarządzie dla stosunku pracy

Skutki odwołania ze stanowiska w zarządzie dla stosunku pracy

Odwołanie członka zarządu osoby prawnej i wypowiedzenie mu umowy o pracę nie powoduje zmiany jego stanowiska jako pracownika. Członek zarządu nadal pozostaje na tym samym stanowisku pracowniczym, nawet jeżeli jest zwolniony z obowiązku wykonywania pracy.

Jerzy S. był zatrudniony w Fundacji P. od października 2001 r. do końca 30 kwietnia 2006 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku przewodniczącego zarządu Fundacji P. Pismem z 6 stycznia 2006 r. Minister Skarbu Państwa odwołał powoda z funkcji przewodniczącego zarządu Fundacji P. z dniem 6 stycznia 2006 r. Następnie drugim pismem z 6 stycznia 2006 r. – doręczonym powodowi 13 stycznia 2006 r. – oświadczył, że w związku z odwołaniem go z funkcji przewodniczącego zarządu Fundacji P. rozwiązuje z nim umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia powód został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. W efekcie między 6 stycznia a 30 kwietnia 2006 r. Jerzy S., nie pełniąc już funkcji przewodniczącego zarządu, nadal był pracownikiem Fundacji P.

Po odwołaniu i wypowiedzeniu stosunku pracy Jerzy S. zdecydował się przejść na emeryturę. Poinformował więc Fundację P., że bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę zamierza przejść na emeryturę. Zwrócił się o wypłacenie odprawy emerytalnej w wysokości przewidzianej w Regulaminie Wynagradzania Pracowników Fundacji P., która stanowiła równowartość 3-miesięcznego wynagrodzenia.

Fundacja odmówiła wypłaty. Jerzy S. pozwał więc byłego pracodawcę. Sąd I instancji przyznał rację Jerzemu S. i zasądził na jego rzecz odprawę w pełnej kwocie. Sąd II instancji apelację pozwanej fundacji częściowo uwzględnił, wskazując, że powoda z fundacją łączył jeden stosunek pracy na stanowisku przewodniczącego zarządu i nie nastąpiła zmiana tego stanowiska w związku z odwołaniem i późniejszym wypowiedzeniem. Powód był u pozwanego tylko i wyłącznie zatrudniony na stanowisku członka zarządu do 30 kwietnia 2006 r. i nigdy nie wykonywał pracy jako „zwykły, szeregowy pracownik”, a zatem nie przysługuje mu odprawa regulaminowa. Przyznał zarazem, że fundacja powinna jednak wypłacić odprawę emerytalną, tyle że w kwocie niższej, wskazanej w art. 921 k.p. (1-miesięcznego wynagrodzenia).

Powód Jerzy S. złożył skargę kasacyjną, która została oddalona. Uzasadniając orzeczenie, Sąd Najwyższy wskazał, że członkowie zarządu Fundacji P. nie byli objęci w ogóle Regulaminem Wynagradzania Pracowników Fundacji, mimo że treść tego Regulaminu wykraczała poza normowanie wynagradzania. Ustalenie przez strony w umowie o pracę stanowiska powoda jako przewodniczącego zarządu (prezesa) fundacji jest wiążące w tym sensie, że zmiana tego stanowiska wymaga formalnej modyfikacji stosunku pracy. Nie zmienia się charakter zatrudnienia członka zarządu tylko dlatego, że zostaje on odwołany z funkcji w organie osoby prawnej typu korporacyjnego. Stosunek pracy jest bowiem odrębny od stosunku organizacyjnego i dla jego zmiany trzeba dokonać stosownych oświadczeń woli normowanych prawem pracy. Odwołanie członka zarządu zatrudnionego w fundacji na stanowisku członka zarządu nie powoduje zmiany jego statusu w okresie wypowiedzenia, jeśli fundacja nie powierzyła mu innej pracy.

Wyrok Sądu Najwyższego z 25 lutego 2009 r. (II PK 189/08, niepubl.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama