REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki odwołania ze stanowiska w zarządzie dla stosunku pracy

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Odwołanie członka zarządu osoby prawnej i wypowiedzenie mu umowy o pracę nie powoduje zmiany jego stanowiska jako pracownika. Członek zarządu nadal pozostaje na tym samym stanowisku pracowniczym, nawet jeżeli jest zwolniony z obowiązku wykonywania pracy.

Jerzy S. był zatrudniony w Fundacji P. od października 2001 r. do końca 30 kwietnia 2006 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku przewodniczącego zarządu Fundacji P. Pismem z 6 stycznia 2006 r. Minister Skarbu Państwa odwołał powoda z funkcji przewodniczącego zarządu Fundacji P. z dniem 6 stycznia 2006 r. Następnie drugim pismem z 6 stycznia 2006 r. – doręczonym powodowi 13 stycznia 2006 r. – oświadczył, że w związku z odwołaniem go z funkcji przewodniczącego zarządu Fundacji P. rozwiązuje z nim umowę o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia powód został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. W efekcie między 6 stycznia a 30 kwietnia 2006 r. Jerzy S., nie pełniąc już funkcji przewodniczącego zarządu, nadal był pracownikiem Fundacji P.

REKLAMA

Autopromocja

Po odwołaniu i wypowiedzeniu stosunku pracy Jerzy S. zdecydował się przejść na emeryturę. Poinformował więc Fundację P., że bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę zamierza przejść na emeryturę. Zwrócił się o wypłacenie odprawy emerytalnej w wysokości przewidzianej w Regulaminie Wynagradzania Pracowników Fundacji P., która stanowiła równowartość 3-miesięcznego wynagrodzenia.

REKLAMA

Fundacja odmówiła wypłaty. Jerzy S. pozwał więc byłego pracodawcę. Sąd I instancji przyznał rację Jerzemu S. i zasądził na jego rzecz odprawę w pełnej kwocie. Sąd II instancji apelację pozwanej fundacji częściowo uwzględnił, wskazując, że powoda z fundacją łączył jeden stosunek pracy na stanowisku przewodniczącego zarządu i nie nastąpiła zmiana tego stanowiska w związku z odwołaniem i późniejszym wypowiedzeniem. Powód był u pozwanego tylko i wyłącznie zatrudniony na stanowisku członka zarządu do 30 kwietnia 2006 r. i nigdy nie wykonywał pracy jako „zwykły, szeregowy pracownik”, a zatem nie przysługuje mu odprawa regulaminowa. Przyznał zarazem, że fundacja powinna jednak wypłacić odprawę emerytalną, tyle że w kwocie niższej, wskazanej w art. 921 k.p. (1-miesięcznego wynagrodzenia).

Powód Jerzy S. złożył skargę kasacyjną, która została oddalona. Uzasadniając orzeczenie, Sąd Najwyższy wskazał, że członkowie zarządu Fundacji P. nie byli objęci w ogóle Regulaminem Wynagradzania Pracowników Fundacji, mimo że treść tego Regulaminu wykraczała poza normowanie wynagradzania. Ustalenie przez strony w umowie o pracę stanowiska powoda jako przewodniczącego zarządu (prezesa) fundacji jest wiążące w tym sensie, że zmiana tego stanowiska wymaga formalnej modyfikacji stosunku pracy. Nie zmienia się charakter zatrudnienia członka zarządu tylko dlatego, że zostaje on odwołany z funkcji w organie osoby prawnej typu korporacyjnego. Stosunek pracy jest bowiem odrębny od stosunku organizacyjnego i dla jego zmiany trzeba dokonać stosownych oświadczeń woli normowanych prawem pracy. Odwołanie członka zarządu zatrudnionego w fundacji na stanowisku członka zarządu nie powoduje zmiany jego statusu w okresie wypowiedzenia, jeśli fundacja nie powierzyła mu innej pracy.

Wyrok Sądu Najwyższego z 25 lutego 2009 r. (II PK 189/08, niepubl.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA