| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do zamieszczenia na identyfikatorze zdjęcia pracownika potrzebna jest jego zgoda

Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do zamieszczenia na identyfikatorze zdjęcia pracownika potrzebna jest jego zgoda

W związku z pytaniami pracodawców dotyczącymi potrzeby uzyskiwania zgody pracowników na zamieszczanie na identyfikatorach firmowych zdjęć pracowników, postanowiliśmy zwrócić się z tym pytaniem do Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W odpowiedzi otrzymaliśmy z Biura GIODO pismo nr DOLiS-035-219/07/461/08, w którym wyjaśniono, że aby zamieścić na identyfikatorze firmowym zdjęcie pracownika, konieczna jest jego zgoda. Jeżeli jednak obowiązujący w zakładzie przepis wewnętrzny nakazuje obowiązek noszenia identyfikatorów ze zdjęciem, to zgoda pracownika nie jest wymagana.

Zdaniem GIODO, wizerunek człowieka jako jego dobro osobiste jest chroniony na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego. Dlatego, zgodnie ze stanowiskiem GIODO, zamieszczenie na identyfikatorze zdjęcia pracownika wymaga jego zgody, aby uniknąć ewentualnego zarzutu naruszenia jego dóbr osobistych.

Osoba, której dobro osobiste zostało naruszone, może żądać, aby osoba, która dopuściła się tego naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia skutków tego naruszenia, a w szczególności, aby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Osoba taka może również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Jednak w przypadku, gdy przepisy wewnętrzne obowiązujące u pracodawcy (regulamin pracy, układ zbiorowy) przewidują obowiązek noszenia przez pracowników identyfikatorów firmowych ze zdjęciem, to wprowadzenie przez pracodawcę takiego wymogu, zdaniem GIODO, nie będzie naruszało ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).

Za źródła prawa pracy uznaje się bowiem, oprócz przepisów Kodeksu pracy, przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych, także postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminów (pracy i wynagradzania) oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 9 Kodeksu pracy). Regulamin pracy natomiast powinien ustalać organizację i porządek w pracy, m.in. warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu. Pracodawca na tej podstawie może nałożyć na pracowników obowiązek noszenia identyfikatorów ze zdjęciem. Nie będzie musiał w takiej sytuacji uzyskiwać ich zgody na zamieszczenie zdjęcia na identyfikatorze firmowym.

Podstawa prawna:

  • art. 9 § 1, art. 104 § 1, art. 1041 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 23, art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego,
  • art. 23 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »