REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc seksualna w miejscu pracy

Przemoc seksualna w miejscu pracy to szerokie spektrum zachowań o charakterze seksualnym, które naruszają godność i prawa pracownicze
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

W poniższym artykule omówimy, na czym polega przemoc seksualna w miejscu pracy oraz jakie są jej przejawy.

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega przemoc seksualna w miejscu pracy

Przemoc seksualna w miejscu pracy to szerokie spektrum zachowań o charakterze seksualnym, które naruszają godność i prawa pracownicze. Obejmuje ona:

Nękanie seksualne: To niepożądane zachowania seksualne, takie jak uwagi, gesty, żarty czy propozycje seksualne, które są niewłaściwe i niestosowne w kontekście zawodowym. Nękanie seksualne może też obejmować naciski w celu uzyskania przysług seksualnych lub groźby utraty pracy w przypadku odmowy.

Molestowanie seksualne: To zachowania o charakterze seksualnym, które są naruszające i obciążające emocjonalnie dla pracownika. Może to obejmować nieodpowiednie dotknięcia, namawianie do udziału w niechcianych kontaktach fizycznych lub naruszanie granic prywatności pracownika.

Dyskryminacja ze względu na płeć: Przemoc seksualna w miejscu pracy może także przejawiać się w formie dyskryminacji płciowej, gdzie pracownicy są narażeni na różne traktowanie lub niewłaściwe komentarze ze względu na swoją płeć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejawy przemocy seksualnej w miejscu pracy

Przemoc seksualna w miejscu pracy może przybierać wiele form, zarówno wyraźnych, jak i subtelnych. Przykłady obejmują:

Uwagi o charakterze seksualnym: Nietolerowane komentarze, żarty lub uwagi o charakterze seksualnym, które są obraźliwe lub nieodpowiednie w miejscu pracy.

Naciski na pracownika: Groźby utraty pracy, awansu lub innych korzyści zawodowych w zamian za przysługi seksualne.

Niewłaściwe dotknięcia lub gesty: Niepożądane dotknięcia ciała pracownika lub gesty o charakterze seksualnym.

Cyberprzemoc seksualna: Przemoc seksualna może także występować online, np. poprzez wysyłanie nieodpowiednich wiadomości, zdjęć lub filmów.

Podsumowując, przemoc seksualna w miejscu pracy stanowi naruszenie godności i praw pracowniczych oraz niesie ze sobą poważne skutki emocjonalne i zawodowe. Pracodawcy mają obowiązek działać w celu zapobieżenia przemocy seksualnej i stworzenia bezpiecznego środowiska pracy, w którym wszyscy pracownicy mogą czuć się chronieni i szanowani. To także wymaga edukacji pracowników oraz reagowania na incydenty przemocy w sposób odpowiedni i zgodny z obowiązującymi przepisami.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA