| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Pracownik wracał pociągiem z delegacji. Powrót miał zaplanowany na godz. 19.00 (następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 8.00). Z powodu awarii pociąg dojechał dopiero o godz. 23.00. Czy późniejszy powrót pracownika z delegacji z powodu awarii pociągu ma wpływ na rozliczenie czasu pracy tego pracownika?

• Drugi ze sposobów polega na zapewnieniu równoważnego wypoczynku połączonego ze skróceniem czasu pracy w innym dniu. Może również polegać na połączeniu zaległego wypoczynku z innym dobowym wypoczynkiem. Pracodawca w takim przypadku nie będzie ponosił dodatkowych kosztów związanych z koniecznością opłacania nieprzepracowanego czasu.

PRZYKŁAD

Pracownik wrócił z delegacji o godz. 23.00, a następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 7.30. Wypoczynek dobowy wykorzystał w wymiarze 8,5 godziny, gdyż doba pracownicza kończy się dla niego o godz. 7.30 (24 godziny liczone do godziny rozpoczęcia pracy w poprzednim dniu; zakładamy, że codziennie rozpoczyna pracę o tej samej godzinie).

W następnym dniu po odbyciu delegacji pracodawca nie zlecił temu pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych ani dyżuru. Pracownik zakończył pracę o godz. 15.30 (8 godzin pracy) i z tą chwilą zaczął wykorzystywać dobowy wypoczynek, który trwał do godz. 7.30, czyli przez 16 godzin. Pracownikowi został zatem zapewniony równoważny wypoczynek za wypoczynek skrócony w związku z podróżą służbową.

Jeśli pracodawca nie udzieli do końca okresu rozliczeniowego równoważnego odpoczynku, powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Podobną opinię wyraził Sąd Najwyższy w wyroku powołanym na str. 22.

Na podstawie przepisów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracownik musi mieć także zapewnione co najmniej 8 godzin wypoczynku po odbyciu podróży służbowej, która kończy się w godzinach nocnych. Jeżeli podróż kończy się później, to pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy następnego dnia, tak aby miał 8 godzin wolnego po podróży. Zwolnienie przysługuje na podstawie oświadczenia pracownika, potwierdzającego odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny (wypoczynek nocny byłby zapewniony, gdyby pracownik wracał np. w przedziale sypialnym, kuszetką). Taka sytuacja nie zachodzi jednak w omawianym przypadku.

• art. 128, art. 132 Kodeksu pracy,

• § 3 pkt 5 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »