Kategorie

Czy strażakowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Sąd Najwyższy w uchwale z 18 marca 2008 r. (II PZP 3/08) uznał, że funkcjonariuszowi Państwowej Straży Pożarnej, który pełnił służbę w przedłużonym czasie służby, nie przysługuje wynagrodzenie i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.
Reklama

Maciej Z. był funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. We wrześniu 2006 r. zwrócił się do przełożonego - komendanta Miejskiej PSP w W. o zapłatę ekwiwalentu pieniężnego za nadgodziny, które wypracował w II półroczu 2005 r. oraz w I półroczu 2006 r. Komendant odmówił przyznania świadczenia, motywując to brakiem podstawy prawnej do wypłaty odpowiednich należności. Wprawdzie art. 35 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (DzU z 2006 r. nr 96, poz. 667 ze zm.) stanowi, że czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 6 miesięcy, ale zarazem pozostałe przepisy o PSP nie przewidują dodatkowego wynagradzania za ponadnormatywny czas służby.

W tej sytuacji Maciej Z. złożył do sądu pozew o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, obliczone zgodnie ze stawkami wskazanymi w art. 1511 k.p. Rozpatrujący sprawę w I instancji Sąd Rejonowy w W. uznał, że przepisy o PSP nie regulują kwestii wynagrodzenia za pracę ponadnormatywną, a zatem należy tu odpowiednio zastosować przepisy kodeksowe. Zasądził więc na rzecz Macieja Z. kwotę ponad 3100 zł z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Apelację złożyły obie strony, przy czym powód domagał się zasądzenia kwoty 4500 zł (jak żądał w pozwie), natomiast pozwana Komenda Miejska PSP w W. wniosła o oddalenie pozwu w całości.

Rozpatrujący apelację Sąd Okręgowy w Ś. powziął jednak wątpliwość co do zastosowania w ogóle przepisów kodeksowych i skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne:

„Czy strażakowi z tytułu zatrudnienia ponad normę czasu służby wskazaną w ust. 9 i 10 art. 35 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej przysługują roszczenia przewidziane w rozdziale V działu szóstego k.p. w związku z art. 5 k.p.?”

Reklama

Odpowiedź Sądu Najwyższego była negatywna. Sąd podkreślił, że strażacy, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej i in. podlegają przepisom odrębnych ustaw. Te ustawy - tzw. pragmatyki służbowe - mają z reguły charakter całościowej regulacji prawnej. Jeżeli nie ma w nich wyraźnego przepisu dopuszczającego odpowiednie zastosowanie przepisów k.p. w sprawach nieuregulowanych odmiennie (tak jak jest to w przypadku np. nauczycieli czy urzędników służby cywilnej), to nie wolno posiłkowo odwoływać się do regulacji kodeksowych. Skoro więc ustawodawca nie przyznał strażakom pieniężnych świadczeń za ponadwymiarową służbę, to tym funkcjonariuszom takie należności nie przysługują.

Fakt braku zapewnienia wynagrodzeń za ponadwymiarową służbę nie może być kwestionowany jako niezgodny z konstytucją. Funkcjonariusze różnych służb nie mogą być bowiem traktowani podobnie. Trzeba też pamiętać, że przysługują im inne przywileje. Jest to chociażby znacznie utrudnione rozwiązanie stosunku służbowego, szczególne uprawnienia emerytalne itp.

Michał Culepa

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?