Czy strażakowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach
REKLAMA
Maciej Z. był funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. We wrześniu 2006 r. zwrócił się do przełożonego - komendanta Miejskiej PSP w W. o zapłatę ekwiwalentu pieniężnego za nadgodziny, które wypracował w II półroczu 2005 r. oraz w I półroczu 2006 r. Komendant odmówił przyznania świadczenia, motywując to brakiem podstawy prawnej do wypłaty odpowiednich należności. Wprawdzie art. 35 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (DzU z 2006 r. nr 96, poz. 667 ze zm.) stanowi, że czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 6 miesięcy, ale zarazem pozostałe przepisy o PSP nie przewidują dodatkowego wynagradzania za ponadnormatywny czas służby.
W tej sytuacji Maciej Z. złożył do sądu pozew o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, obliczone zgodnie ze stawkami wskazanymi w art. 1511 k.p. Rozpatrujący sprawę w I instancji Sąd Rejonowy w W. uznał, że przepisy o PSP nie regulują kwestii wynagrodzenia za pracę ponadnormatywną, a zatem należy tu odpowiednio zastosować przepisy kodeksowe. Zasądził więc na rzecz Macieja Z. kwotę ponad 3100 zł z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Apelację złożyły obie strony, przy czym powód domagał się zasądzenia kwoty 4500 zł (jak żądał w pozwie), natomiast pozwana Komenda Miejska PSP w W. wniosła o oddalenie pozwu w całości.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat