reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

W naszym zakładzie praca odbywa się na 3 zmiany w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy, którzy pracowali na zmianie nocnej z 29 na 30 marca br. w godzinach od 22.00 do 6.00 rano ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni przepracowali faktycznie 7 godzin zamiast 8 godzin. Ile godzin pracy w takim przypadku należy wpisać pracownikom do ewidencji czasu pracy? Czy można nakazać pracownikom odpracowanie tej 1 godziny w innym dniu w okresie rozliczeniowym? Za ile godzin należy wypłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek za godziny nocne? Pora nocna w zakładzie jest ustalona w godz. między 22.00 a 6.00.

RADA

W prowadzonej ewidencji czasu pracy należy zaewidencjonować pracownikowi rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin na zmianie, a zatem 7. Również wynagrodzenie za pracę, a także dodatek nocny będą pracownikowi przysługiwały za 7 przepracowanych godzin. Jednak w przypadku pracownika, który jest wynagradzany stałą miesięczną stawką wynagrodzenia, praca w krótszym dobowym wymiarze, związana ze zmianą czasu z zimowego na letni, nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia tego pracownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zatrudniający pracowników w równoważnym systemie czasu pracy, który zaplanował w grafiku tych pracowników pracę przez 7 godzin w nocy z 29 na 30 marca, zrównoważył tę krótszą pracę dłuższym dobowym wymiarem czasu pracy w innym dniu okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE

 Zmiana czasu z zimowego na letni, która w 2008 r. dokonała się w nocy z 29 na 30 marca, spowodowała skrócenie czasu pracy pracowników wykonujących w tym okresie pracę w porze nocnej. Przesunięcie zegarów z godziny 2.00 w nocy na 3.00 w tym dniu miało taki skutek, że pracownicy mimo zaplanowania ich czasu pracy między godzinami 22.00 a 6.00 wykonywali ją w rzeczywistości nie przez 8, lecz jedynie przez 7 godzin. Prowadzona w Państwa zakładzie ewidencja czasu pracy musi zatem odzwierciedlać faktyczny czas pracy tych pracowników oraz rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin. Wykazując w ewidencji pracę w godz. od 22.00 do 6.00 muszą Państwo jednocześnie zrobić stosowną adnotację wskazującą na przepracowanie przez pracowników 7, a nie 8 godzin, jakby to wynikało z prostego przeliczenia czasu pracy. Takie postępowanie jest niezbędne w celu zachowania podstawowej funkcji ewidencji czasu pracy, pozwalającej na ustalenie w prawidłowy sposób wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą pracownika.

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy trzeba zaznaczyć faktyczną liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, kiedy dokonano zmiany czasu.

W związku z tym, że pracownik przepracował między godz. 22.00 a 6.00 z 29 na 30 marca jedynie 7 godzin, dodatek za pracę w porze nocnej będzie mu przysługiwał wyłącznie za tę liczbę godzin. Tak samo wygląda sytuacja w zakresie wynagrodzenia za pracę. Pracownikowi wynagradzanemu stawką godzinową będzie się zatem należało wynagrodzenie również za rzeczywistą 7-godzinną pracę w tej dobie. Nie ma bowiem podstawy prawnej do wypłacenia pracownikowi w takim przypadku wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama