| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

W naszym zakładzie praca odbywa się na 3 zmiany w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy, którzy pracowali na zmianie nocnej z 29 na 30 marca br. w godzinach od 22.00 do 6.00 rano ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni przepracowali faktycznie 7 godzin zamiast 8 godzin. Ile godzin pracy w takim przypadku należy wpisać pracownikom do ewidencji czasu pracy? Czy można nakazać pracownikom odpracowanie tej 1 godziny w innym dniu w okresie rozliczeniowym? Za ile godzin należy wypłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek za godziny nocne? Pora nocna w zakładzie jest ustalona w godz. między 22.00 a 6.00.

RADA

W prowadzonej ewidencji czasu pracy należy zaewidencjonować pracownikowi rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin na zmianie, a zatem 7. Również wynagrodzenie za pracę, a także dodatek nocny będą pracownikowi przysługiwały za 7 przepracowanych godzin. Jednak w przypadku pracownika, który jest wynagradzany stałą miesięczną stawką wynagrodzenia, praca w krótszym dobowym wymiarze, związana ze zmianą czasu z zimowego na letni, nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia tego pracownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zatrudniający pracowników w równoważnym systemie czasu pracy, który zaplanował w grafiku tych pracowników pracę przez 7 godzin w nocy z 29 na 30 marca, zrównoważył tę krótszą pracę dłuższym dobowym wymiarem czasu pracy w innym dniu okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE

 Zmiana czasu z zimowego na letni, która w 2008 r. dokonała się w nocy z 29 na 30 marca, spowodowała skrócenie czasu pracy pracowników wykonujących w tym okresie pracę w porze nocnej. Przesunięcie zegarów z godziny 2.00 w nocy na 3.00 w tym dniu miało taki skutek, że pracownicy mimo zaplanowania ich czasu pracy między godzinami 22.00 a 6.00 wykonywali ją w rzeczywistości nie przez 8, lecz jedynie przez 7 godzin. Prowadzona w Państwa zakładzie ewidencja czasu pracy musi zatem odzwierciedlać faktyczny czas pracy tych pracowników oraz rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin. Wykazując w ewidencji pracę w godz. od 22.00 do 6.00 muszą Państwo jednocześnie zrobić stosowną adnotację wskazującą na przepracowanie przez pracowników 7, a nie 8 godzin, jakby to wynikało z prostego przeliczenia czasu pracy. Takie postępowanie jest niezbędne w celu zachowania podstawowej funkcji ewidencji czasu pracy, pozwalającej na ustalenie w prawidłowy sposób wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą pracownika.

WAŻNE!

W ewidencji czasu pracy trzeba zaznaczyć faktyczną liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, kiedy dokonano zmiany czasu.

W związku z tym, że pracownik przepracował między godz. 22.00 a 6.00 z 29 na 30 marca jedynie 7 godzin, dodatek za pracę w porze nocnej będzie mu przysługiwał wyłącznie za tę liczbę godzin. Tak samo wygląda sytuacja w zakresie wynagrodzenia za pracę. Pracownikowi wynagradzanemu stawką godzinową będzie się zatem należało wynagrodzenie również za rzeczywistą 7-godzinną pracę w tej dobie. Nie ma bowiem podstawy prawnej do wypłacenia pracownikowi w takim przypadku wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »