reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy istnieją ograniczenia w zakresie częstotliwości zlecania dyżurów pracownikom

Czy istnieją ograniczenia w zakresie częstotliwości zlecania dyżurów pracownikom

Przepisy nie wskazują na jakiekolwiek ograniczenia w zakresie liczby dyżurów poza kwestią zapewnienia pracownikom minimalnego wypoczynku. Czy w związku z tym mogę zlecać pracownikom pełnienie dyżurów po pracy praktycznie codziennie, uwzględniając jedynie odpoczynki dobowe i tygodniowe? Czy taka praktyka może spotkać się z zarzutami nieprawidłowej organizacji pracy?

RADA

Dyżury nie mogą być pełnione codziennie. Wyznaczając dyżur należy przestrzegać okresów odpoczynku oraz pamiętać o tym, że z przepisów pośrednio wynika, że dyżur musi być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy lub możliwością wystąpienia takich szczególnych potrzeb. Szczególne potrzeby pracodawcy nie mogą być potrzebami codziennymi.

UZASADNIENIE

Dyżury pracownicze polegają na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę, przy założeniu, że faktyczne jej wykonywanie może wcale nie nastąpić.

Przepisy nie wskazują bezpośrednio na inne ograniczenie związane z czasem dyżurów poza koniecznością zapewnienia pracownikom minimalnego wypoczynku dobowego i tygodniowego, czyli minimum 11 godzin wolnego w każdej dobie i minimum 35 godzin (bądź w niektórych przypadkach 24 godziny) wypoczynku tygodniowego. Dyżur po godzinach pracy nie może pozbawiać pracownika prawa do tych okresów wypoczynku (pamiętając, że wypoczynek dobowy musi zostać zapewniony w dobie pracowniczej rozumianej jako 24 kolejne godziny od godziny rozpoczęcia pracy).

Ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy, czyli pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

Wymienione okresy wypoczynku wskazują pewne wartości minimalne, co nie oznacza, że pracodawca może „eksploatować” pracownika kierując się tylko tymi granicami. Dyżur nie może stać się stałym elementem organizacji pracy pracowników, gdyż będzie to naruszenie przepisów o czasie pracy.

Dyżur jest pełniony poza normalnymi godzinami pracy, zatem praca wykonywana w jego trakcie zawsze będzie pracą w godzinach nadliczbowych. W momencie podejmowania pracy pracownik przestaje pełnić dyżur (oczekiwać na pracę), a zaczyna efektywnie pracować.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w dwóch sytuacjach:

• konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii,

• wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy.

W odniesieniu do dyżuru najczęściej będziemy mówić o pracy spowodowanej szczególnymi potrzebami pracodawcy. Szczególne potrzeby to głównie potrzeby niecodzienne, wyjątkowe. Nie mogą to być często, regularnie (codziennie) występujące sytuacje, gdyż w takich przypadkach mamy do czynienia najprawdopodobniej ze złą organizacją pracy (najczęściej stałym niedoborem personelu), co absolutnie nie uzasadnia zlecania pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama