REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2025 r. a czas pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
zmiana czasu, czas pracy
Zmiana czasu z zimowego na letni 2025 r. a czas pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce? Czy w 2025 będzie zmiana czasu? Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2025? Co z pracą przy zmianie czasu? Kiedy wypada pora nocna? Kiedy przysługuje dodatek za godziny nocne? Jak obliczyć dodatek za porę nocną, np. za marzec 2025 r.? Czy dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy? Kto może odmówić pracy w nocy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć poniżej.
rozwiń >

Czy w 2025 będzie zmiana czasu?

Tak, w 2025 r. będzie zmiana czasu z zimowego na letni.

REKLAMA

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Jak podaje wiceminister klimatu Miłosz Motyka, realną datą, kiedy od zmiany czasu można odejść, jest dopiero 2028 r. To odległa data, szczególnie, że zapowiedzi były już na 2025 r.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2025?

Zegarki na czas letni w 2025 r. przestawiamy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca 2025 r. W ostatni weekend marca następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że dzień będzie dłuższy, ale pośpimy krócej tej nocy.

Jak przestawiamy zegarki z zimowego na letni?

Zegarki z zimowego na letni czas, a konkretnie wskazówki należy przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. W nocy z 29 marca na 30 marca 2025 r. będziemy spać o godzinę krócej.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy ma miejsce w nocy z 25 października na 26 października 2025 r. Zatem zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnim tygodniu października. Tej nocy pośpimy dłużej o jedną godzinę, ale niestety kosztem długości dnia. Będzie o 1 godzinę wcześniej robiło się ciemną, a dzień będzie krótszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek za pracę w nocy

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje wyższy dodatek za pracę w nocy, niż miało to miejsce w 2024 r. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko wynika z tego, że dodatek za pracę w porze nocnej uzależniony jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak wiadomo wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. jest wyższa niż w 2024 r., bo od 1 stycznia 2025 r. wynosi 4666 zł brutto, a od 1 lipca 2024 r. było to 4300 zł brutto. W związku więc ze wzrostem minimalnej krajowej, następuje też automatyczny wzrost dodatku za pracę w nocy. Co ciekawe część osób ma gwarantowany dodatek pracę w nocy, a część nie. Dlaczego? Wszystko zależy od podstawy prawnej na jakiej dana osoba pracująca w nocy jest zatrudniona. Trzeba pamiętać, że wiele osób w naszym społeczeństwie jest tzw. freelancerami. Osoby te często mają zawartą umowę B2B, tzw. umowę współpracy, ponieważ mają własną działalność gospodarczą, czy też mają zawartą umowę cywilnoprawną - np. umowę o dzieło autorskie. Wówczas dodatek za pracę w nocy takim osobom się nie należy, chyba, że mają takie prawo zagwarantowane w umowie. W związku z tym, że na podstawie Kodeksu Cywilnego obowiązuje swoboda umów, a relacja cywilnoprawna oparta jest na woli stron, jak najbardziej taki dodatek za pracę w porze nocnej można też uregulować, ale nie jest to obowiązkowe i nie podlega obostrzeniom z KP.

Kiedy wypada pora nocna?

Pora nocna określona jest na godziny między 21:00 a 7:00 i obejmuje 8 godzin, tak wskazuje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, dalej: KP). Co ważne, obowiązujący w danym zakładzie pracy regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności właśnie porę nocną.

Dyrektywa 2003/88/WE dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy z 4 listopada 20023 r., Dz.U.UE.L.2003.299.9 odnosi się do specyfiki pracy w nocy. Podkreśla się, że:

  1. Badania wykazały, iż organizm ludzki jest w porze nocnej bardziej wrażliwy na zakłócenia środowiska i pewne uciążliwe formy organizacji pracy oraz że długie okresy pracy w porze nocnej mogą być szkodliwe dla zdrowia pracowników i mogą zagrażać bezpieczeństwu w miejscu pracy.
  2. Niezbędne jest ograniczenie okresów pracy w porze nocnej oraz zapewnienie, że pracodawca, który regularnie korzysta z pracy wykonywanej przez pracowników w porze nocnej, przekazuje informacje o tym właściwym organom, jeżeli się o nie zwrócą. Na gruncie polskich przepisów pracodawca musi zgłosić fakt wykonywania przez pracowników pracy w porze nocnej do Państwowej Inspekcji Pracy.
  3. Pracownicy wykonujący pracę w porze nocnej byli uprawnieni do bezpłatnych badań lekarskich przed ich przydzieleniem i po nim, w regularnych odstępach czasu oraz, jeżeli jest to możliwe, powinni być przeniesieni do odpowiedniej pracy dziennej, jeżeli występują u nich problemy zdrowotne.
  4. Sytuacja pracowników wykonujących pracę w porze nocnej wymaga, aby poziom ochrony ich bezpieczeństwa i zdrowia był dostosowany do charakteru ich pracy oraz aby organizacja i działanie służb oraz środków ochronnych i zapobiegawczych były skuteczne.

Na gruncie dyrektywy:

  • "pora nocna" oznacza każdy okres nie krótszy niż siedem godzin, określony w przepisach krajowych, który musi obejmować, w każdym przypadku, okres między północą i godziną 5 rano;
  • "pracownik wykonujący pracę w porze nocnej" oznacza: z jednej strony: każdego pracownika, który w porze nocnej pracuje w zwykłym toku pracy przez przynajmniej trzy godziny swojego dobowego wymiaru czasu pracy; oraz z drugiej strony: każdego pracownika, który w porze nocnej może przepracować pewną część swojego rocznego wymiaru czasu pracy, który zostaje ustalony zgodnie z wyborem danego Państwa Członkowskiego. Polska doprecyzowuje te przepisy.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2025 r. a czas pracy

W nocy z 29 marca na 30 marca 2025 r. pracownik, który wykonuje pracę, zatem w nocy, w której następuje zmiana czasu z zimowego na letni, w rzeczywistości nie wypracowuje przewidzianego wymiaru czasu pracy, ponieważ czas jego pracy zostaje skrócony o jedną godzinę. Czy w takim razie traci na tym? Nie, przecież prawo pracy by na to nie pozwoliło. Taka sytuacja ma miejsce, bez winy pracownika, który jest gotowy świadczyć pracę w tym dniu i w nocy z 29 na 30 marca 2025 r. Pracownik ze względu na zmianę czasu nie ma możliwości wypracowania dobowego wymiaru czasu pracy. Za niewypracowaną godzinę, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia przestojowego.

Zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a tylko w sytuacji, gdy składnik ten nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 60% wynagrodzenia, jeśli pracownik nie wykonywał pracy, był gotowy do jej świadczenia, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Zatem pracownik, który nie przepracował pełnego wymiaru czasu pracy, w związku ze zmianą czasu zimowego na letni, zachowuje prawo do pełnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zmiana czasu a praca w nocy?

Jeżeli pracownik w związku ze zmianą czasu np. z letniego na zimowy przepracował rzeczywiście godzinę dłużej, godzina ta kwalifikowana powinna być jako godzina nadliczbowa, za którą pracownikowi według ustalonych zasad przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek (lub czas wolny). Pracownik nabya również prawo do dodatku za pracę z porze nocnej za ta dodatkową godzinę pracy. "Zmiana czasu z letniego na zimowy – cofnięcie zegarków o godzinę z godz. 3:00 na godz. 2:00 w nocy – skutkować może wydłużeniem ilości przepracowanych godzin w nocy w każdym przypadku, gdy ciągłość realizowanych zadań jest niezbędna. Pracownik, który ma zaplanowaną pracę np. od 22:00 do 6:00 będzie faktycznie pracować o godzinę dłużej. Dwukrotnie bowiem przepracuje czas pomiędzy 2:00 a 3:00 – raz w starym, drugi raz w nowym, zmienionym czasie. Pociąga to za sobą powstanie nadgodzin oraz konieczność wypłaty kolejnego dodatku za pracę w porze nocnej. Dodatkowa godzina skutkować będzie przekroczeniem normy dobowej lub wydłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, czyli będzie stanowić godzinę nadliczbową i będzie rekompensowana według przepisów o nadgodzinach. W związku z tym, że będzie stanowić pracę w porze nocnej przysługuje za nią także dodatek za pracę w porze nocnej. (...). Jeżeli pracodawca, uwzględniając zmianę, zaplanowałby pracownikowi pracę np. od godz. 22:00 do godz. 5:00, to faktycznie pracownik wypracowałby 8 godzin i nie powstałyby nadgodziny. Także jednak w takiej sytuacji praca „podwójna” w godz. 2:00–3:00 byłaby pracą w porze nocnej." - tak podkreśla: M. Rotkiewicz, Praca w noc zmiany czasu, Legalis/el.

Kiedy przysługuje dodatek za godziny nocne?

Dodatek za pracę w porze nocnej określa się jako pewnego rodzaju rekompensatę za zwiększoną uciążliwość pracy. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Ważne

PRACA W NOCY A PRACE SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE

Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Są jednak co do tego wyjątki, ponieważ: pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy - nie obowiązują takie limity czasowe przy pracach tego typu. Ponadto nie dotyczy to przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii - wówczas również można pracować 8 godzin w nocy w ciężkich warunkach, np. praca strażaka, gaszącego pożar całą noc.

Komu przysługuje dodatek za dyżur nocny?

Co do zasady, dodatek za pracę w nocy (przez niektórych nazywany dyżur nocny - choć nie jest to prawidłowe, ponieważ dyżur to inna instytucja prawa pracy) należy się wszystkim pracownikom. Dodatek za pracę w porze nocnej należy się więc: osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę) wykonującym pracę w porze nocnej. Dodatek należy się niezależnie od rodzaju pracy i stanowiska pracy.

Kto udowadnia pracę w godzinach nadliczbowych czy nocnych?

Kiedy pomiędzy stronami stosunku pracy dojdzie do sporu co do wypłaty dodatku za pracę w porze nocnej, ciężar dowodu w sprawie z powództwa pracownika o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych czy pracy w porze nocnej, spoczywa na pracowniku. To on z danego faktu wywodzi dany skutek prawny, a zatem to on musi udowodnić swoje roszczenie, że pracował w nocy, zgodnie z zasadą z art. 6 KC. Najlepiej wówczas przedstawić efekt swojej pracy w nocy, nagrania z monitoringów, wysłane maile, dowody ze świadków, podpis na liście obecności czy zrzut ekranu z z elektronicznego systemu potwierdzania przybycia do pracy.

Czy dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy?

Tak, dodatek za pracę w nocy jest obowiązkowy. Co więcej dodatek za pracę nocy jest obligatoryjny zarówno:

  • przy pracy w porze nocnej wykonywanej stale. Tutaj istotne jest to, że w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. Kompetencje w zakresie wprowadzenia ryczałtu ma pracodawca przy czym pracownik musi zaakceptować taką formę wynagrodzenia, choćby w sposób dorozumiany (zob. wyr. SN z 25 lipca 2018 r., I PK 94/17).
  • przy pracy w porze nocnej wykonywanej okazjonalnie.

Czy dodatek za nocki przysługuje kierownikowi?

Tak, dodatek za nocki przysługuje również pracownikom na stanowiskach kierowniczych czy zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Kto może odmówić pracy w nocy?

Przepisy wprowadzają zakaz zatrudniania w nocy określonych kategorii pracowników. Są to:

  • kobiety w ciąży (art. 178 § 1 k.p.),
  • pracownicy niepełnosprawni, chyba że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tym pracownikiem wyrazi na to zgodę (art. 15 ust. 3 i art. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),
  • osoby wychowujące dziecko do lat 8, chyba że wyrażą zgodę na taką pracę (art. 178 § 2 oraz art. 189 zn. 1 § 1 k.p.),
  • pracownicy młodociani (art. 203 § 1 k.p.).

Zatrudnienie wymienionych osób w porze nocnej jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 5 k.p.), które zagrożone jest karą grzywny do 30 000 zł.

W jakiej wysokości przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.

W 2025 r. pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek za pracę w porze nocnej jest więc uzależniony od 1 stycznia 2025 r. od kwoty 4666 zł jak już było wskazane wcześniej.

Czas pracy marzec 2025 r.

W marcu 2025 r. jest do przepracowania 168 godzin. Wynika to z tego, że są 4 pełne tygodnie, w każdym 40 godzin do przepracowania. Daje to 160 godzin + 1 pełny dzień (1 x 8 godzin) = 168 godzin pracy. Daje to 21 dni roboczych. W marcu 2025 r. jest zatem 10 dni wolnych od pracy, bo marzec ma 31 dni. Ma to znaczenie dla obliczania stawki za każdą godzinę pracy w porze nocnej w marcu 2025 r.

Ile za nocki w marcu 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej będzie wynosił w marcu 2025 r. 4,67 zł za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Jak to policzyć? Należy zweryfikować ile godzin pracy jest do przepracowania w danym miesiącu – w marcu 2025 r. jest to 168 godzin. Następnie należy minimalne wynagrodzenie obowiązujące za marzec 2025 r. podzielić przez tą liczbę godzin i pomnożyć przez 20%, czyli 4666 zł : 168h x 20%. Wynik ten daje 5,55 zł brutto za 1 godzinę pracy w nocy w marcu.

Oczywiście, powyższe z zastrzeżeniem, że podstawę obliczeń stanowić powinien obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, ustalony zgodnie z art. 130 KP. Wyżej i niżej wskazane stawki to jedynie stawki minimalne. Wysokość dodatku jest zmienna, ponieważ stałej wysokości wynagrodzenia minimalnego odpowiada zmienna liczba nominalnych godzin pracy w danym miesiącu. Dodatek za pracę w innych miesiącach w 2025 r. może być więc wyższy lub niższy.

Przykład

Pracownik przepracował w porze nocnej 3,5 godziny. Czy ma mieć płacone za 4 godziny?

Czy dodatek za pracę w nocy należy mu się tylko za pełne godziny? Nie. Przepis art. 151 zn. 8 § 1 k.p. nie nakłada na pracodawców obowiązku wypłaty dodatku za pracę w nocy za pełne godziny. Należy wypłacić dodatek za czas faktycznie przepracowany.

Czy dodatek za nocki jest jednakowy dla wszystkich pracowników?

Tak, dodatek za pracę w nocy powinien być identyczny dla wszystkich pracowników, niezależnie od wysokości otrzymywanego przez nich wynagrodzenia. Jak zostało wyżej wskazane, jest on ustalany w oparciu o minimalne wynagrodzenie ustalone zgodnie z obowiązującymi w danym roku przepisami. Oczywiście pracodawca w wewnętrznych przepisach obowiązujących w zakładzie pracy (np. w regulaminie pracy, wynagradzania czy w układzie zbiorowym pracy), może ustalić wyższy dodatek za pracę w porze nocnej, jednak nadal muszą one być identyczne dla wszystkich pracowników. Właśnie tym różni się dodatek za pracę w porze nocnej od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, który jest zależny od wysokości wynagrodzenia konkretnego pracownika.

Czy można otrzymać zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

Tak, można otrzymać zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych. Praca nocna może być równocześnie pracą nadliczbową. Czyli pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej można polecić wykonanie pracy w godzinach nadliczbowych zarówno w porze nocnej, jak i po jej zakończeniu, już w trakcie pory dziennej. Odwrotna sytuacja też jest dopuszczalna, czyli pracownik wykonujący pracę standardowo w ciągu dnia, może wykonywać pracę nadliczbową w porze nocnej.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

ZUS nieczynny 2 maja 2025 r.

Dnia 2 maja 2025 r. (piątek) ZUS będzie nieczynny. Centrum Obsługi Telefonicznej również tego dnia nie pracuje. ZUS zachęca do załatwiania spraw online.

Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

REKLAMA

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA