| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Są to w szczególności przepisy określające:

  • wymiar czasu pracy,
  • przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy,
  • prawo pracownika do minimum 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i minimum 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego,
  • dopuszczalność pracy w niedziele i święta.

Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenia w zakresie stosowania czasu pracy mogą więc mieć na celu wyegzekwowanie od pracowników przestrzegania tych przepisów przy kształtowaniu swojego rozkładu czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownikom pracującym w systemie zadaniowym pracodawca wskazał, że mogą pracować tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00. Takie ograniczenie wynikało z tego, że pracownicy sami ustalali rozkład czasu pracy w sposób naruszający przepisy o czasie pracy. Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenie dotyczące dni pracy zapewni pracownikom wymagany przepisami odpoczynek dobowy i tygodniowy,5-dniowy tydzień pracy i niewykonywanie pracy w niedziele i święta. Takie ograniczenie godzin i dni pracy w systemie zadaniowym jest dopuszczalne pod warunkiem, że pracownicy sami będą decydowali, czy w danym dniu będą świadczyć pracę i w jakim wymiarze.

Jeżeli chcieliby Państwo usprawiedliwić wskazane w pytaniu ograniczenia w rozkładzie czasu pracy pracowników nie rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania pracy, ale koniecznością zapewnienia przestrzegania przepisów o czasie pracy, to ze względu na wymagany przepisami 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy warto rozważyć, czy nie rozszerzyć dopuszczalnych dobowych granic pracy do 13 godzin na dobę (np. praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 20.00 albo w godz. od 8.00 do 21.00).

Ograniczenia dotyczące godzin i dni pracy w systemie zadaniowym mogą Państwo wprowadzić w przepisach, w których jest u Państwa uregulowane stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy.

Systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza się w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy, a jeżeli pracodawca nie ma takich aktów wewnątrzzakładowych, to takich ustaleń dokonuje w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy).

Przykładowy zapis w regulaminie pracy dotyczący ograniczenia godzin i dni pracy w systemie zadaniowym

Pracowników zatrudnionych na stanowiskach przedstawicieli handlowych obowiązuje zadaniowy system czasu pracy. Ze względu na to, że przedstawiciele handlowi współpracują z pracownikami administracyjnymi, swoją pracę powinni wykonywać w przedziale czasowym od godz. 8.00 do godz. 20.00 od poniedziałku do piątku (przy zachowaniu ogólnie obowiązującej 8-godzinnej normy dobowej i przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej czasu pracy oraz obowiązującego na dany okres rozliczeniowy wymiaru czasu pracy.

Należy przypomnieć, że system zadaniowego czasu pracy może być stosowany przede wszystkim wówczas, gdy:

  • rodzaj pracy i jej organizacja powodują, że jest ona wykonywana poza zakładem pracy lub poza normalnymi godzinami funkcjonowania zakładu pracy,
  • zapotrzebowanie na pracę zależy od zmiennych okoliczności,
  • kontrola i ewidencja czasu pracy pracowników jest w praktyce niemożliwa lub znacznie utrudniona.

System zadaniowego czasu pracy nie może być zatem stosowany w przypadkach, gdy pracownik przez cały czas świadczenia pracy pozostaje w zakładzie pracy, wykonując czynności pod bezpośrednim nadzorem przełożonego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »