| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Są to w szczególności przepisy określające:

  • wymiar czasu pracy,
  • przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy,
  • prawo pracownika do minimum 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i minimum 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego,
  • dopuszczalność pracy w niedziele i święta.

Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenia w zakresie stosowania czasu pracy mogą więc mieć na celu wyegzekwowanie od pracowników przestrzegania tych przepisów przy kształtowaniu swojego rozkładu czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownikom pracującym w systemie zadaniowym pracodawca wskazał, że mogą pracować tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00. Takie ograniczenie wynikało z tego, że pracownicy sami ustalali rozkład czasu pracy w sposób naruszający przepisy o czasie pracy. Wprowadzone przez pracodawcę ograniczenie dotyczące dni pracy zapewni pracownikom wymagany przepisami odpoczynek dobowy i tygodniowy,5-dniowy tydzień pracy i niewykonywanie pracy w niedziele i święta. Takie ograniczenie godzin i dni pracy w systemie zadaniowym jest dopuszczalne pod warunkiem, że pracownicy sami będą decydowali, czy w danym dniu będą świadczyć pracę i w jakim wymiarze.

Jeżeli chcieliby Państwo usprawiedliwić wskazane w pytaniu ograniczenia w rozkładzie czasu pracy pracowników nie rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania pracy, ale koniecznością zapewnienia przestrzegania przepisów o czasie pracy, to ze względu na wymagany przepisami 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy warto rozważyć, czy nie rozszerzyć dopuszczalnych dobowych granic pracy do 13 godzin na dobę (np. praca od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 20.00 albo w godz. od 8.00 do 21.00).

Ograniczenia dotyczące godzin i dni pracy w systemie zadaniowym mogą Państwo wprowadzić w przepisach, w których jest u Państwa uregulowane stosowanie zadaniowego systemu czasu pracy.

Systemy i rozkłady czasu pracy wprowadza się w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy, a jeżeli pracodawca nie ma takich aktów wewnątrzzakładowych, to takich ustaleń dokonuje w obwieszczeniu (art. 150 Kodeksu pracy).

Przykładowy zapis w regulaminie pracy dotyczący ograniczenia godzin i dni pracy w systemie zadaniowym

Pracowników zatrudnionych na stanowiskach przedstawicieli handlowych obowiązuje zadaniowy system czasu pracy. Ze względu na to, że przedstawiciele handlowi współpracują z pracownikami administracyjnymi, swoją pracę powinni wykonywać w przedziale czasowym od godz. 8.00 do godz. 20.00 od poniedziałku do piątku (przy zachowaniu ogólnie obowiązującej 8-godzinnej normy dobowej i przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej czasu pracy oraz obowiązującego na dany okres rozliczeniowy wymiaru czasu pracy.

Należy przypomnieć, że system zadaniowego czasu pracy może być stosowany przede wszystkim wówczas, gdy:

  • rodzaj pracy i jej organizacja powodują, że jest ona wykonywana poza zakładem pracy lub poza normalnymi godzinami funkcjonowania zakładu pracy,
  • zapotrzebowanie na pracę zależy od zmiennych okoliczności,
  • kontrola i ewidencja czasu pracy pracowników jest w praktyce niemożliwa lub znacznie utrudniona.

System zadaniowego czasu pracy nie może być zatem stosowany w przypadkach, gdy pracownik przez cały czas świadczenia pracy pozostaje w zakładzie pracy, wykonując czynności pod bezpośrednim nadzorem przełożonego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »