REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja dzień wolny od pracy wolne święto
2 maja - dzień wolny od pracy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

2 maja 2024 to Święto Flagi

Dnia 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto Flagi zostało ustanowione w 2004 r. pomiędzy Świętem Pracy (1 maja), a Świętem Narodowym 3 Maja. Powstawało wówczas wiele pytań o to, czy 2 maja to wolne od pracy. Dzień Flagi nie został jednak dopisany do ustawy o dniach wolnych od pracy, w której to widnieje katalog wszystkich świąt wolnych od pracy w Polsce. 

Autopromocja
2 maj 2024 wolny od pracy dzień

 

2 maj 2024

ShutterStock

4 lata temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Flagi przygotowało ciekawy miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Pobierz >>>

Co ciekawe, 2 maja obchodzono kiedyś Dziady wiosenne. W tradycji słowiańskiej to święto upamiętniające zmarłych. Dziś Zaduszki obchodzone są raz w roku 1 listopada. Były to kiedyś Dziady jesienne.

Czy 2 maja to wolne od pracy?

Nie. Dnia 2 maja to dzień pracujący. Urzędy, poczta, galerie handlowe są normalnie otwarte. Niektóre podmioty zatrudniające pracowników wyznaczyły 2 maja na dzień wolny od pracy w zamian za święto wypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. Warto więc sprawdzić przepisy wewnątrzzakładowe, czy pracodawca nie ustanowił 2 maja dniem wolnym od pracy. Zwykle takie informacje przekazywane są w formie zarządzenia.

Kto nie pracuje 2 maja?

W czwartek 2 maja nie pracują nauczyciele. 2 maja 2024 r. to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Jest to więc także dzień wolny od szkoły dla uczniów.

Dlaczego 2 maja nie jest wolny?

2 maja ustanowiono Dniem Flagi RP mocą Ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 Nr 49, poz. 467). Ustawa nie określa jednak charakteru tego święta. Nie określono czy to święto państwowe, czy narodowe. Nie rozszerzono również katalogu świąt wolnych od pracy z ustawy o dniach wolnych od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2 maja to dzień refleksji nad historią naszego państwa i podkreślenie Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Ustalone jest w przede dniu obchodów 3-majowych, kiedy to w całej Polsce powiewają biało-czerwone flagi. Taki dzień skłania do zadumy nad naszą narodowością, nad polskimi symbolami oraz wyraża szacunek do flagi.

Poza tym, jest wiele innych świąt i dni upamiętniających różne grupy ludzi, np. zawodowe, które nie są dniami wolnymi od pracy.

Czy 1, 2 i 3 maja się pracuje?

1 maja to Święto Pracy i jest to dzień wolny. 3 maja, jak wiadomo, wypada Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja i jest to również dzień wolny od pracy. Natomiast 2 maja, mimo iż jest to dzień pracy, pracownicy często spędzają na urlopie. 2 maja to jeden z najczęściej wybieranych dni urlopowych. Pracownicy składają wnioski urlopowe w celu przedłużenia sobie majówki i zwykle wyjazdów majówkowych. 

W 2024 r. majówka wypada od środy 1 maja do niedzieli 5 maja. Przy wzięciu jednego dnia urlopu na 2 maja liczy w sumie 5 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA