REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja dzień wolny od pracy wolne święto
2 maja - dzień wolny od pracy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

2 maja 2024 to Święto Flagi

Dnia 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto Flagi zostało ustanowione w 2004 r. pomiędzy Świętem Pracy (1 maja), a Świętem Narodowym 3 Maja. Powstawało wówczas wiele pytań o to, czy 2 maja to wolne od pracy. Dzień Flagi nie został jednak dopisany do ustawy o dniach wolnych od pracy, w której to widnieje katalog wszystkich świąt wolnych od pracy w Polsce. 

REKLAMA

Autopromocja
2 maj 2024 wolny od pracy dzień

 

2 maj 2024

ShutterStock

4 lata temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Dnia Flagi przygotowało ciekawy miniprzewodnik „Biało-Czerwona”. Pobierz >>>

Co ciekawe, 2 maja obchodzono kiedyś Dziady wiosenne. W tradycji słowiańskiej to święto upamiętniające zmarłych. Dziś Zaduszki obchodzone są raz w roku 1 listopada. Były to kiedyś Dziady jesienne.

Czy 2 maja to wolne od pracy?

Nie. Dnia 2 maja to dzień pracujący. Urzędy, poczta, galerie handlowe są normalnie otwarte. Niektóre podmioty zatrudniające pracowników wyznaczyły 2 maja na dzień wolny od pracy w zamian za święto wypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. Warto więc sprawdzić przepisy wewnątrzzakładowe, czy pracodawca nie ustanowił 2 maja dniem wolnym od pracy. Zwykle takie informacje przekazywane są w formie zarządzenia.

Kto nie pracuje 2 maja?

W czwartek 2 maja nie pracują nauczyciele. 2 maja 2024 r. to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Jest to więc także dzień wolny od szkoły dla uczniów.

Dlaczego 2 maja nie jest wolny?

2 maja ustanowiono Dniem Flagi RP mocą Ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 Nr 49, poz. 467). Ustawa nie określa jednak charakteru tego święta. Nie określono czy to święto państwowe, czy narodowe. Nie rozszerzono również katalogu świąt wolnych od pracy z ustawy o dniach wolnych od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2 maja to dzień refleksji nad historią naszego państwa i podkreślenie Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Ustalone jest w przede dniu obchodów 3-majowych, kiedy to w całej Polsce powiewają biało-czerwone flagi. Taki dzień skłania do zadumy nad naszą narodowością, nad polskimi symbolami oraz wyraża szacunek do flagi.

Poza tym, jest wiele innych świąt i dni upamiętniających różne grupy ludzi, np. zawodowe, które nie są dniami wolnymi od pracy.

Czy 1, 2 i 3 maja się pracuje?

1 maja to Święto Pracy i jest to dzień wolny. 3 maja, jak wiadomo, wypada Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja i jest to również dzień wolny od pracy. Natomiast 2 maja, mimo iż jest to dzień pracy, pracownicy często spędzają na urlopie. 2 maja to jeden z najczęściej wybieranych dni urlopowych. Pracownicy składają wnioski urlopowe w celu przedłużenia sobie majówki i zwykle wyjazdów majówkowych. 

W 2024 r. majówka wypada od środy 1 maja do niedzieli 5 maja. Przy wzięciu jednego dnia urlopu na 2 maja liczy w sumie 5 dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA