REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grudzień 2023 – niedziela handlowa

Grudzień 2023 - niedziela handlowa w Wigilię 24 grudnia czy 10 grudnia? Zmiana, przeniesienie
Grudzień 2023 - niedziela handlowa w Wigilię 24 grudnia czy 10 grudnia? Zmiana, przeniesienie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa - grudzień 2023 ma aż 5 niedziel. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Po zmianie przepisów niedziela handlowa wypada 10 i 17 grudnia. Dozwolony handel został przeniesiony z Wigilii na 10 grudnia.

Niedziele w grudniu 2023 roku – kalendarz

Kalendarz grudnia przedstawia w tym roku 5 niedziel. Wypadają one w następujące dni:

Autopromocja
 • 3 grudnia 2023 r.,
 • 10 grudnia 2023 r.,
 • 17 grudnia 2023 r.,
 • 24 grudnia 2023 r. - Wigilia,
 • 31 grudnia 2023 r.

Grudzień 2023 – niedziele handlowe

W tym roku od początku było pewne, że pierwsza (3 grudnia) i ostatnia niedziela (Sylwester - 31 grudnia) grudnia to niedziele niehandlowe. Grudzień nie należy bowiem do wyjątków, kiedy to ostatnia niedziela w miesiącu jest handlowa. Dla przypomnienia istnieją cztery takie miesiące i są nimi styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.

Zgodnie z poprzednim stanem prawnym druga niedziela miesiąca, 10 grudnia, również była niedzielą niehandlową. Pozostałe dwie niedziele czyli 17 oraz 24 grudnia powinny być zgodnie z przyjętą wcześniej zasadą niedzielami handlowymi. Zasada ta traktuje o tym, że dwie niedziele poprzedzające bezpośrednio Święta Bożego Narodzenia to niedziele handlowe. Podobna zasada dotyczy Wielkanocy, ale w tamtym przypadku tylko jedna niedziela poprzedzająca Wielkanoc jest handlowa.

Grudzień 2023 - niedziela handlowa 10 czy 24 grudnia? Przesunięcie, zmiana

Grudzień 2023 - niedziela handlowa 10 i 17 grudnia. Przesunięcie, zmiana niedzieli handlowej w grudniu.

 

Shutterstock

Jedna niedziela handlowa grudniowa zostanie w tym roku przesunięta. Dnia 24 grudnia wypada bowiem Wigilia Bożego Narodzenia i w celu zapewnienia pracownikom handlu spędzenia tego dnia w gronie najbliższych Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg złożyła propozycję przesunięcia niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia 2023 roku. Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni (UD508) w czwartek 9 listopada 2023 roku został opublikowany w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Natomiast Rada Ministrów przyjęła ten projekt we wtorek 14 listopada 2023 r. Dnia 20 listopada 2023 roku projekt wpłynął do Sejmu, a 23 listopada został skierowany do pierwszego czytania w komisjach (druk 59). Został on odrzucony. 

W uzasadnieniu dla zmiany w niedzielach handlowych grudnia podano:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Jest to uzasadnione szczególnym czasem jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, przygotowań i spotkań rodzinnych.

Jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu, która zmienia ustalony porządek prawny w związku z ułożeniem się kalendarza świąt w 2023 roku.

Następnie 23 listopada 2024 roku do Sejmu wpłynął Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (druk nr 63), który został skierowany do uchwalenia. Projekt ustanawia zasadę mówiącą o tym, że niedziela wypadająca 24 grudnia to niedziela z zakazem handlu. Zmiana ustawy została przyjęta. W grudniu 2024 roku niedziele handlowe wypadają 10 i 17 dnia miesiąca.

Istotą projektu jest ustanowienie niedzieli 24 grudnia 2023 r. dniem objętym zakazem z art. 5 ustawy, który polega na zakazie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. 10 grudnia handel będzie dozwolony tylko do godziny 14:00.

Grudzień 2023 (niedziela)Niedziela handlowa
3 grudnia 2023nie
10 grudnia 2023tak
17 grudnia 2023tak

24 grudnia 2023

31 grudnia 2023

nie

nie

Ważne

Podsumowując, w grudniu 2023 roku niedziele handlowe wypadają 10 grudnia oraz 17 grudnia. Niedziela handlowa 10 grudnia została przesunięta z 24 grudnia. W takim przypadku, gdy w Wigilię będzie wypadała niedziela handlowa, już zawsze będzie obowiązywał zakaz handlu.

Kiedy jest niedziela handlowa?

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (czyli ustawą o zakazie handlu) wprowadzony nią zakaz nie obejmuje wszystkich podmiotów i wszystkich niedziel w roku. Istnieją więc wyjątki od ogólnie przyjętej normy. 

Jednym z nich są tak zwane niedziele handlowe. Ustawa dokładnie je określa. Kiedy są niedziele handlowe? Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zakaz handlu nie obowiązuje w:

 • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (2 niedziele w grudniu);
 • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (1 niedziela w marcu lub kwietniu w zależności od występowania świąt w danym roku kalendarzowym);
 • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu (4 niedziele).

Reasumując, w całym roku kalendarzowym jest tylko 7 niedziel handlowych.

Warto wiedzieć, że święto ustawowo wolne od pracy (jedno ze świąt uregulowanych w ustawie o dniach wolnych od pracy), które wypada w niedzielę handlową wprowadza tego dnia zakaz handlu. Święto de facto przekształca niedzielę handlową w niedzielę niehandlową.

Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Ostatnia niedziela handlowa była ponad 3 miesiące temu – 27 sierpnia 2023 roku. Najbliższa niedziela handlowa wypada 17 grudnia (chyba, że proponowana zmiana wejdzie w życie – wówczas pierwsza będzie niedziela 10 grudnia), po niej już za tydzień w Wigilię 24 grudnia również będą otwarte sklepy (chyba, że ustawa przesuwająca niedzielę na 10 grudnia wejdzie w życie). Będą to już ostatnie niedziele handlowe w tym roku. 

Niedziele handlowe 2023:

 • 29 stycznia 2023 r.,
 • 2 kwietnia 2023 r.,
 • 30 kwietnia 2023 r.,
 • 25 czerwca 2023 r.,
 • 27 sierpnia 2023 r.,
 • 10 grudnia 2023 r.,
 • 17 grudnia 2023 r.

W nowym roku najbliższa niedziela handlowa wypada już 28 stycznia 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • anon
  2023-11-29 11:23:26
  to są jakieś jaja że 31 grudnia będzie niehandlowy
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA