REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grudzień 2023 – niedziela handlowa

Grudzień 2023 - niedziela handlowa  w Wigilię 24 grudnia czy 10 grudnia? Zmiana, przeniesienie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa - grudzień 2023 ma aż 5 niedziel. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Po zmianie przepisów niedziela handlowa wypada 10 i 17 grudnia. Dozwolony handel został przeniesiony z Wigilii na 10 grudnia.

Niedziele w grudniu 2023 roku – kalendarz

Kalendarz grudnia przedstawia w tym roku 5 niedziel. Wypadają one w następujące dni:

Autopromocja
  • 3 grudnia 2023 r.,
  • 10 grudnia 2023 r.,
  • 17 grudnia 2023 r.,
  • 24 grudnia 2023 r. - Wigilia,
  • 31 grudnia 2023 r.

Grudzień 2023 – niedziele handlowe

W tym roku od początku było pewne, że pierwsza (3 grudnia) i ostatnia niedziela (Sylwester - 31 grudnia) grudnia to niedziele niehandlowe. Grudzień nie należy bowiem do wyjątków, kiedy to ostatnia niedziela w miesiącu jest handlowa. Dla przypomnienia istnieją cztery takie miesiące i są nimi styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień.

Zgodnie z poprzednim stanem prawnym druga niedziela miesiąca, 10 grudnia, również była niedzielą niehandlową. Pozostałe dwie niedziele czyli 17 oraz 24 grudnia powinny być zgodnie z przyjętą wcześniej zasadą niedzielami handlowymi. Zasada ta traktuje o tym, że dwie niedziele poprzedzające bezpośrednio Święta Bożego Narodzenia to niedziele handlowe. Podobna zasada dotyczy Wielkanocy, ale w tamtym przypadku tylko jedna niedziela poprzedzająca Wielkanoc jest handlowa.

Grudzień 2023 - niedziela handlowa 10 czy 24 grudnia? Przesunięcie, zmiana

Grudzień 2023 - niedziela handlowa 10 i 17 grudnia. Przesunięcie, zmiana niedzieli handlowej w grudniu.

 

Shutterstock

Jedna niedziela handlowa grudniowa zostanie w tym roku przesunięta. Dnia 24 grudnia wypada bowiem Wigilia Bożego Narodzenia i w celu zapewnienia pracownikom handlu spędzenia tego dnia w gronie najbliższych Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg złożyła propozycję przesunięcia niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia 2023 roku. Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni (UD508) w czwartek 9 listopada 2023 roku został opublikowany w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Natomiast Rada Ministrów przyjęła ten projekt we wtorek 14 listopada 2023 r. Dnia 20 listopada 2023 roku projekt wpłynął do Sejmu, a 23 listopada został skierowany do pierwszego czytania w komisjach (druk 59). Został on odrzucony. 

W uzasadnieniu dla zmiany w niedzielach handlowych grudnia podano:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę fakt, że w roku 2023 jedna z dwóch niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, tj. Wigilię, proponuje się wprowadzenie zmiany w przepisach ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zgodnie z którą niedziela 24 grudnia będzie dniem objętym zakazem handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Jest to uzasadnione szczególnym czasem jakim jest Wigilia Bożego Narodzenia, przygotowań i spotkań rodzinnych.

Jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i handlu proponuje się ustanowienie, tzw. niedzieli handlowej na dzień 10 grudnia 2023 r., co pozwoli na realizację planów zakupowych – w tym przypadku proponuje się jednak ograniczenie handlu do godz. 14.00 z uwagi na niniejszą propozycję zniesienia zakazu w tym dniu, która zmienia ustalony porządek prawny w związku z ułożeniem się kalendarza świąt w 2023 roku.

Następnie 23 listopada 2024 roku do Sejmu wpłynął Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (druk nr 63), który został skierowany do uchwalenia. Projekt ustanawia zasadę mówiącą o tym, że niedziela wypadająca 24 grudnia to niedziela z zakazem handlu. Zmiana ustawy została przyjęta. W grudniu 2024 roku niedziele handlowe wypadają 10 i 17 dnia miesiąca.

Istotą projektu jest ustanowienie niedzieli 24 grudnia 2023 r. dniem objętym zakazem z art. 5 ustawy, który polega na zakazie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. 10 grudnia handel będzie dozwolony tylko do godziny 14:00.

Grudzień 2023 (niedziela)Niedziela handlowa
3 grudnia 2023nie
10 grudnia 2023tak
17 grudnia 2023tak

24 grudnia 2023

31 grudnia 2023

nie

nie

Ważne

Podsumowując, w grudniu 2023 roku niedziele handlowe wypadają 10 grudnia oraz 17 grudnia. Niedziela handlowa 10 grudnia została przesunięta z 24 grudnia. W takim przypadku, gdy w Wigilię będzie wypadała niedziela handlowa, już zawsze będzie obowiązywał zakaz handlu.

Kiedy jest niedziela handlowa?

Zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (czyli ustawą o zakazie handlu) wprowadzony nią zakaz nie obejmuje wszystkich podmiotów i wszystkich niedziel w roku. Istnieją więc wyjątki od ogólnie przyjętej normy. 

Jednym z nich są tak zwane niedziele handlowe. Ustawa dokładnie je określa. Kiedy są niedziele handlowe? Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zakaz handlu nie obowiązuje w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (2 niedziele w grudniu);
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (1 niedziela w marcu lub kwietniu w zależności od występowania świąt w danym roku kalendarzowym);
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu (4 niedziele).

Reasumując, w całym roku kalendarzowym jest tylko 7 niedziel handlowych.

Warto wiedzieć, że święto ustawowo wolne od pracy (jedno ze świąt uregulowanych w ustawie o dniach wolnych od pracy), które wypada w niedzielę handlową wprowadza tego dnia zakaz handlu. Święto de facto przekształca niedzielę handlową w niedzielę niehandlową.

Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Ostatnia niedziela handlowa była ponad 3 miesiące temu – 27 sierpnia 2023 roku. Najbliższa niedziela handlowa wypada 17 grudnia (chyba, że proponowana zmiana wejdzie w życie – wówczas pierwsza będzie niedziela 10 grudnia), po niej już za tydzień w Wigilię 24 grudnia również będą otwarte sklepy (chyba, że ustawa przesuwająca niedzielę na 10 grudnia wejdzie w życie). Będą to już ostatnie niedziele handlowe w tym roku. 

Niedziele handlowe 2023:

  • 29 stycznia 2023 r.,
  • 2 kwietnia 2023 r.,
  • 30 kwietnia 2023 r.,
  • 25 czerwca 2023 r.,
  • 27 sierpnia 2023 r.,
  • 10 grudnia 2023 r.,
  • 17 grudnia 2023 r.

W nowym roku najbliższa niedziela handlowa wypada już 28 stycznia 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA