REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy?

Wielki Piątek 29 marca 2024 roku
Wielki Piątek 2024 może być dniem wolnym od pracy - 29 marca 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy Wielki Piątek w 2024 roku jest wolny od pracy? W tym roku wypada 29 marca. Jak to jest w Polsce, a jak w innych państwach?

Wielki Piątek 2024

Wielki Piątek w 2024 roku wypada 29 marca. Jest to po Wielkim Czwartku drugi dzień Triduum Paschalnego. Ostatnim dniem Triduum jest Wielka Sobota. To dni kończące okres Wielkiego Postu, który przypada przed Wielkanocą. Co się wydarzyło w Wielki Piątek? Otóż Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wiąże się z nim ścisły post i brak mszy świętej tego dnia. W Wielki Piątek wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej i adorują krzyż.

REKLAMA

Autopromocja
wielki piątek 2024 czy jest wolny od pracy dzień wolny wolne 29 marca

 

Wielki Piątek 2024 - czy jest wolny od pracy?

ShutterStock

Czy Wielki Piątek to święto obowiązkowe?

Wielki Piątek nie jest świętem obowiązkowym w Kościele katolickim. Stanowi jednak bardzo ważny dzień w kalendarzu kościoła i tłumy katolików przybywają w tym dniu do kościoła.

Wielki Piątek 2024 - czy wolne od pracy?

Czy w Wielki Piątek jest wolne od pracy? Zgodnie z polską ustawą o dniach wolnych od pracy mamy 13 dni wolnych od pracy w całym roku kalendarzowym. Katalog świąt ustawowo wolnych od pracy nie wymienia Wielkiego Piątku. W Polsce dniami wolnymi od pracy są niedziele i następujące dni:

Święto ustawowe

Dzień wolny od pracy 2024 (data)

Dzień tygodnia

Nowy Rok1 stycznia 2024 r.poniedziałek
Święto Trzech Króli6 stycznia 2024 r.sobota
pierwszy dzień Wielkiej Nocy31 marca 2024 r.niedziela
drugi dzień Wielkiej Nocy1 kwietnia 2024 r.poniedziałek
Święto Pracy1 maja 2024 r.środa
Święto Narodowe Trzeciego Maja3 maja 2024 r.piątek
Zielone Świątki19 maja 2024 r.niedziela
Boże Ciało30 maja 2024 r.czwartek
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny15 sierpnia 2024 r.czwartek
Wszystkich Świętych1 listopada 2024 r.piątek
Narodowe Święto Niepodległości11 listopada 2024 r.poniedziałek
pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia25 grudnia 2024 r.środa
drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia26 grudnia 2024 r.czwartek

W marcu wolne od pracy przypada wyłącznie na Wielkanoc czyli 31 marca 2024 r.

Ważne

Wielki Piątek 29 marca 2024 r. nie jest dniem wolnym od pracy.

Czy Wielki Piątek to dzień wolny od pracy?

Wiadomo już, że ustawa o dniach wolnych od pracy nie wymienia Wielkiego Piątku jako dnia wolnego dla pracowników. Warto jednak podkreślić, ze nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca przyznał pracownikom wolne 29 marca 2024 r. Zasada prawa pracy mówi o tym, że w ramach przepisów wewnątrzzakładowych nie można kształtować sytuacji pracownika w sposób mniej korzystny niż przewidują to powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy. Zawsze można jednak przewidzieć w przepisach zakładowych lepszą sytuację pracowników. Reguła ta ma zastosowanie np. w przypadku przyznawania dodatkowych uprawnień pracowniczych. Takim dodatkowym uprawnieniem może być prawo do dni wolnych od pracy ponad te, które wskazuje wspomniana ustawa. Oczywiście należy zagwarantować pracownikom wypłatę wynagrodzenia za te dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praktyka wskazuje na to, że cześć polskich pracodawców już stosuje wolne w Wielki Piątek. Przyznanie dodatkowych dni wolnych szczególnie przed świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia stanowi niejako benefit pozapłacowy. To również narzędzie wzmacniania employer brandingu i bezkosztowa forma nagradzania pracowników.

Ciekawostką jest fakt uznawania Wielkiego Piątku jako święta wolnego od pracy w niektórych państwach na świecie, np. w Niemczech, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Portugalii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA