Roczny limit nadgodzin
REKLAMA
REKLAMA
Roczny limit nadgodzin 2021
Na wstępie warto wspomnieć, czym są godziny nadliczbowe. Otóż pracą w godzinach nadliczbowych jest taka praca, która jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Jest to również praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Pracę w nadgodzinach Kodeks pracy dopuszcza w następujących sytuacjach:
REKLAMA
- konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
- szczególne potrzeby pracodawcy.
Ustawodawca przewidział roczny limit nadgodzin. Nie zmienia się w zależności od roku. W związku z tym w 2021 r., tak jak w latach poprzednich, wynosi 150 godzin. Należy podkreślić, że limit ten dotyczy wyłącznie sytuacji z punktu 2. Nie wlicza się do limitu nadgodzin powstałych w wyniku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Roczny limit nadgodzin - Kodeks pracy
W art. 151 § 3 Kodeksu pracy ustawodawca określił wprost:
"Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym."
Okoliczności wskazane w § 1 pkt 2 to wspomniane wyżej szczególne potrzeby pracodawcy.
Zmiana limitu godzin nadliczbowych
Dopuszcza się możliwość zmiany limitu godzin nadliczbowych w ciągu roku (art. 151 § 4 Kodeksu pracy). Jeśli w zakładzie pracy obowiązuje inna niż w Kodeksie pracy maksymalna liczba godzin nadliczbowych, taki zapis musi znajdować się w regulaminie pracy bądź układzie zbiorowym pracy. Każda zmiana regulaminu lub układu musi być zaakceptowana przez działający w zakładzie związek zawodowy. W sytuacji braku regulaminu pracy i układu zbiorowego pracy, wyższy limit nadgodzin należy zawrzeć w postanowieniach umowy o pracę. Ustalając nowy limit roczny, pracodawca musi pamiętać o limicie tygodniowym. Pracownik nie może pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Liczba ta zawiera już ewentualne godziny nadliczbowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat