REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mentoring w organizacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioletta Małota
Konsultant Międzykulturowy i HR, Executive Mentor &Coach
Mentoring w organizacji. /Fot. Fotolia
Mentoring w organizacji. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mentoring w organizacji to kultura organizacyjna tworzenia i dzielenie się wiedzą. Jak pogodzić ograniczenia budżetu HR z potrzebami inwestowania w rozwój pracowników?

Uczenie się w organizacji

Uczenie organizacyjne odgrywa coraz większą rolę – świadczy o tym nadanie jemu wysokiej rangi oraz funkcjonowaniu w wieku organizacjach nowego stanowiska CLO (Chief Learning Officer) czyli Dyrektora do spraw uczenia organizacyjnego. Zadaniem CLO jest zarządzanie uczeniem się w organizacji.

REKLAMA

Autopromocja

Co mają zrobić organizacje polskie, które nie tylko nie mają takiej osoby w swojej strukturze zarządzania ale konkurują na rynku z organizacjami inwestującymi w rozwój pracowników? Na dodatek kryzys gospodarczy powoduje iż  polskie organizacje ograniczają wydatki na rozwój pracowników, gdyż uważają, iż obcięcie budżetów w tym zakresie nie przyniesie większych szkód. Nic bardzie mylnego. Wprawdzie osiągniemy natychmiastową  poprawę wyników zysków i strat (P&L) czyli efekt będzie widoczny w danym roku, ale konsekwencje w dłuższym okresie będą negatywne – brak rozwoju kapitału intelektualnego i społecznego pracowników – da o sobie znać w przyszłości.
Ponieważ w organizacjach w Polsce ważny jest  zysk krótkoterminowy, na jego podstawie premiowani są też menedżerowie, dlatego oczekiwanie, iż  oni nie będą ciąć budżetów szkoleniowych  w drugiej kolejności marketingowych) jest nierealne, bo dla menedżera ważne jest to i teraz, a po mnie „choćby potop”. W takiej sytuacji ważna jest postawa i wiedza zarówno działów HR jak i zarządów w zakresie nowoczesnych metod tworzenia i dzielenia się wiedzą w organizacji.

Employer branding jako wyzwanie organizacji

Nowoczesne metody kapitału ludzkiego

Tradycyjne szkolenia (kosztotwórcze) warto zastąpić nowoczesnymi metodami rozwoju kapitału ludzkiego, które wykorzystują zasoby wewnątrz organizacji, aktywując potencjał intelektualny pracowników oraz ich doświadczenia. Sposobów jest wiele – od stworzenia kultury dzielenia się wiedzą – dobrym (i złymi jako przestrogę) praktykami, poprzez ewaluację projektów nie tylko w zakresie rezultatów, ale tego czego się pracownicy nauczyli i doświadczeniem jakim mogą się, do mentoringu organizacyjnego. 

W przypadku mentoringu w organizacji wykorzystujemy zasoby pracowników, którzy jako mentorzy wspierają w rozwoju innych pracowników (nazywanych mentee).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mentoring może być prowadzony w sposób formalny – kiedy jest inicjowany przez dział HR, organizowany oraz przez niego  administracyjnie wspierany. Ta forma dzielenia się wiedzą i doświadczeniem jest szeroko stosowana w organizacjach zachodnich. Zarówno ich doświadczenie jak i wynik badań naukowych potwierdzają liczne korzyści jakie odnosi organizacja – rozwój osoby mentorowanej jak również mentora oraz rozwój kultury dzielenia się wiedzą organizacyjną, efektem którego jest przyrost wiedzy organizacyjnej.

Lojalność pracowników sukcesem pracodawcy cz. 1

Formy mentoringu organizacyjnego

Mentoring organizacyjny występuje w wielu formach – od klasycznej formy – udzielania wsparcia przez mentora pracownikowi, która  będzie awansowany na wyższe stanowisko, do nowoczesnych form mentoringu. Może to być mentoring grupowy (na przykład grupy projektowej), mentoring wzajemny – osób na takim samym poziomie stanowiskowym, które wzajemnie wspierają się (nazywany mentoringiem koleżeńskim),  mentoring odwrócony (nazywany reverse mentoringiem) w którym osoby młodsze wspierają menedżerów w zakresie rozwoju umiejętności z zakresu social media czy IT.

Koszty

Wszystkie te formy rozwoju nie są związane z ponoszeniem dużych kosztów przez organizację, jedynym kosztem jakie dział HR powinien podjąć, to szkolenie osób, które będą mentorami. Dzięki takiemu szkoleniu mentor rozwinie takie umiejętności jak słuchanie aktywne, zadawanie pytań, diagnozę potencjału pracownika oraz  motywowanie i wspieranie w rozwoju wraz z wydobywaniem mistrzostwa, czyli zasadnicze kompetencje mentora, które de facto stanowią kompetencje niezbędne na stanowisku menedżerskim. Można powiedzieć, iż korzyści z jednego szkolenia z zakresu mentoringu przyczynią się do podniesienia ogólnych kompetencji menedżerskich mentora.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wpływ mentora na innych

Mentoring organizacyjny jest według mnie jak kamyk wrzucony do wody – powoduje kręgi, które rozchodzą się narastająco we wszystkie strony – czyli mentor przekazując wiedzę i doświadczenie mentee, który poprzez uzyskanie nowych kompetencji  świadomie (lub nie) dzieli się nimi w swojej pracy z kolegami. Mentor będąc pozytywnym przykładem roli mentora jaką pełni, oddziałuje również na swoich podwładnych (jeśli pełni rolę menedżera) i kolegów z pracy. Te dobre zachowania organizacyjne – mentoringowy styl zarządzania, postrzeganie pracowników poprzez ich potencjał oraz wspieranie w jego wydobyciu i zastosowaniu przy realizacji celów organizacyjnych są przenoszone na innych.  W ten oto sposób wpływ jednej osoby(mentora) jest multiplikowany na coraz większe obszary w organizacji.

Forma rozwoju kompetencji

Mentoring jest nowoczesną formą rozwoju kompetencji w organizacji, dodatkowo jedną z najmniej kosztowych w porównaniu z innymi ich formami, dlatego warto, aby działy HR i zarządy znały mentoring i jego korzyści oraz promowały go w organizacji. Najlepszym sposobem aby zostać zwolennikiem danej metody, jest jej doświadczenie. Warto aby członkowie zarządu uczestniczyli w programie mentoringowym jako mentee osobiście, doświadczając tej formy rozwoju. W przypadku osób tak wysokiej rangi ważne jest, aby mentorem była osoba posiadająca kwalifikacje mentora, jednocześnie będąc ekspertem w zakresie zarządzania wiedzą organizacyjną oraz w zakresie kompetencji przywódczych. Zalecam również, aby dyrektorzy pełnili role mentora wobec innych osób (mentee może być spoza organizacji) w celu poznania wpływu, jaki mentor wywiera. W tym przypadku zalecam uprzednie szkolenie z  zakresu kompetencji mentora. W ten sposób doświadczając samemu korzyści mentoringu, osoby decydujące o sposobie wykorzystania budżetów HR będą wiedziały z własnego doświadczenia, co jest ważne i dlaczego warto propagować mentoring w organizacji.

Zarządzanie Talentami

O kompetencjach, jakie powinien posiadać mentor napiszę w kolejnym artykule.

Zapraszam do udziału w badaniu dotyczącym motywacji menedżera do pełnienia roli mentora w ramach mojej pracy doktorskiej. Nie jest wymagane posiadanie doświadczenie mentora, jedynym warunkiem jest, aby respondent pracował na stanowisku menedżerskim, w firmie zatrudniającej więcej niż 49 osób. Wypełnienie kwestionariusza on-line, zajmuje ok. 10 minut.

Respondenci zainteresowani wynikami badania w formie przyjaznego raportu z rekomendacjami odnośnie wprowadzenia mentoringu do organizacji, proszone są o przysłanie maila do badaczki na adres e-mailowy: avanti@avanti-szkolenia.pl. Raport będzie dostępny w styczniu 2015. Wypełniając kwestionariusz, wspierają Państwo rozwój badań nad mentoringiem jak również jego rozwój w polskich organizacjach. Dziękuję za Państwa wkład. Link do kwestionariusza: http://badania.net-ankiety.pl/pl/cawi.php?id=v5zsjbjvv7szj71zgvxwv4zs

Sharing is caring.
Informacja o autorce artykułu
Wioletta Małota  jako ekspert w zakresie  przywództwa oraz uczenia organizacyjnego m.in. coachingu  i mentoringu, wspiera największe organizacje we wdrażaniu zarządzania w kulturze coachingowej i mentoringowej. Propaguje mentoring organizacyjny i nowoczesne formy przywództwa w prasie HR, na konferencjach naukowych i branżowych z tego zakresu. Autorka książki o nowoczesnym przywództwie „Jak z menedżera stać się przywódcą?”

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

REKLAMA

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA