REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne zarządzanie ludźmi. Jak skutecznie improwizować w zwinnym zespole?

Nowoczesne zarządzanie ludźmi. Jak skutecznie improwizować w zwinnym zespole?
Nowoczesne zarządzanie ludźmi. Jak skutecznie improwizować w zwinnym zespole?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Improwizacja w pracy zazwyczaj kojarzy się dość pejoratywnie - strategie, plany, systemy, zasady działania i współdziałania wydają się nie dawać przestrzeni na spontaniczność. Z drugiej strony „Agile” jawi się jako remedium na sztywność i konieczność dostosowania się do zmian otoczenia czy też reagowania na to, co nieprzewidywalne. Gdzie znaleźć złoty środek? Jak w regułach i zasadach stworzyć przestrzeń na samoorganizację, kreatywność i inicjatywę?

„Agile” jako improwizacja w obliczu zmienności otoczenia i wielozadaniowości

Należy pamiętać, że „Agile” nie jest pozbawiony zasad i reguł, bo już sama praca w iteracjach jest narzuconym rozwiązaniem. Niestety, dość często możemy zetknąć się z błędnym pojmowaniem zwinności jako szybkości reagowania na zmieniające się otoczenie, tworzenie i wdrażanie pomysłów bez czasu na przemyślenie. Efektem najczęściej jest przepalona energia nie tylko ze względu na realizację niezweryfikowanych pomysłów, ale również wielu pomysłów jednocześnie. 

REKLAMA

Autopromocja

Tego, że wielozadaniowość jest nieskuteczna, dowodzą badania, jak chociażby "Multitasking: Switching Costs" (Wielozadaniowość: Koszty Przełączania) przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda, w których naukowcy skoncentrowali się na badaniu efektów przełączania się między zadaniami. Uczestnicy mieli wykonać dwa zadania jednocześnie, takie jak śledzenie obiektu na ekranie i zapamiętanie sekwencji cyfr. Badacze analizowali czas, którego uczestnicy potrzebowali na ukończenie zadań oraz jakość wykonania. Wyniki potwierdziły, że uczestnicy potrzebowali więcej czasu na ukończenie zadań, gdy przełączali się między nimi, niż gdyby skupili się na jednym zadaniu. Ponadto jakość wykonania zadań również uległa pogorszeniu, gdy uczestnicy próbowali wykonywać je jednocześnie.

W takim więc rozumieniu, improwizacja jako spontaniczna wielozadaniowość w działaniu może wpływać negatywnie na wydajność i jakość wykonania zadań. 

„Agile” jako improwizacyjna samoorganizacja zespołów

W podejściu „Agile” konstrukt zespołowy zmienia się  jako samoorganizujący się i samowystarczalny, czyli posiadający różnorodne kompetencje do realizacji projektu.

Pozostaje więc pytanie, czy wystarczy wrzucić do jednego zbioru różnych ludzi, aby zwiększyć ich efektywność? Jak się okazało, decydujące znaczenie ma wielość sposobów komunikacji oraz stylów poznawczych. Dowiedli tego wykładowcy z dwóch brytyjskich szkół biznesowych:  Alison Reynolds i David Lewis przez 12 lat przeprowadzili badania. Ich wstępna hipoteza zakładała, że kluczem do sukcesu będzie różnorodność. Badanie na zespołach, w skład których wchodziły osoby zróżnicowane pod kątem wieku, profesji i wykształcenia, pokazały, że najskuteczniejsze w działaniu były te, które posiadały zróżnicowane style poznawcze. Kluczowym aspektem okazał się bowiem sposób reagowania na sytuacje nowe, niejednoznaczne i skomplikowane. Badanie pokazały, że z jednej  strony potrzebni są ci, którzy szukają najprostszych dróg a z drugiej ci, którzy eksperymentują i szukają tam, gdzie nikt nie szuka. Potrzebni są ci, którzy bazują na własnym doświadczeniu wyniesionym z poprzednich projektów, jak i ci, którzy potrafią wnieść powiew świeżości, bo nieoparty na ograniczeniach poprzednich sukcesów i porażek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem improwizacyjna samoorganizacja bez narzuconych odgórnie reguł współpracy i działania zespołu ma sens, jeśli pozwoli na stworzenie synergii osób posiadających różne style poznawcze, podejście do problemu i generowania pomysłów. 

Jak wykorzystać reguły improwizacji w zwinnej pracy zespołu?

Jeśli przyjrzymy się teatralnym grupom improwizowanym, to ich praca nie opiera się na grze solo, ale podlega ścisłym regułom, które warto dodać do pracy zespołów Agilowych. 

Przede wszystkich uważność i słuchanie - aktorzy improwizacyjni muszą być aktywnymi słuchaczami, gotowymi reagować na sugestie i sygnały partnerów scenicznych. Kluczowym jest skupienie się na tym, co dzieje się w danym momencie. Wyobraźmy sobie więc różnorodny zespół Agile, w którym pomimo różnic każdy uważa, że ma rację. Bez zasady uczenia się słuchania innych szanse na współpracę i obiektywne podejmowanie decyzji są niewielkie. 

REKLAMA

Zasada uważności w improwizacji teatralnej wiąże się z jeszcze jedną regułą, a mianowicie “Tak i…”. Zakłada ona, że aktorzy  nie tylko się słuchają, ale rozwijają myśl, propozycję czy sugestie swojego partnera, dzięki czemu rozwijana scena zaczyna nabierać sensu. Analogicznie jeśli w zespole Agile mamy osoby działające w myśli ”Tak ale…”, które negują raczej niż wspierają pomysły innych członków zespołu to najczęściej dochodzi do długich debat i udowadniania wzajemnych racji zamiast współpracy.   

W improwizacji teatralnej  unika się oceny i krytyki. Każda propozycja traktowana jest jak prezent, który pomaga w budowaniu historii. Brak obaw przed błędami sprzyja swobodnemu i kreatywnemu działaniu. Przenosząc tę regułę na zespół zaufanie i współpraca są koniecznym elementami do równego traktowania członków zespołu, ich pomysłów oraz konstruktywnego podejścia do popełnianych przez nich błędów. 

Improwizacja pomaga również rozwijać umiejętność radzenia sobie ze stresem i presją, gdyż jest to środowisko, w którym aktorzy przyjmują ryzyko i spontanicznie podejmują decyzje. ie zawsze wiedzą, co stanie się dalej, dzięki czemu całe doświadczenie staje się bardziej ekscytujące. Analogicznie pracownicy, którzy są w stanie improwizować, mają tendencję do lepszego kontrolowania emocji i podejmowania trafnych decyzji nawet w trudnych sytuacjach.

Improwizacja często kładzie nacisk na relacje między postaciami - aktorzy budujący silne związki i dynamiczne interakcje sprawiają, że scena staje się bardziej przekonująca i interesująca. Pozytywne relacje między członkami zespołów wydają się oczywiste z wielu powodów - mają głęboki wpływ na efektywność, satysfakcję pracowników i osiąganie celów organizacyjnych.

Reasumując: zwinność nie jest więc pozbawiona reguł i nie polega na wrzuceniu ludzi do “worka” pod tytułem projekt bez zapewnienia odpowiednich narzędzi, kompetencji czy zasad. Podobnie jak w improwizacji teatralnej, której reguły i techniki warto wykorzystywać do budowania zwinnych zespołów, tak i w firmie wymagane są inwestycje w relacje międzyludzkie, komunikację i rozwijanie umiejętności zespołowych. 

Gry wykorzystywane w improwizacji teatralnej wydają się do tego doskonałym narzędziem, ucząc ludzi wychodzenia ze strefy komfortu, adaptacji, komunikacji czy współpracy. Mogą pomóc w nabywaniu umiejętności szybkiego myślenia, otwartości na otoczenie i nowe idee czy akceptacji różnorodnych perspektyw z jednoczesnym  szacunkiem do reguł i ich akceptacji. 

Marlena Wieteska, ekspertka od innowacji na Uczelni Łazarskiego oraz na Lazarski University of Technology, wykładowczyni, trenerka i mentorka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA