REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modelowanie predykcyjne w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Modelowanie predykcyjne to technika analizy danych, która wykorzystuje algorytmy matematyczne i statystyczne do tworzenia modeli, które prognozują przyszłe wydarzenia lub zachowania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne zarządzanie zasobami ludzkimi coraz częściej korzysta z technologii i analizy danych, aby podejmować lepsze decyzje w obszarze rekrutacji, oceny pracowników, planowania sukcesji oraz innych kluczowych procesów HR. Jednym z zaawansowanych podejść w tym obszarze jest modelowanie predykcyjne, które umożliwia prognozowanie przyszłych wydarzeń i trendów na podstawie danych historycznych. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak modelowanie predykcyjne może wspierać efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi.

Autopromocja

Modelowanie predykcyjne – co to jest?

Modelowanie predykcyjne to technika analizy danych, która wykorzystuje algorytmy matematyczne i statystyczne do tworzenia modeli, które prognozują przyszłe wydarzenia lub zachowania. W kontekście zarządzania zasobami ludzkimi, modelowanie predykcyjne pozwala na przewidywanie takich zmiennych jak rotacja pracowników, wydajność, awanse, czy też reakcje na określone inicjatywy HR.

Modelowanie predykcyjne w HR

 • Optymalizacja rekrutacji: Dzięki modelowaniu predykcyjnemu można analizować charakterystyki i umiejętności najlepszych pracowników w celu znalezienia wzorców, które mogą przewidywać sukces w danej roli. To pozwala na lepsze dopasowanie kandydatów do wymagań stanowiska, co z kolei zmniejsza ryzyko związanego z rekrutacją.
 • Planowanie sukcesji: Wprowadzając dane na temat umiejętności, doświadczenia i wyników pracowników do modelu predykcyjnego, można prognozować potencjalnych następców na kluczowe stanowiska. Dzięki temu organizacje mogą z góry przygotowywać plany sukcesji i minimalizować luki kadrowe.
 • Ocena wydajności: Modelowanie predykcyjne pozwala na identyfikację czynników wpływających na wydajność pracowników. Można wyznaczyć, które czynniki są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i skoncentrować się na ich rozwijaniu u całego zespołu.
 • Personalizacja rozwoju: Dzięki analizie danych dotyczących osiągnięć i potrzeb rozwojowych pracowników, można tworzyć spersonalizowane plany rozwoju, które są dostosowane do indywidualnych predyspozycji i celów.
 • Minimalizacja fluktuacji: Poprzez analizę danych dotyczących rotacji pracowników, można zidentyfikować czynniki, które wpływają na ich odejście. To pozwala na wdrożenie działań zapobiegawczych i retencyjnych, aby zminimalizować fluktuację.

Modelowanie predykcyjne – jak wdrożyć?

 • Zdefiniowanie celu: Pierwszym krokiem jest określenie, jakie konkretne cele chcemy osiągnąć za pomocą modelowania predykcyjnego. Czy chodzi o poprawę rekrutacji, planowanie sukcesji czy ocenę wydajności?
 • Zbieranie danych: Niezbędne są jakościowe i ilościowe dane dotyczące pracowników, takie jak historia zatrudnienia, wyniki ocen, osiągnięcia, itp.
 • Analiza danych: Następnie dane są analizowane, aby zidentyfikować wzorce i zależności między różnymi zmiennymi.
 • Tworzenie modelu: Na podstawie analizy danych tworzony jest model predykcyjny, który może być oparty na różnych algorytmach, takich jak regresja, drzewa decyzyjne czy sztuczne sieci neuronowe.
 • Weryfikacja i dostosowanie: Model jest weryfikowany pod kątem dokładności prognoz oraz poprawności działania. Jeśli jest to konieczne, dokonuje się dostosowań, aby model był jak najbardziej precyzyjny.
 • Implementacja i monitorowanie: Wdrożenie modelu do codziennej praktyki HR oraz ciągłe monitorowanie wyników i ewentualnych modyfikacji.

Modelowanie predykcyjne – wyzwania i ryzyka

 • Dane jakościowe: Brak jakościowych i aktualnych danych może wpłynąć na dokładność modelu.
 • Uprzedzenia: Modelowanie predykcyjne może wzmacniać uprzedzenia, jeśli dane historyczne są obciążone dyskryminacją lub nierównościami.
 • Interpretacja wyników: Czasami wyniki modelu mogą być trudne do zrozumienia lub interpretacji przez pracowników HR.
 • Brak kontekstu: Modelowanie predykcyjne może nie uwzględniać niuansów i kontekstu indywidualnych przypadków.

Modelowanie predykcyjne w zarządzaniu zasobami ludzkimi ma potencjał do rewolucjonizowania procesów HR, wprowadzając dane i analizę do podejmowania decyzji personalizowanych, efektywnych i przewidujących. Jednak sukces wdrożenia tego podejścia wymaga zarówno odpowiednich zasobów danych, jak i zaawansowanej wiedzy technicznej oraz etycznej. Pracodawcy, którzy zdołają to osiągnąć, mogą znacząco zwiększyć efektywność swojego zarządzania personelem oraz lepiej przewidywać i reagować na zmienne wyzwania biznesowe.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA