REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2012 – niełatwy dla przedsiębiorców

Anna Włudarczyk

REKLAMA

Od dłuższego czasu fora internetowe aż huczą od prognoz gospodarczych na 2012 rok. Większość z nich nie napawa optymizmem – przedsiębiorcy i pracownicy obawiają się tego, co przyniesie rok.

Wyniki badań przeprowadzonych w grudniu 2011 potwierdzają te obawy. W cyklicznym badaniu TNS Pentor „Barometr Nastrojów Ekonomicznych Polaków” blisko 80 proc. respondentów wyraziło swoje obawy przed pogarszaniem się sytuacji ekonomicznej w kraju - to wynik najgorszy od marca 2004 roku. Ponad 20 proc. Polaków życzyło sobie na nowy rok „aby nie groziło nam bezrobocie” i „żeby nie było w Polsce bezrobocia”. 

REKLAMA

Autopromocja

W podobnym tonie wypowiadali się polscy przedsiębiorcy w sondażu Business Centre Club. Blisko jedna trzecia firm nie planuje w 2012 r. inwestować więcej niż w roku ubiegłym, 15,7 proc. w ogóle nie planuje żadnych inwestycji a – dokładnie tyle samo – zamierza zmniejszyć nakłady inwestycyjne. 

Według ostatniego Barometru Perspektyw Zatrudnienia, który co kwartał publikuje firma rekrutacyjna Manpower, rośnie odsetek przedsiębiorców, którzy planują zwolnienia, maleje - chcących zatrudniać. Tylko 17 proc. spośród przepytanych 750 firm powiedziało, że będzie przyjmować do pracy, aż 10 proc. zapowiada zwolnienia.

Jak pokazują badania, w nieprzewidywalnym gospodarczo czasie firmy będą ograniczać inwestycje, zmniejszać liczbę zatrudnionych, ale też szukać programów, które mogą okazać się wsparciem w trudnej sytuacji.

REKLAMA

Jednym z instrumentów, który w 2012 może pomóc przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w złej kondycji finansowo-ekonomicznej na skutek spowolnienia gospodarczego, jest projekt realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Instrument Szybkiego Reagowania”. - W ramach projektu, którego realizacja jest przewidziana na lata 2011-2014, planujemy udzielić kompleksowego, długoterminowego wsparcia szkoleniowo – doradczego dla 210 firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Kwota wsparcia przypadająca dla przedsiębiorstw w ramach projektu wynosi 36.260.000 zł - mówi Joanna Nowakowska p. o. dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PARP kieruje projekt do wszystkich firm – z sektora MŚP, ale też dużych przedsiębiorców. Dotacja będzie udzielana w formie pomocy de minimis czyli nieprzekraczającej 200 tys. euro i nie wymaga wnoszenia wkładu własnego przez przedsiębiorców.

- Firmy zagrożone upadkiem otrzymają kompleksowe wsparcie doradcze, którego efektem będzie zbudowanie tzw. Planu Rozwoju. Plan Rozwoju wyznaczy kierunki działań naprawczych lub rozwojowych i obejmie m.in. obszary takie, jak: marketing i sprzedaż, produkcja, technika i technologia, zasoby ludzkie, zasoby rzeczowe, zasoby finansowe, zasoby organizacyjne, zasoby informacyjne. Elementem Planu Rozwoju może być program outplacementowy, jeżeli konieczna okaże się restrukturyzacja zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wdrażanie Planu Rozwoju realizowane będzie zarówno poprzez świadczenie usług doradczych (np. prowadzących do opracowania strategii wprowadzenia na rynek nowego produktu) jak również szkolenia pracowników przedsiębiorstwa – podkreśla Joanna Nowakowska.

W pierwszym naborze, który zakończył się w październiku 2011 roku, do projektu przystąpiło 116 firm z tego 56 przeszły wszystkie etapy weryfikacji. W ramach naboru założono, iż wsparciem objętych zostanie maksymalnie 17 przedsiębiorstw, w tym: 2 mikroprzedsiębiorstwa, 2 małe przedsiębiorstwa, 8 średnich przedsiębiorstw, 5 dużych przedsiębiorstw.

Firmy które nie zakwalifikowały się w pierwszej rekrutacji, będą mogły wziąć udział w następnych naborach. W ramach usługi planowane są jeszcze 3 rekrutacje w około półrocznych odstępach. Następna rekrutacja rozpocznie się 5 marca 2012 r., kolejne: 3 września 2012 i 4 marca 2013.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA