reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > 2012 – niełatwy dla przedsiębiorców

2012 – niełatwy dla przedsiębiorców

Od dłuższego czasu fora internetowe aż huczą od prognoz gospodarczych na 2012 rok. Większość z nich nie napawa optymizmem – przedsiębiorcy i pracownicy obawiają się tego, co przyniesie rok.

Wyniki badań przeprowadzonych w grudniu 2011 potwierdzają te obawy. W cyklicznym badaniu TNS Pentor „Barometr Nastrojów Ekonomicznych Polaków” blisko 80 proc. respondentów wyraziło swoje obawy przed pogarszaniem się sytuacji ekonomicznej w kraju - to wynik najgorszy od marca 2004 roku. Ponad 20 proc. Polaków życzyło sobie na nowy rok „aby nie groziło nam bezrobocie” i „żeby nie było w Polsce bezrobocia”. 

W podobnym tonie wypowiadali się polscy przedsiębiorcy w sondażu Business Centre Club. Blisko jedna trzecia firm nie planuje w 2012 r. inwestować więcej niż w roku ubiegłym, 15,7 proc. w ogóle nie planuje żadnych inwestycji a – dokładnie tyle samo – zamierza zmniejszyć nakłady inwestycyjne. 

Według ostatniego Barometru Perspektyw Zatrudnienia, który co kwartał publikuje firma rekrutacyjna Manpower, rośnie odsetek przedsiębiorców, którzy planują zwolnienia, maleje - chcących zatrudniać. Tylko 17 proc. spośród przepytanych 750 firm powiedziało, że będzie przyjmować do pracy, aż 10 proc. zapowiada zwolnienia.

Jak pokazują badania, w nieprzewidywalnym gospodarczo czasie firmy będą ograniczać inwestycje, zmniejszać liczbę zatrudnionych, ale też szukać programów, które mogą okazać się wsparciem w trudnej sytuacji.

Jednym z instrumentów, który w 2012 może pomóc przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w złej kondycji finansowo-ekonomicznej na skutek spowolnienia gospodarczego, jest projekt realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości „Instrument Szybkiego Reagowania”. - W ramach projektu, którego realizacja jest przewidziana na lata 2011-2014, planujemy udzielić kompleksowego, długoterminowego wsparcia szkoleniowo – doradczego dla 210 firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Kwota wsparcia przypadająca dla przedsiębiorstw w ramach projektu wynosi 36.260.000 zł - mówi Joanna Nowakowska p. o. dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

PARP kieruje projekt do wszystkich firm – z sektora MŚP, ale też dużych przedsiębiorców. Dotacja będzie udzielana w formie pomocy de minimis czyli nieprzekraczającej 200 tys. euro i nie wymaga wnoszenia wkładu własnego przez przedsiębiorców.

- Firmy zagrożone upadkiem otrzymają kompleksowe wsparcie doradcze, którego efektem będzie zbudowanie tzw. Planu Rozwoju. Plan Rozwoju wyznaczy kierunki działań naprawczych lub rozwojowych i obejmie m.in. obszary takie, jak: marketing i sprzedaż, produkcja, technika i technologia, zasoby ludzkie, zasoby rzeczowe, zasoby finansowe, zasoby organizacyjne, zasoby informacyjne. Elementem Planu Rozwoju może być program outplacementowy, jeżeli konieczna okaże się restrukturyzacja zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Wdrażanie Planu Rozwoju realizowane będzie zarówno poprzez świadczenie usług doradczych (np. prowadzących do opracowania strategii wprowadzenia na rynek nowego produktu) jak również szkolenia pracowników przedsiębiorstwa – podkreśla Joanna Nowakowska.

W pierwszym naborze, który zakończył się w październiku 2011 roku, do projektu przystąpiło 116 firm z tego 56 przeszły wszystkie etapy weryfikacji. W ramach naboru założono, iż wsparciem objętych zostanie maksymalnie 17 przedsiębiorstw, w tym: 2 mikroprzedsiębiorstwa, 2 małe przedsiębiorstwa, 8 średnich przedsiębiorstw, 5 dużych przedsiębiorstw.

Firmy które nie zakwalifikowały się w pierwszej rekrutacji, będą mogły wziąć udział w następnych naborach. W ramach usługi planowane są jeszcze 3 rekrutacje w około półrocznych odstępach. Następna rekrutacja rozpocznie się 5 marca 2012 r., kolejne: 3 września 2012 i 4 marca 2013.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama