reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Polityka personalna wobec utalentowanych pracowników

Polityka personalna wobec utalentowanych pracowników

Gdy w polskich firmach zaczęło się mówić o programach Hi-Po i młodych talentach, od razu zarysowała się opozycja między „pokazywaczami” i „ukrywaczami”. Czy dziś firmy chętnie zezwalają najlepiej rokującym pracownikom na udział w otwartych konkursach lub na prezentacje podczas konferencji?

Moda na programy High Potentials początkowo podzieliła środowisko haerowe. Z jednej strony barykady byli ci, którzy sądzili, że programy Hi-Po należy mocno promować wewnątrz organizacji, a nawet poza nią, aby motywować zatrudnionych czy kandydatów do pracy oraz kształtować pożądane przez firmę postawy. Była to więc promocja wartości korporacyjnych wśród całej załogi i komunikat do rynku pracy: „Chcemy takich ludzi, takich będziemy wyróżniać”. Z drugiej strony byli ci, którzy uznawali, że ludzie o ponadprzeciętnych zdolnościach powinni być chronieni przed headhunterami i konkurencją ze strony innych pracodawców.

Ponieważ spośród uczestników programów dla talentów firmy często rekrutowały później wewnętrznie swoją tzw. kadrę rezerwową, to chęć ukrycia tych ludzi dawała poczucie bezpieczeństwa, iż firma dba o zapewnienie sukcesji na kluczowych stanowiskach.

1,5 tys. liderów przyszłości

W lutym 2010 r. w Londynie ma się spotkać 1,5 tys. delegatów ze 192 krajów świata, aby debatować nad problemami teraźniejszości i przyszłością świata. Dziewięciu delegatów z Polski poszukuje agencja PR – Grupa Euro RSCG Poland. Zwróciła się m.in. do firm. W niektórych sam proces selekcji został nagłośniony, gdyż firmie zależało na znalezieniu wśród swoich młodych (23–27 lat) pracowników takich osób, które są aktywne, ambitne, chcą wpływać na kształt przyszłości.

Tematy, które na podstawie dotychczasowych ankiet uznano za problemy do londyńskiej dyskusji, to: środowisko naturalne i jego ochrona, rozwój przywództwa politycznego na rzecz lepszej przyszłości, globalny biznes i jego rola w kształtowaniu społeczeństwa poprzez gospodarkę, media – ich zmieniająca się siła oddziaływania i tożsamość, dialog międzywyznaniowy, globalna działalność na rzecz zdrowia.

Inauguracyjny szczyt One Young World będzie transmitowany przez BBC World News w specjalnym wydaniu programu „World, Have Your Say”, oglądanego przez 60 milionów widzów na całym świecie.

Trening zarządzania

Młode talenty mogą się pokazać jako światowa elita także w różnego rodzaju konkursach. Głośno np. o polskich informatykach, którzy od kilku lat zdobywają światowe laury. W dziedzinie bliskiej środowisku profesjonalistów ds. HR znany jest międzynarodowy konkurs Global Management Challenge wypromowany i prowadzony w Polsce przez firmę BIGRAM Personnel Consulting. Od 2000 roku wśród drużyn są zarówno zespoły w barwach różnych firm, jak i uczelni. W obecnej 10 edycji bierze udział niemal 100 firm, 80 uczelni, razem 534 zespoły, czyli prawie 2,5 tys. osób.

GMC opiera się na idei „Nauki przez praktykę” – jest grą symulacyjną. Zadaniem uczestników jest podejmowanie decyzji dotyczących wszystkich obszarów funkcjonowania przedsiębiorstwa: produkcji, logistyki, marketingu, sprzedaży, zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania jakością itd. Mechanizmy rządzące wirtualnym rynkiem są zbliżone do mechanizmów rzeczywistego rynku, zatem uczestnicy mają okazję odbyć niestandardowy trening umiejętności podejmowania szybkich i trafnych decyzji w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

Oglądając później zdjęcia z gali wręczania nagród, na których podpisani byli zwycięzcy, niejeden z szefów HR troszczących się o ochronę własnych talentów pewnie się dziwił, jak można tak wystawiać na widok publiczny własne gwiazdy. Okazuje się, że chyba „pokazywacze” są dziś górą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama