Kategorie

Ujarzmić emocje

Jacek Mamot
Siły specjalne, jak choćby amerykańskie Special Forces Groups (Airborne) czy nasz GROM często szkolone są do walki w ekstremalnych warunkach. Warunkach stresu, niedoczasu, niewystarczającej siły ognia. Jednym z podstawowych ich treningów jest... trening reaktywny, polegający m.in. na przewidywaniu reakcji wroga.
Reklama

Komandos musi bowiem „wiedzieć”, co zrobi jego uzbrojony przeciwnik, zanim zacznie wykonywać jakikolwiek ruch. I musi odpowiednio zareagować. Decyzja jest przy tym ostateczna – od niej zależy życie. Tymczasem tak naprawdę żołnierz nie posiada racjonalnych przesłanek do stwierdzenia, jak postąpi jego wrogi odpowiednik. Tak naprawdę jego decyzja i reakcja jest... podświadoma.

Warto zastanowić się, na ile decyzje komandosa są zbliżone do tych, jakie musi podejmować menedżer średniego czy wyższego szczebla w warunkach kryzysu. Tak naprawdę, jak komandos, często nie dysponuje racjonalnymi przesłankami do stwierdzenia, jaki będzie rozwój sytuacji gospodarczej. Często przyjdzie mu walczyć o utrzymanie firmy na powierzchni w warunkach „niedostatecznej siły ognia”, czyli problemów finansowych, wobec przeważającego przeciwnika, w chaosie informacyjnym, w niekorzystnym otoczeniu często przypominającym pole walki. Może więc spróbować zdać się na intuicję? Dlaczego nie?

Reklama

Wbrew pozorom w sytuacjach ekstremalnych tego typu działania mogą dać dobry rezultat, bowiem – jak stwierdził John-Dylan Haynes z Bernstein Center for Computational Neuroscience – nasze decyzje są ustalane na poziomie podświadomym na długo przed „zaskoczeniem” świadomości. Neurobiolodzy zaś udowodnili, że często działamy zanim mózg zdąży przetworzyć dane, konieczne do racjonalnej analizy sytuacji. Jednym słowem, reagujemy na poziomie niższym niż nasza świadomość. Przewagę intuicji nad logicznym myśleniem, szczególnie w sytuacjach złożonych, potwierdzili też wybitni nobliści, tacy jak Daniel Kahneman, wykładowca Uniwersytetu Princeton.

Jak jednak zaprząc intuicję do podejmowania decyzji biznesowych, i to takich, które dadzą pozytywne skutki? Przede wszystkim należy oddzielić ją od emocji. Musimy więc nazwać i określić nasze emocje, tak aby spowodować spadek naszego wewnętrznego napięcia. Inaczej nie tylko nie będziemy mogli podjąć racjonalnej decyzji, ale poprzez „huśtawkę emocjonalną” zablokujemy sobie możliwość podejmowania jakichkolwiek decyzji. Nie o to chodzi, aby emocji się lękać, lecz o to, aby je oswoić. W ten sam sposób musimy nazwać swoje lęki. Jeśli bowiem stwierdzimy, czego tak naprawdę się boimy, wówczas będziemy mogli wymyślić na to zagrożenie środki zaradcze. Będziemy wiedzieć, czy tak naprawdę dana rzecz może wystąpić i jakie skutki może spowodować. Najgorszy jest bowiem lęk nieokreślony, który paraliżuje całkowicie zdolność do podejmowania racjonalnych działań. Kiedy będziemy już domyślali się rzeczywistych zagrożeń i znali granice naszych możliwości, wówczas będziemy mogli nasz intuicyjny „błysk geniuszu” przetworzyć w zrozumiałą decyzję. I zwykle będzie ona... trafna. Warto spróbować.

Tak na marginesie – J. Mihalasky i E. Douglas z New Jersey Institute of Technology ustalili, że aż 80 procent dyrektorów, którzy w ciągu pięciu lat podwoili dochody swoich przedsiębiorstw, posiadało ponadprzeciętne zdolności intuicyjne.

Dodatkowo zyskamy jeszcze jeden bardzo pozytywny efekt. Osoby, które potrafią wykorzystywać emocje i intuicję, potrafią też zamienić negatywne emocje pojawiające się w momentach kryzysowych na pozytywną energię niezbędną do wcielenia podjętych decyzji w życie i realizacji niezbędnych działań zaradczych.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?