Kategorie

Najważniejsze aspekty prawa pracy dla menedżera

Najważniejsze aspekty prawa pracy dla menedżera/fot. Shutterstock
Najważniejsze aspekty prawa pracy dla menedżera/fot. Shutterstock
Skuteczne zarządzanie zespołem to wyzwanie, które stoi przed każdym menedżerem. Efektywną współpracę i budowanie dobrych relacji ułatwiają tzw. miękkie umiejętności: komunikacja, empatia czy zdolność do rozwiązywania konfliktów. Jednak kierowanie zespołem wymaga od menedżerów także podstawowej znajomości Kodeksu pracy. Menedżerowie często nieświadomie popełniają błędy i dopuszczają się zaniedbań. A znajomość przepisów prawa pracy to obowiązek każdego menedżera, który chce w prawidłowy sposób zarządzać swoim zespołem, a zarazem chronić przedsiębiorstwo przed karami i sankcjami na jakie mogą grozić za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów.

Niemal każdy menedżer zarządzający zespołem zatrudnia i rekrutuje pracowników. Mimo wsparcia działu HR podczas rozmów kwalifikacyjnych, warto wiedzieć jakie pytania można zadawać w świetle ograniczeń antydyskryminacyjnych i ochrony danych osobowych.  Przyjęcie nowego pracownika to także przygotowanie odpowiednich dokumentów (skierowania na badanie, umowy wstępne itp.) oraz właściwe zabezpieczenie warunków pracy związanych z BHP. Z prowadzaniem zespołu łączą się także obowiązki związane z udzieleniem i planowaniem urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich czy  wychowawczych. Oprócz wymienionych aspektów zarządzania zespołem często menedżerom potrzebna jest także wiedza z zakresu dyscyplinowania pracowników, kar, monitoringu w miejscu pracy, rozwiązywania umów o pracę czy też rozliczania czasu pracy. Usystematyzowanie wiedzy z zakresu prawa pracy niezbędnej do efektywnego prowadzenia zespołu w świetle wchodzącej we wrześniu nowelizacji Kodeksu pracy proponujemy podczas praktycznych warsztatów Prawo pracy dla menedżera.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która będzie obowiązywać od 7 września 2019 roku, zakłada m.in. zmiany w zakresie: czasu pracy, dyskryminacji i równego traktowania w zatrudnieniu, odszkodowań z tytułu mobbingu, a także wydłużenia z 7 do 14 dni terminu w jakim pracownik będzie mógł, wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy.

Warsztaty Prawo pracy dla menedżera przygotowaliśmy tak, by każdy z uczestników mógł zdobyć konieczną wiedzę, jednocześnie nie ucząc się przepisów Kodeksu pracy. Podczas intensywnego dnia warsztatowego przedstawimy odpowiedzi na najbardziej nurtujące problemy i wskażemy jak najskuteczniej zarządzać zespołem jednocześnie nie narażając się na łamanie przepisów. Każdy uczestnik warsztatów zyska umiejętność wykorzystania znajomości prawa pracy w zarządzaniu podległym personelem.

Warsztaty: Prawo Pracy dla menedżera – 19 września br.

W programie:

 1. Obowiązki kierowników związane z zatrudnieniem pracowników:
 • pytania do kandydata pracodawcy w rozmowie kwalifikacyjnej
 • zabezpieczenie warunków pracy związanych z BHP
 • zmiana warunków umowy o pracę
 • przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi,
 • monitoring miejsca pracy i sprzętu służbowego pracownika
 1. Ustalanie i udzielanie urlopów wypoczynkowych i innych zwolnień od pracy
 • udzielanie urlopów wypoczynkowych
 • plany urlopów
 • przesunięcie urlopu, przerwanie urlopu, odwołanie z urlopu
 • inne zwolnienia od pracy i zasady ich udzielania
 • urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski
 1. Dyscyplinowania pracowników
 • rodzaje kar
 • terminy, jakie należy zachować przy udzielaniu kary nagany lub upomnienia
 • procedura udzielania kar
 1. Rozwiązywanie umów o pracę
 •  sposoby rozwiązywania umów o pracę
 •  kwalifikowanie przyczyn do wyboru sposoby rozwiązania umowy o pracę
 •  procedura wręczania rozwiązania umowy o pracę

5. Rozliczanie czasu pracy

 • potwierdzanie obecności w pracy przez pracowników
 • podstawowe pojęcia czasu pracy: norma czasu pracy, wymiar czasu pracy, okres rozliczeniowy, tydzień pracowniczy, doba pracownicza, odpoczynek dobowy i tygodniowy
 • przerwy w pracy wliczane do czasu pracy i niewliczane do czasu pracy
 • dyscyplina czasu pracy – jak rozliczyć spóźnienia pracowników
 • systemy czasu pracy – podstawowy i równoważny w ruchomym czasie pracy

Prawo pracy dla menedżerów. Praktyczne wykorzystanie prawa pracy po nowelizacji Rejestracja >>> 

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.