| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Co zrobić, by pracownicy byli bardziej samodzielni

Co zrobić, by pracownicy byli bardziej samodzielni

Zarządzam zespołem ludzi, którym ciągle muszę pomagać. Czasami mam wrażenie, że jeżeli im czegoś nie powiem, to nie wiedzą, jak to ma być zrobione. Męczy mnie ta sytuacja, ponieważ często zostaję dłużej w pracy, by im pomóc. Chciałbym mieć ludzi samodzielnych. Czy to może zależeć ode mnie? W jaki sposób powinienem z nimi postępować?

Nauka samodzielności

Samodzielny pracownik to taki, która szuka rozwiązań, zanim przyjdzie do menedżera. Do większości rozwiązań nie ma potrzeby angażowania przełożonego. Samodzielny podwładny to skarb dla szefa i firmy. Co należy zrobić, by pracownik sam chciał szukać pomysłów, a nie tylko wykonywał bezmyślnie polecenia?

Samodzielność powstaje przez myślenie, a nie działanie. Działanie powinno być konsekwencją myślenia, dlatego aby mieć samodzielnego pracownika, powinniśmy pobudzać go do myślenia, najlepiej przez zadawanie pytań. Jeżeli pracownik przychodzi do nas z jakimś problemem, zamiast dawać gotowe rozwiązania, zapytajmy, np. jakie widzi rozwiązanie tej sytuacji, co sam mógłby zrobić lub co już zrobił itp. Każde pytanie, które pobudza pracownika do myślenia o problemie w kategorii rozwiązań, jest dobre.

Pamiętaj, że dając rozwiązanie pracownikowi, uczysz go tego, że za każdym razem, kiedy ma problem, biegnie do Ciebie. Ponadto jeżeli nie zadziała Twoje rozwiązanie, pracownik nie ponosi odpowiedzialności, ponieważ to Ty tak mu kazałeś. Natomiast jeżeli pracownik z Twoją pomocą sam znajdzie rozwiązanie, będzie bardziej za nie odpowiedzialny i zrobi wiele, żeby je wdrożyć, ponieważ będzie w nie wierzył. Najlepsze rozwiązania to własne rozwiązania. Zadawanie pytań sprawi, że będziesz miał pracowników samodzielnych, kreatywnych i myślących o rozwiązaniu, a nie o problemie.

UWAGA

Mechanizm samospełniającego się proroctwa występuje na każdym kroku. Jeżeli w coś uwierzymy, nasz umysł zrobi wszystko, żeby to spełnić.


Czytaj także

Autor:

Autor jest psychologiem, trenerem, coachem ICC. Jest konsultantem Time for Team, firmy zajmującej się budowaniem efektywnych zespołów.

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »