REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do KSAP 2025. Kształcenie stacjonarne i dualne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Wojciech Napora
ksap rekrutacja krajowa szkoła administracji publicznej kształcenie dualne stacjonarne urzędnik służba cywilna
KSAP rekrutacja (Krajowa Szkoła Administracji Publicznej) - kształcenie dualne i stacjonarne dla urzędnika i pracownika służby cywilnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O rekrutacji do KSAP w 2025 r. opowiada Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Co daje KSAP? Na czym polega kształcenie stacjonarne i dualne?

Praca jako urzędnik albo pracownik służby cywilnej a KSAP

Osoby, które chcą związać karierę zawodową z administracją publiczną lub służbą cywilną, a nawet pracują już jako urzędnicy mogą rozważyć naukę w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Dlaczego? Wyjaśnia Małgorzata Bywanis-Jodlińska, Dyrektor KSAP: Jeżeli ktoś wiąże swoją karierę zawodową z administracją publiczną, czy na stałe, czy na kilkanaście lat, nasza szkoła jest naturalną ścieżką do tego, by zacząć ją od stopnia urzędnika służby cywilnej (osoby zatrudnionej na podstawie mianowania). Oczywiście w administracji publicznej nie trzeba pracować jako urzędnik służby cywilnej. Można się zatrudnić w drodze konkursu, na określone stanowisko. Takie nabory prowadzi każdy dyrektor generalny, we wszystkich urzędach. Wówczas jest się pracownikiem służby cywilnej. Pracownicy służby cywilnej również mogą skorzystać z kształcenia w naszej szkole lub podejść do egzaminu na urzędnika mianowanego, również w KSAP.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Warto podkreślić, że Krajowa Szkoła Administracji Publicznej nie jest tradycyjną uczelnią. Ma osobną ustawę (ustawa z dnia 14 czerwca 1991 r. o Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego), która reguluje jej działanie.

- Działamy poza systemem szkół wyższych. Jesteśmy więc nietypową szkołą, bo nie przyznajemy tytułów magistra czy doktora. My rekrutujemy do KSAP magistrów i doktorów, jeżeli tacy chcą się u nas kształcić, i oferujemy bardzo praktyczny trening, który trwa, w zależności od typu kształcenia, zgodnie ze Statutem KSAP, od 18 do 24 miesięcy – mówi Małgorzata Bywanis-Jodlińska.

Kształcenie stacjonarne i dualne w KSAP

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej oferuje dwie formy kształcenia: stacjonarną i dualną. Pierwsza jest skierowana do absolwentów wszystkich kierunków, którzy chcą pracować w administracji publicznej. Jak czytamy na stronie internetowej KSAP:

  • Program oferuje kompleksowy rozwój wiedzy, umiejętności i postaw kluczowych dla przyszłych liderów administracji publicznej.
  • Absolwent kształcenia stacjonarnego w KSAP to lider administracji, który potrafi efektywnie współpracować z innymi, angażować się w rozwiązywanie złożonych problemów i podejmować decyzje w oparciu o dogłębną analizę oraz zrozumienie współczesnych wyzwań.

Ile trwa kształcenie dualne?

Kształcenie dualne jest przeznaczone dla pracowników służby cywilnej i urzędów państwowych, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje przywódcze i zdobyć nowoczesne umiejętności zarządcze. - Polega ono na tym, że przez trzy tygodnie w miesiącu słuchacz normalnie pracuje w swojej instytucji, a do szkoły przyjeżdża (w trakcie urlopu bezpłatnego) na jednotygodniowe zjazdy (od poniedziałku do piątku, od 8 do 16 lub dłużej). W ich trakcie otrzymuje pokaźną dawkę wiedzy i praktyki – wyjaśnia Małgorzata Bywanis-Jodlińska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekrutacja do KSAP

O tym, jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w rekrutacji do KSAP oraz czy inne są warunki dla trybu stacjonarnego, a inne dla dualnego mówi Dyrektor KSAP:

W obu przypadkach należy mieć wyższe wykształcenie magisterskie lub równorzędne, być obywatelem polskim, korzystać z pełni praw publicznych, nie być skazanym wyrokiem za umyślne przestępstwa lub umyślne przestępstwa skarbowe. W obu przypadkach trzeba być żołnierzem rezerwy lub nie podlegać obowiązkowi obrony ojczyzny. Jeśli chodzi o kształcenie dualne, dodatkowo należy mieć zgodę pracodawcy, czyli dyrektora generalnego, na odbycie takiego kształcenia oraz mieć co najmniej dwuletni staż pracy na umowie o pracę na czas nieokreślony.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji i działalności KSAP można znaleźć tu: https://ksap.gov.pl/ksap/

Rozmowa o rekrutacji i kształceniu w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (https://zielonalinia.gov.pl/-/rozmowa-o-rekrutacji-i-ksztalceniu-w-krajowej-szkole-administracji-publicznej)

Polecamy: Obowiązki kierownika jednostki w zakresie rachunkowości – obejmowanie, delegowanie, wykonywanie. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 3/2024

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA