REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe szkolenia okresowe bhp dla pracowników biurowych

Tomasz Dróżdż

REKLAMA

Jestem pracownikiem biurowym w dużej firmie transportowej. Moje obowiązki sprowadzają się do wprowadzania danych do komputera. Ostatnio wezwał mnie mój przełożony i zapowiedział, że następnego dnia mam całodzienne okresowe szkolenie z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. W tej firmie pracuję dopiero 8 miesięcy i miałam już szkolenie wstępne w formie instruktażu. Czy jest to moim obowiązkiem, aby wziąć udział w tym szkoleniu okresowym? Jeżeli tak, to dlaczego? W jakim celu są urządzane te szkolenia? Czy takie szkolenie kończy się egzaminem?

Odbycie przez Panią takiego szkolenia jest obowiązkowe. Istotnie kończy się ono egzaminem. Szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.

Autopromocja

Zgodnie z art. 2373 § 1 k.p. nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić:

- przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy,

- prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Szczegółowe zasady szkolenia, jego zakres, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, sposób dokumentowania szkolenia oraz przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia reguluje rozporządzenie z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.). Paragraf 2 stanowi, że pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia samo szkolenie powinno zapewnić jego uczestnikom:

- zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi,

- poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,

- nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Szkolenie okresowe może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub zlecone jednostce organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp.

Jak już wspomniałem powyżej szkolenia okresowe mają na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie (§ 14 rozporządzenia).

Do odbycia szkolenia okresowego są zobowiązani:

- osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści,

- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,

- pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,

- pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby,

- pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni powyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Autopromocja

W omawianej sytuacji odbycie szkolenia okresowego jest dla Pani obowiązkowe. Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych musi nastąpić w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy przez pracownika na tych stanowiskach (§ 15 ust. 4 rozporządzenia).

Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:

- przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,

- odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem sz- kolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Ponadto, jeżeli ukończyłaby Pani we wspomnianym okresie 12 miesięcy szkolenie, dokształcanie lub doskonalenie zawodowe związane z nauką zawodu, przyuczeniem do zawodu albo podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, które uwzględniałoby program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, byłoby to równoznaczne z odbyciem takiego szkolenia.

Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Egzamin ten jest przeprowadzany przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Odpis zaświadczenia powinien być przechowywany w aktach osobowych uczestnika szkolenia (§ 16 rozporządzenia).

Odpowiedział Tomasz Dróżdż

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czterodniowy tydzień pracy. Kodeks pracy umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

    Czterodniowy system skróconego tygodnia pracy może zostać wprowadzony na wniosek pracownika. W 4-dniowym tygodniu pracy dobowy czas pracy może zostać przedłużony nie więcej niż do 12 godzin.

    Wypadki przy pracy. Od stycznia do września 2023 r. było o 7,5% więcej poszkodowanych niż rok wcześniej

    Ponad 45 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy w okresie styczeń–wrzesień 2023 r. To o 7,5% więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. Zwiększył się także z 2,99 do 3,22 wskaźnik wypadkowości, tj. liczba poszkodowanych na 1000 pracujących. 233 osoby zostały poszkodowane podczas pracy zdalnej. To wstępne dane, jakie podał Główny Urząd Statystyczny.

    Odpowiedzialność pracodawcy za dane osobowe przetwarzane w prywatnym komputerze pracownika pracującego zdalnie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 5 października 2023 r. podtrzymał decyzję Prezesa UODO, w której nałożono karę upomnienia na pracodawcę za brak odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych mających zapewnić bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych na prywatnych komputerach pracowników wykorzystywanych do pracy zdalnej.

    PPK: Wpłaty trzeba naliczyć od całego wynagrodzenia uczestnika. Także od świątecznych prezentów

    Pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK także od wartości prezentów świątecznych dla uczestników PPK, ale tylko wtedy, gdy są one „wynagrodzeniem” w rozumieniu ustawy o PPK. 

    REKLAMA

    PIP przedstawił plan kontroli na 2024 r. Jakie są jego założenia?

    PIP planuje przeprowadzić w 2024 r. ogółem 60 tys. kontroli, skupiając się na sektorach: budowlanym, OZE, ciepłownictwa, a także na branży magazynowania, sprzedaży i przetwórstwa złomu metali. Weryfikowane będzie także przestrzeganie przepisów prawa pracy, które weszły w życie w 2023 r., czyli dotyczących  pracy zdalnej oraz wdrażających tzw. dyrektywę work-life balance. 

    Ważne! Nowa wysokość składek KRUS w I kwartale 2024

    Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. Sprawdź wysokości składek na 2024 oraz generalne zasady podlegania ubezpieczeniom rolniczym.

    Upomnienie, nagana, kara pieniężna. Za co można dać pracownikowi karę porządkową w 2024, krok po kroku

    Upomnienie, nagana, kara pieniężna. Za co można dać pracownikowi karę porządkową w 2024? Jak zastosować karę? Ile wynosi kara pieniężna? Jak pracownik może odwołać się od kary?

    Zatrudnianie cudzoziemców. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” – jakie uprawnienia mają cudzoziemcy

    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy otrzymują kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy. 

    REKLAMA

    Zatrudnienie niani 2024. Zyskaj dofinansowanie w 2024 - ZUS opłaci składki za nianię od kwoty 2121 zł.

    Jak zatrudnić nianię w 2023 roku i nie płacić składek? Kim jest niania? Kim jest rodzic samotnie wychowujący dziecko? Jaką umowę zawrzeć z nianią i co umowa powinna zawierać? Co to jest umowa uaktywniająca? Jakimi ubezpieczeniami jest objęta niania? Warto wiedzieć, że w 2024 ZUS opłaci składki za nianię od kwoty 2121 zł. 

    Wzór na emeryturę z ZUS. Jak obliczyć? Staż pracy, okresy składkowe, waloryzacja składek i kapitału początkowego

    Jak obliczyć wysokość emerytury? Wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego. W Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki i wysokość emerytury zależy od sumy składek opłaconych w czasie całej aktywności zawodowej.

    REKLAMA