REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szykują się zmiany w pracy dyspozytora medycznego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Szykują się zmiany w pracy dyspozytora medycznego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego. Co się zmieni? Co zrobić, żeby zostać dyspozytorem medycznym? Jakie są obowiązki dyspozytora medycznego?

Projekt rozporządzenia w sprawie dyspozytorów medycznych

Trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego z 12 października 2023 r. (dalej jako: projekt).

REKLAMA

Autopromocja

Projektowane rozporządzenie stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 27b ust. 24 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1541, dalej jako: ustawa). Każdorazowo Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia:
1) ramowe programy kursów, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 7 ustawy,
2) kwalifikacje kadry dydaktycznej,
3) szczegółowy sposób przeprowadzania egzaminów kończących kursy, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 7 ustawy,
4) wzory zaświadczeń o ukończeniu kursów, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 7 ustawy,
- mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego indywidualnego rozwoju zawodowego, jednolitości odbywania kursów, szybkości i jednolitości postępowania oraz przygotowania do pracy na stanowiskach dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, a także jednolitych standardów postępowania dyspozytorów medycznych i wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, przestrzegania obowiązujących procedur oraz przejrzystości dokumentowania i zatwierdzania realizacji obowiązku indywidualnego rozwoju zawodowego.

Projekt bardzo szczegółowo określa:

 • Ramowy program kursu na stanowisko dyspozytora medycznego. Dla przykładu można podać, że ma to być wiedza z zagadnień z medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego niezbędne do realizacji zadań dyspozytora medycznego; zasady i procedury przyjmowania oraz obsługi wezwań, a także zasady dysponowania zespołów ratownictwa medycznego przez dyspozytora medycznego w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne; zasady wykorzystania algorytmu zbierania wywiadu medycznego; zasady prowadzenia korespondencji w łączności radiowej, w tym wykorzystanie alfabetu międzynarodowego; zasady stosowania przymusu bezpośredniego
 • Ramowy program kursu na stanowisko wojewódzkiego koordynatora.
 • Ramowy program kursu doskonalącego dyspozytorów medycznych.

Zakłada się, że projektowane zmiany spowodują zwiększenie wykwalifikowanej kadry medycznej przez kursy uprawniające do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i na stanowisku wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dla dyspozytora medycznego. W efekcie końcowym zmiany te będą pozytywnie wpływać na osoby starsze, niepełnosprawne, rodziny, dzieci - ogólnie na społeczeństwo.

Dlaczego wprowadza się zmiany?

Jak podkreśla projektodawca: odpowiednie przyjęcie zgłoszenia, przeprowadzenie wywiadu oraz zadysponowanie zespołu ratownictwa medycznego wymaga właściwego przygotowania osób wykonujących te zadania. Realizacja kursów przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego w oparciu o ramowe programy kursów, pozwoli na posiadanie przez osoby zajmujące te stanowiska jednolitej wiedzy i kwalifikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma to na celu podniesienie jakości wykonywanych zadań. Ujednolicone przygotowanie do wykonywanie zadań na tych stanowiskach stanowi ważny element funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W konsekwencji, projektowane rozporządzenie określa:

 • ramowy program kursów, sposób przeprowadzania egzaminów kończących kursy kwalifikacje kadry dydaktycznej;
 • wzory zaświadczeń o odbyciu kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego, na stanowisku wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dla dyspozytora medycznego.

Kursy te od dnia 1 stycznia 2024 r. będą prowadzone przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.

Co zrobić, żeby zostać dyspozytorem medycznym?

Aby zostać dyspozytorem medycznym należy posiadać:

 1. wykształcenie wymagane dla pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego,
 2. co najmniej trzyletnie doświadczenie w realizacji zadań dyspozytora medycznego, lub w zespole ratownictwa medycznego, w tym lotniczym zespole ratownictwa medycznego, w szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala posiadającego oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej oraz ortopedii lub ortopedii i traumatologii,
 3. i nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu ludzkiemu.

 Jakie są obowiązki dyspozytora medycznego?

Dyspozytor medyczny:

 • przyjmuje zgłoszenia o zdarzeniach, będących stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego (np. wypadki),
 • ustala kolejność i ważność działań oraz wysyła zespoły ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia,
 • instruuje osoby udzielające pierwszej pomocy,
 • przekazuje osobie kierującej akcją ratowniczą informacje, które ułatwią prowadzenie medycznych czynności ratunkowych,
 • powiadamia o zdarzeniu szpitalne oddziały ratunkowe, centra urazowe, wyspecjalizowane oddziały szpitalne lub jednostki współpracujące z systemem (m.in. Państwową Straż Pożarną, Policję, GOPR, TOPR).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA