REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szykują się zmiany w pracy dyspozytora medycznego

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Szykują się zmiany w pracy dyspozytora medycznego
Szykują się zmiany w pracy dyspozytora medycznego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego. Co się zmieni? Co zrobić, żeby zostać dyspozytorem medycznym? Jakie są obowiązki dyspozytora medycznego?

Projekt rozporządzenia w sprawie dyspozytorów medycznych

Trwają prace nad rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dyspozytora medycznego z 12 października 2023 r. (dalej jako: projekt).

Autopromocja

Projektowane rozporządzenie stanowi realizację upoważnienia zawartego w art. 27b ust. 24 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1541, dalej jako: ustawa). Każdorazowo Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia:
1) ramowe programy kursów, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 7 ustawy,
2) kwalifikacje kadry dydaktycznej,
3) szczegółowy sposób przeprowadzania egzaminów kończących kursy, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 7 ustawy,
4) wzory zaświadczeń o ukończeniu kursów, o których mowa w art. 27a ust. 2 pkt 7 ustawy,
- mając na uwadze zapewnienie odpowiedniego indywidualnego rozwoju zawodowego, jednolitości odbywania kursów, szybkości i jednolitości postępowania oraz przygotowania do pracy na stanowiskach dyspozytora medycznego i wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, a także jednolitych standardów postępowania dyspozytorów medycznych i wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, przestrzegania obowiązujących procedur oraz przejrzystości dokumentowania i zatwierdzania realizacji obowiązku indywidualnego rozwoju zawodowego.

Projekt bardzo szczegółowo określa:

 • Ramowy program kursu na stanowisko dyspozytora medycznego. Dla przykładu można podać, że ma to być wiedza z zagadnień z medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego niezbędne do realizacji zadań dyspozytora medycznego; zasady i procedury przyjmowania oraz obsługi wezwań, a także zasady dysponowania zespołów ratownictwa medycznego przez dyspozytora medycznego w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne; zasady wykorzystania algorytmu zbierania wywiadu medycznego; zasady prowadzenia korespondencji w łączności radiowej, w tym wykorzystanie alfabetu międzynarodowego; zasady stosowania przymusu bezpośredniego
 • Ramowy program kursu na stanowisko wojewódzkiego koordynatora.
 • Ramowy program kursu doskonalącego dyspozytorów medycznych.

Zakłada się, że projektowane zmiany spowodują zwiększenie wykwalifikowanej kadry medycznej przez kursy uprawniające do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego i na stanowisku wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dla dyspozytora medycznego. W efekcie końcowym zmiany te będą pozytywnie wpływać na osoby starsze, niepełnosprawne, rodziny, dzieci - ogólnie na społeczeństwo.

Dlaczego wprowadza się zmiany?

Jak podkreśla projektodawca: odpowiednie przyjęcie zgłoszenia, przeprowadzenie wywiadu oraz zadysponowanie zespołu ratownictwa medycznego wymaga właściwego przygotowania osób wykonujących te zadania. Realizacja kursów przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego w oparciu o ramowe programy kursów, pozwoli na posiadanie przez osoby zajmujące te stanowiska jednolitej wiedzy i kwalifikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma to na celu podniesienie jakości wykonywanych zadań. Ujednolicone przygotowanie do wykonywanie zadań na tych stanowiskach stanowi ważny element funkcjonowania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W konsekwencji, projektowane rozporządzenie określa:

 • ramowy program kursów, sposób przeprowadzania egzaminów kończących kursy kwalifikacje kadry dydaktycznej;
 • wzory zaświadczeń o odbyciu kursów uprawniających do pracy na stanowisku dyspozytora medycznego, na stanowisku wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego oraz kursu doskonalącego dla dyspozytora medycznego.

Kursy te od dnia 1 stycznia 2024 r. będą prowadzone przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.

Co zrobić, żeby zostać dyspozytorem medycznym?

Aby zostać dyspozytorem medycznym należy posiadać:

 1. wykształcenie wymagane dla pielęgniarki systemu lub ratownika medycznego,
 2. co najmniej trzyletnie doświadczenie w realizacji zadań dyspozytora medycznego, lub w zespole ratownictwa medycznego, w tym lotniczym zespole ratownictwa medycznego, w szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale anestezjologii i intensywnej terapii lub w izbie przyjęć szpitala posiadającego oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej oraz ortopedii lub ortopedii i traumatologii,
 3. i nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko zdrowiu lub życiu ludzkiemu.

 Jakie są obowiązki dyspozytora medycznego?

Dyspozytor medyczny:

 • przyjmuje zgłoszenia o zdarzeniach, będących stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego (np. wypadki),
 • ustala kolejność i ważność działań oraz wysyła zespoły ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia,
 • instruuje osoby udzielające pierwszej pomocy,
 • przekazuje osobie kierującej akcją ratowniczą informacje, które ułatwią prowadzenie medycznych czynności ratunkowych,
 • powiadamia o zdarzeniu szpitalne oddziały ratunkowe, centra urazowe, wyspecjalizowane oddziały szpitalne lub jednostki współpracujące z systemem (m.in. Państwową Straż Pożarną, Policję, GOPR, TOPR).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA