REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody medyczne - duże zmiany

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zawody medyczne - duże zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 września 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (dalej: ustawa). To duża zmiana w tej branży. Czego dotyczą nowe przepisy? Jakie są zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Czym jest Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego?
rozwiń >

Zawody medyczne - jest nowa ustawa!

Ustawa dotyczy m.in.:

Autopromocja
  • warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte przepisami;
  • doskonalenia zawodowego osób wykonujących zawód medyczny i ustawicznego rozwoju;
  • zasad odpowiedzialności zawodowej;
  • rejestru osób wykonujących zawody medyczne.

Jakie są zawody medyczne?

Dostęp do wykonywania zawodu medycznego mają mieć tylko profesjonaliści. Stąd tak ważne było określenie w ustawie zasad nabywania kwalifikacji i ich potwierdzania odpowiednimi certyfikatami i egzaminami. Dostęp do danego zawodu medycznego mogą mieć osoby, które posiadają wykształcenie wyższe lub posiadają kwalifikacje uzyskane w systemie oświaty lub inne kwalifikacje, wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego - co zostało szczegółowo określone w ustawie.

Ważne
ZAWODY MEDYCZNE - przykłady

Ustawa reguluje zasady wykonywania takich zawodów medycznych jak:

a) asystentka stomatologiczna,

b) elektroradiolog,

c) higienistka stomatologiczna,

d) instruktor terapii uzależnień,

e) opiekun medyczny,

f) optometrysta,

g) ortoptystka,

h) podiatra,

i) profilaktyk,

j) protetyk słuchu,

k) technik farmaceutyczny,

l) technik masażysta,

m) technik ortopeda,

n) technik sterylizacji medycznej,

o) terapeuta zajęciowy.

Jakie zmiany w innych przepisach?

Ustawą dokonano zmian innych ustaw polegających m.in. na:

  • ustanowieniu definicji legalnej psychoterapii, określeniu warunków kwalifikacyjnych jej prowadzenia jak w zakresie dotyczącym warunków jakie należy spełnić ażeby móc przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień;
  • ustanowieniu możliwości wyrażania przez ministra właściwego do spraw zdrowia zgody na przyznawanie lekarzowi albo lekarzowi dentyście certyfikatu umiejętności zawodowej przez towarzystwo naukowe o zasięgu krajowym prowadzące działalność naukową co najmniej przez 1 rok przed datą złożenia wniosku o wpis do rejestru prowadzonego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego;
  • modyfikacji zakresu wojewódzkiego planu działania systemu oraz statusu zawodowego osoby, która w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pełniła funkcję dyspozytora medycznego, głównego dyspozytora medycznego albo zastępcy głównego dyspozytora medycznego, pomimo niespełniania wymagań ustawowych;
  • określeniu zasad przeprowadzenia badania lub udzielenia innych świadczeń zdrowotnych przez diagnostę laboratoryjnego, pomimo braku zgody pacjenta albo wobec zgłoszenia sprzeciwu przez pacjenta;
  • możliwości udzielania ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych, w pomieszczeniach zakładu leczniczego, pojeździe przeznaczonym do udzielania tych świadczeń lub miejscu pobytu pacjenta);
  • określeniu zasad prowadzenia kursu doskonalącego dyspozytora medycznego;
  • modyfikacji zakresu programu kursu kwalifikacyjnego farmaceuty.

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, jest rejestrem publicznym, prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia, to on jest administratorem danych zawartych w rejestrze. Jak minister będzie pozyskiwał dane o osobach wykonujących dany zawód medyczny? Dane będą pozyskiwane przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby wykonującej zawód medyczny, a w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwego wojewody – Wojewodę Mazowieckiego.

Co można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego?

W Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego każdy może sprawdzić podstawowe informacje, ponieważ rejestr będzie częściowo jawny, w zakresie m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. imienia i nazwiska osoby wykonującej zawód medyczny,
  2. danych dotyczących numer wpisu, indywidualnego identyfikatora wpisu, daty wpisu,
  3. nazwy wykonywanego zawodu medycznego,
  4. nazwy i adresu miejsca wykonywania zawodu medycznego,
  5. informacji o zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego,
  6. informacji o zaprzestaniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  7. informacji o wznowieniu wykonywania zawodu medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  8. dacie utraty uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego wraz z podaniem przyczyny,
  9. informacji o tymczasowym zawieszeniu uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego albo o ograniczeniu zakresu czynności w jego wykonywaniu.

Kiedy traci się uprawnienia do wykonywania zawody medycznego?

Możliwość wykonywania zawodu medycznego traci się w przypadku:

  • utraty albo ograniczenia zdolności do czynności prawnych;
  • pozbawienia praw publicznych;
  • prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • pozbawienia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego.

Kiedy wchodzi w życie ustawa?

Ustawa wejdzie w życie w 2024 r., dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, jednak z wyjątkami, które zostały określone w ustawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

REKLAMA

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

REKLAMA