| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Profilowanie osobowości zawodowej i wymagań stanowiska pracy w procesie doboru pracowników oraz kierowania ich karierą

Profilowanie osobowości zawodowej i wymagań stanowiska pracy w procesie doboru pracowników oraz kierowania ich karierą

Zazwyczaj, kiedy mówimy o selekcji, mamy na myśli dobór pracowników „na wejściu” do organizacji, lecz z selekcją mamy do czynienia także w przypadku kierowania karierą (tzw. przejście w organizacji). Te dwa oblicza selekcji różnią się punktem odniesienia.

Drugi krok: szacowanie dopasowania

Dokonując oceny dopasowania na potrzeby selekcji „na wejściu”, oprócz opisania potencjału kandydata w kategoriach cech z modelu „Wielkiej Piątki” należy opisać w tych samych kategoriach wymagania stanowiskowe. Można tego dokonać w prosty sposób, posługując się specjalnymi kwestionariuszami (zobacz tabelę 2). Tego typu kwestionariusze zawierają wiele twierdzeń opisujących cechy lub zachowania oraz skalę pozwalającą określić, czy dana cecha lub zachowanie jest istotnym wymaganiem na danym stanowisku. Zazwyczaj tego typu kwestionariusze są zinformatyzowane, dzięki czemu ich wypełnienie automatycznie generuje profil wymagań stanowiskowych i jednocześnie profil idealnego kandydata. W zaprezentowanym przykładzie, odpowiadając na wszystkie trzy pytania „Zdecydowanie tak”, generujemy profil obejmujący wysokie wyniki na skalach mierzących takie cechy jak ekstrawersja, stabilność emocjonalna oraz sumienność. Dysponując tego typu profilem oraz odpowiednim programem komputerowym, z łatwością możemy wyliczyć poziom dopasowania między potencjałem kandydata opisanym w jego profilu osobowości a wymaganiami stanowiska pracy wyrażonymi w kategoriach cech z modelu pięcioczynnikowego. Można przyjąć, że dopasowanie na poziomie 70 proc. wzwyż oznacza wysokie dopasowanie, co stanowi dobry prognostyk możliwości kandydata do efektywnego funkcjonowania na danym stanowisku (pod warunkiem że dysponuje ponadto niezbędnymi kwalifikacjami). Oczywiście im wyższy stopień dopasowania, tym lepiej.

Odpowiednie dać warunki

W kontekście selekcji „na przejściu” w organizacji ważne jest dopasowanie warunków pracy do preferencji pracownika. Stanowi to bowiem jedną z kluczowych przyczyn zwiększonej efektywności funkcjonowania, a także wysokiej satysfakcji z wykonywanej pracy. Jeśli więc promujemy zatrudnionego ze względu na jego wysokie kompetencje, doświadczenie i chęć dalszego rozwoju, zapewnijmy mu także odpowiednie warunki do optymalnego spożytkowania posiadanych przez niego atutów. W tabeli 3 opisano związki nasilenia wybranych cech z modelu „Wielkiej Piątki” z preferowanymi (niezależnie od posiadanych kompetencji) warunkami pracy. Zgodnie z informacjami w niej zawartymi w przypadku osoby o niskich wynikach na skali stabilności emocjonalnej należałoby zapewnić jej spokojną atmosferę pracy, która nie wymaga na przykład podejmowania (samodzielnie) zbyt dużego ryzyka. Natomiast w przypadku osoby o dokładnie tych samych kwalifikacjach, lecz przeciwstawnym profilu osobowości zawodowej, należałoby pomyśleć o urozmaiceniu i zdynamizowaniu atmosfery pracy. Praca w preferowanych warunkach jest nie tylko najbardziej satysfakcjonująca, ale potencjalnie także najbardziej efektywna. Badania wskazują, że pracownicy poszukują możliwości takiego zorganizowania swojego miejsca pracy, aby odpowiadało ich osobowości. Ułatwienie im tego zadania przez firmę stanowi więc swego rodzaju technikę motywowania. Należy jednocześnie zaznaczyć, że tego typu dopasowanie jest zasadne przede wszystkim w przypadku zaistnienia tzw. presji osobowości, co oznacza sytuację, kiedy pracownik uzyskuje skrajnie niskie lub wysokie wyniki na danej cesze. Dopasowanie warunków powinno więc dotyczyć tych obszarów, które wiążą się z cechami wyróżniającymi danego pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »