Kategorie

6 błędów w CV, które należy wyeliminować

6 błędów w CV, które należy wyeliminować
ShutterStock
Poprawnie napisany życiorys może stać się dla nas przepustką do kariery. Tworząc go, warto unikać błędów, takich jak np. nagromadzenie zbędnych treści czy niewłaściwe zdjęcie. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, na co jeszcze należy uważać.

Wstępna selekcja zgłoszeń to proces, w wyniku którego wielu kandydatów traci szansę dotarcia do kolejnych etapów rekrutacji. Aby nie znaleźć się w tym gronie, warto wystrzegać się błędów, takich jak:

 1. Nadmiar informacji i zbędne treści

CV powinno stanowić odpowiedź na oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Tworząc dokument, rezygnujmy z treści, które nie odnoszą się do wymogów wskazanych w ofercie. Dzięki temu nasz życiorys nie będzie rozwlekły i niekonkretny. Nie dodawajmy również informacji, które nie mają bezpośredniego wpływu na naszą pracę. Chodzi np. o stan cywilny lub liczbę dzieci

 1. Ozdobniki i zbyt kolorowa szata graficzna

Im prościej, tym czytelniej – to zasada, którą warto kierować się podczas tworzenia CV. Nawet jeśli decydujemy się na nieco odważniejsze rozwiązania, dbajmy o to, aby zapoznanie się z treścią dokumentu nie stanowiło problemu. Unikajmy więc zbyt wymyślnych i dekoracyjnych czcionek, nadmiernie wyrazistych kolorów czy zdobień, które odwracają uwagę od tego co najważniejsze. 

 1. Forma nieadekwatna do rodzaju pracy

O ile grafik komputerowy czy architekt może pozwolić sobie na stworzenie niekonwencjonalnego, finezyjnego CV, o tyle w przypadku zawodów, takich jak pielęgniarka czy nauczyciel, warto zdecydować się na powściągliwość. Złamanie tej zasady może sprawić, że nasza kandydatura nie będzie brana pod uwagę ze względu na nieadekwatną formę zgłoszenia. 

 1. Niewłaściwy format pliku

Nasze szanse na otrzymanie wymarzonej pracy może przekreślić także przesłanie CV w nieodpowiednim formacie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapisanie dokumentu w PDF, ponieważ to rozszerzenie gwarantuje nam, że plik będzie wyświetlał się prawidłowo na każdym urządzeniu. W przypadku innych formatów mogą pojawić się pewne problemy techniczne, które sprawią, że treść przestanie być uporządkowana.

 1. Nadmierna ilość tekstu

Komunikaty, jakie zamieszczamy w CV, muszą być zwięzłe i konkretne. W dokumencie nie powinny występować zdania wielokrotnie złożone. Najlepiej wymieniać poszczególne treści od myślników, ponieważ dzięki temu rekruter będzie w stanie szybko zweryfikować, czy spełniamy wymagania.  

 1. Nieodpowiednie zdjęcie

O profesjonalizmie kandydata decyduje również dobór fotografii dołączonej do CV. Zdjęcie powinno być odpowiednio wykadrowane i poddane obróbce graficznej. Ważne, by było wykonane specjalnie na potrzeby rekrutacji. Załączanie fotografii z wakacji lub z konferencji to nienajlepszy wybór. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zdjęcia, zrezygnujmy z dodawania go do życiorysu.   

Aby stać się tym, kto skorzysta z atrakcyjnej oferty pracy, powinniśmy włożyć pewien wysiłek nie tylko we własny rozwój, ale również w stworzenie wartościowych dokumentów rekrutacyjnych, a w szczególności CV. Dzięki temu zaprezentujemy się znacznie lepiej. 

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?