| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > 6 błędów w CV, które należy wyeliminować

6 błędów w CV, które należy wyeliminować

Poprawnie napisany życiorys może stać się dla nas przepustką do kariery. Tworząc go, warto unikać błędów, takich jak np. nagromadzenie zbędnych treści czy niewłaściwe zdjęcie. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, na co jeszcze należy uważać.

Wstępna selekcja zgłoszeń to proces, w wyniku którego wielu kandydatów traci szansę dotarcia do kolejnych etapów rekrutacji. Aby nie znaleźć się w tym gronie, warto wystrzegać się błędów, takich jak:

  1. Nadmiar informacji i zbędne treści

CV powinno stanowić odpowiedź na oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Tworząc dokument, rezygnujmy z treści, które nie odnoszą się do wymogów wskazanych w ofercie. Dzięki temu nasz życiorys nie będzie rozwlekły i niekonkretny. Nie dodawajmy również informacji, które nie mają bezpośredniego wpływu na naszą pracę. Chodzi np. o stan cywilny lub liczbę dzieci. 

  1. Ozdobniki i zbyt kolorowa szata graficzna

Im prościej, tym czytelniej – to zasada, którą warto kierować się podczas tworzenia CV. Nawet jeśli decydujemy się na nieco odważniejsze rozwiązania, dbajmy o to, aby zapoznanie się z treścią dokumentu nie stanowiło problemu. Unikajmy więc zbyt wymyślnych i dekoracyjnych czcionek, nadmiernie wyrazistych kolorów czy zdobień, które odwracają uwagę od tego co najważniejsze. 

  1. Forma nieadekwatna do rodzaju pracy

O ile grafik komputerowy czy architekt może pozwolić sobie na stworzenie niekonwencjonalnego, finezyjnego CV, o tyle w przypadku zawodów, takich jak pielęgniarka czy nauczyciel, warto zdecydować się na powściągliwość. Złamanie tej zasady może sprawić, że nasza kandydatura nie będzie brana pod uwagę ze względu na nieadekwatną formę zgłoszenia. 

  1. Niewłaściwy format pliku

Nasze szanse na otrzymanie wymarzonej pracy może przekreślić także przesłanie CV w nieodpowiednim formacie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapisanie dokumentu w PDF, ponieważ to rozszerzenie gwarantuje nam, że plik będzie wyświetlał się prawidłowo na każdym urządzeniu. W przypadku innych formatów mogą pojawić się pewne problemy techniczne, które sprawią, że treść przestanie być uporządkowana.

  1. Nadmierna ilość tekstu

Komunikaty, jakie zamieszczamy w CV, muszą być zwięzłe i konkretne. W dokumencie nie powinny występować zdania wielokrotnie złożone. Najlepiej wymieniać poszczególne treści od myślników, ponieważ dzięki temu rekruter będzie w stanie szybko zweryfikować, czy spełniamy wymagania.  

  1. Nieodpowiednie zdjęcie

O profesjonalizmie kandydata decyduje również dobór fotografii dołączonej do CV. Zdjęcie powinno być odpowiednio wykadrowane i poddane obróbce graficznej. Ważne, by było wykonane specjalnie na potrzeby rekrutacji. Załączanie fotografii z wakacji lub z konferencji to nienajlepszy wybór. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego zdjęcia, zrezygnujmy z dodawania go do życiorysu.   

Aby stać się tym, kto skorzysta z atrakcyjnej oferty pracy, powinniśmy włożyć pewien wysiłek nie tylko we własny rozwój, ale również w stworzenie wartościowych dokumentów rekrutacyjnych, a w szczególności CV. Dzięki temu zaprezentujemy się znacznie lepiej. 

Materiał przygotowany przez Pracuj.pl

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

6 błędów w CV, które należy wyeliminować
6 błędów w CV, które należy wyeliminować

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

Ostatnio na forum

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »