| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Specyfika rekrutacji do działów IT

Specyfika rekrutacji do działów IT

Branża nowoczesnych technologii i telekomunikacji od zawsze wymyka się schematom. Dynamiczny rozwój, zmieniające się technologie czy wąskie specjalizacje sprawiają, że specjaliści IT stanowią osobną kategorię pracowników. Jak zatrudnia się ludzi odpowiedzialnych za utrzymanie wielu kluczowych elementów nowoczesnej firmy w dobrym stanie?

Coraz większą rolę odgrywają serwisy społecznościowe, na których działy HR poszukują kandydatów do pracy. Do najprężniej rozwijających się stron, na których headhunterzy wyławiają potencjalnych pracowników, należą LinkedIn i jego polski odpowiednik Goldenline. Dostęp do zawodowych życiorysów potencjalnych pracowników sprawia, że tego typu społeczności stają się atrakcyjnym miejscem do poszukiwania specjalistów. Forum, na którym nieanonimowo wypowiadają się specjaliści, dodatkowo pozwala oceniać ich kompetencje. Serwisy te współistnieją ze stronami poświęconymi poszukiwaniu pracy. Nowoczesna technika przeniosła większość ogłoszeń tradycyjnie drukowanych w prasie do internetu. Inną wykorzystywaną funkcjonalnością jest korzystanie z formularzy kontaktowych. Ujednolicają one aplikacje, pozwalając jednocześnie dokonać wstępnej selekcji kandydatów.

Proces sprawdzania

Weryfikacja aplikacji pracowników segmentu IT to jedno z największych wyzwań stojących przed działem HR. Oprócz przeprowadzenia klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzającej kompetencje społeczne i umiejętności komunikacyjne kandydata, dział HR musi zorganizować sprawdzian umiejętności praktycznych. Zadanie to jest trudne nie tylko ze względów logistycznych. Weryfikacja umiejętności specjalisty IT zwykle jest procesem długotrwałym. Częstym rozwiązaniem jest praca na studiach przypadku, których rozwiązanie stanowi podstawę do oceny. Proces ten, choć skuteczny, jest jednak powolny i wymaga zaangażowania firmowych specjalistów IT, którzy zaprojektują zadanie i będą kontrolować oraz oceniać postępy kandydata. Rekrutacja taka sprawia więc, że dział HR musi współpracować z dodatkowymi osobami.

Wszystkie wymienione wyżej elementy wpływają na tempo rekrutacji. W branży, gdzie liczy się czas reakcji na zmiany rynkowe, to o wiele za długo. Proces weryfikacji menedżerów projektu lub informatyków zajmujących się wąskimi dziedzinami może być jeszcze bardziej utrudniony. Firmy, które muszą skompletować w krótkim czasie cały zespół lub jego część, stają przed poważnym wyzwaniem. Dlatego w wypadku doraźnych potrzeb część podmiotów decyduje się na wynajem informatyków. Rozwiązanie to przenosi konieczność weryfikacji umiejętności potencjalnych kandydatów na firmy zajmujące się outsourcingiem kadry IT. Część firm specjalizujących się w wynajmowaniu kadr IT ma stworzone do tego profesjonalne narzędzia. Wiele podmiotów gospodarczych, dla których IT nie jest core biznesem, nie może pozwolić sobie na tak skomplikowane systemy rekrutacji informatyków. To rozwiązanie wymaga specjalistycznych narzędzi, których nie opłaca się tworzyć na potrzeby jednorazowej rekrutacji. Przewagę w tej materii mają firmy zajmujące się rekrutacją tylko w wąskich segmentach rynku, które wypracowały określone schematy działania.

U nas odbywa się to poprzez zdalny informatyczny system. Kandydat rozwiązuje testy i zadania, a uzyskany wynik świadczy o dopasowaniu jego kwalifikacji zawodowych do wymagań pracodawcy. Wyniki takiego testu są załącznikiem do CV kandydata – mówi Tomasz Bernecki, dyrektor rekrutacji IT Kontrakt.

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. projektowania komunikacji, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »