REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena pracowników - bieżąca czy roczna?

HRM partners
ekspert z zakresu HR
Ocena pracownika - bieżąca i roczna. /Fot. Fotolia
Ocena pracownika - bieżąca i roczna. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ocena pracowników powinna być dokonywana na bieżąco czy rocznie? Ze szkoleń, treningów i książek o zarządzaniu menedżerowie dowiadują się, że kluczowe jest przekazywanie pracownikom informacji zwrotnej na co dzień. Pracownik powinien wiedzieć od razu, które jego działania przełożony ocenia pozytywnie, co jest jego mocną stroną, a nad którymi kompetencjami powinien pracować.

Aneta Kopera, Menedżer w Zespole Doradztwa HRM partners S.A.

Autopromocja

Ocena pracowników – bieżąca

Obserwując pracownika podczas realizacji zadań w codziennej pracy zawodowej, menedżer powinien koncentrować się na ocenie wyników pracy, a także takich aspektów jak:

 • dyscyplina,
 • jakość pracy,
 • przestrzeganie obowiązujących zasad i procedur (na niektórych stanowiskach obszar ten może być wzbogacony o przestrzeganie przepisów bhp),
 • zaangażowanie w realizację celów.

Podsumowanie oceny bieżącej może być dokonywane w cyklu miesięcznym, kwartalnym bądź półrocznym.

Główne funkcje oceny bieżącej to:

 • stałe monitorowanie skuteczności i jakości pracy,
 • regularne udzielanie pracownikom informacji zwrotnej na temat efektów ich pracy,
 • bieżące korygowanie błędów w wykonywanych zadaniach.

Przeczytaj także: Dyskryminacja pracowników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena pracowników - roczna

Dla zarządzania kompetencjami pracowników cenne jest zaś podsumowanie rozwoju umiejętności w dłuższej perspektywie czasowej. Służy temu roczna ocena okresowa. Jeśli menedżer przeprowadzi ją zgodnie z regułami sztuki, jest ważnym czynnikiem motywacyjnym. Jednocześnie daje okazję do rozmowy na temat aspiracji każdego indywidualnego pracownika, jego planów zawodowych i potrzeb rozwojowych. Rolą menedżera podczas takiego spotkania jest nakreślenie ścieżki rozwoju, zdefiniowanie luk kompetencyjnych i wskazanie skutecznych metod rozwoju zawodowego.

Kryteria oceny rocznej powinny koncentrować się na takich aspektach funkcjonowania pracowników, które możliwe są do zaobserwowania i oceny w dłuższym okresie, np.:

 • kreatywność,
 • poszukiwanie i wdrażanie usprawnień,
 • rozwiązywanie problemów,
 • samodoskonalenie bądź rozwój pracowników dla stanowisk menedżerskich,
 • nastawienie na zmiany, itp.

Sprawdź również: Forum

Ocena pracowników a premie, planowanie działań i awanse

Oba systemy mogą oczywiście funkcjonować niezależnie od siebie. System oceny bieżącej może być powiązany z systemem premii miesięcznych/kwartalnych bądź półrocznych (w zależności od częstotliwości tej oceny), natomiast wyniki oceny rocznej powinny mieć wpływ na planowanie systemowych działań rozwojowych, a także decyzje o podwyżkach i awansach.

Aneta Kopera
Menedżer w Zespole Doradztwa
HRM partners S.A.
aneta.kopera@hrmpartners.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA