REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena pracowników - bieżąca czy roczna?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
HRM partners
ekspert z zakresu HR
Ocena pracownika - bieżąca i roczna. /Fot. Fotolia
Ocena pracownika - bieżąca i roczna. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ocena pracowników powinna być dokonywana na bieżąco czy rocznie? Ze szkoleń, treningów i książek o zarządzaniu menedżerowie dowiadują się, że kluczowe jest przekazywanie pracownikom informacji zwrotnej na co dzień. Pracownik powinien wiedzieć od razu, które jego działania przełożony ocenia pozytywnie, co jest jego mocną stroną, a nad którymi kompetencjami powinien pracować.

Aneta Kopera, Menedżer w Zespole Doradztwa HRM partners S.A.

REKLAMA

Autopromocja

Ocena pracowników – bieżąca

Obserwując pracownika podczas realizacji zadań w codziennej pracy zawodowej, menedżer powinien koncentrować się na ocenie wyników pracy, a także takich aspektów jak:

  • dyscyplina,
  • jakość pracy,
  • przestrzeganie obowiązujących zasad i procedur (na niektórych stanowiskach obszar ten może być wzbogacony o przestrzeganie przepisów bhp),
  • zaangażowanie w realizację celów.

Podsumowanie oceny bieżącej może być dokonywane w cyklu miesięcznym, kwartalnym bądź półrocznym.

Główne funkcje oceny bieżącej to:

  • stałe monitorowanie skuteczności i jakości pracy,
  • regularne udzielanie pracownikom informacji zwrotnej na temat efektów ich pracy,
  • bieżące korygowanie błędów w wykonywanych zadaniach.

Przeczytaj także: Dyskryminacja pracowników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena pracowników - roczna

Dla zarządzania kompetencjami pracowników cenne jest zaś podsumowanie rozwoju umiejętności w dłuższej perspektywie czasowej. Służy temu roczna ocena okresowa. Jeśli menedżer przeprowadzi ją zgodnie z regułami sztuki, jest ważnym czynnikiem motywacyjnym. Jednocześnie daje okazję do rozmowy na temat aspiracji każdego indywidualnego pracownika, jego planów zawodowych i potrzeb rozwojowych. Rolą menedżera podczas takiego spotkania jest nakreślenie ścieżki rozwoju, zdefiniowanie luk kompetencyjnych i wskazanie skutecznych metod rozwoju zawodowego.

Kryteria oceny rocznej powinny koncentrować się na takich aspektach funkcjonowania pracowników, które możliwe są do zaobserwowania i oceny w dłuższym okresie, np.:

  • kreatywność,
  • poszukiwanie i wdrażanie usprawnień,
  • rozwiązywanie problemów,
  • samodoskonalenie bądź rozwój pracowników dla stanowisk menedżerskich,
  • nastawienie na zmiany, itp.

Sprawdź również: Forum

Ocena pracowników a premie, planowanie działań i awanse

Oba systemy mogą oczywiście funkcjonować niezależnie od siebie. System oceny bieżącej może być powiązany z systemem premii miesięcznych/kwartalnych bądź półrocznych (w zależności od częstotliwości tej oceny), natomiast wyniki oceny rocznej powinny mieć wpływ na planowanie systemowych działań rozwojowych, a także decyzje o podwyżkach i awansach.

Aneta Kopera
Menedżer w Zespole Doradztwa
HRM partners S.A.
aneta.kopera@hrmpartners.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

REKLAMA