REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża IT. Czego oczekują łódzcy informatycy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czego łódzcy programiści i informatycy oczekują od swoich pracodawców. W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT. Zatrudnieni są w dwustu firmach branży technologii informatycznych. Jak potencjał inwestycyjny aglomeracji wpływa na oczekiwania pracowników oraz możliwości pracodawców z branży IT? 

Odpowiedzi na te pytania zawiera raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” opublikowany przy współpracy HRK, Invest in Lodz i Colliers.

REKLAMA

Autopromocja

Specjaliści IT otwarci na częste zmiany

REKLAMA

Dynamika rynku pracy IT zwiększyła się na tyle, że pracownicy pozostają w jednej organizacji średnio na kilka lat i są otwarci są na częste zmiany. Ta tendencja zauważalna jest wśród pokolenia Z, stawiającego swoje pierwsze kroki zawodowe. Jak budować lojalność zespołów i jak najdłużej utrzymywać talenty w organizacji? W jaki sposób motywować i rozwijać pracowników IT?

Rozwój łódzkiego sektora IT pokazuje, że tendencja migracji pomiędzy różnymi firmami nie dotknęła wszystkich miast. Wyniki raportu „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” wskazują, że optymalny czas pracy w jednej firmie to średnio 3–5 lat wśród Łodzian (60%) i prawie tyle samo w innych regionach (59%). Co ciekawe, mieszkańcy aglomeracji łódzkiej na tle pozostałej części Polski są bardziej przywiązani do miejsca pracy. Aż 26% z nich deklaruje pracę w jednej firmie powyżej 5 lat, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie tylko 17% pracuje tak długo w jednym miejscu. Osoby zmieniające pracę maksymalnie co 2 lata to w prawie 1/4 mieszkańcy innych miast, w Łodzi takich pracowników jest zaledwie 15%.

Pracodawcy nie powinni obawiać się, że motywator finansowy przełoży się na zwiększoną rotację. Pracownicy branży IT w Łodzi są wyjątkowo lojalni – aż 86% ankietowanych chce związać się z pracodawcą na co najmniej 3 lata, z czego aż co trzeci deklaruje, że w jednej firmie chce spędzić powyżej 5 lat – tłumaczy Ewa Paprocka, Senior Executive Manager, HRK ICT. 

Praca hybrydowa optymalna dla połowy łódzkich informatyków

Praca zdalna pracodawcom obniża koszty utrzymywania przestrzeni biurowych, zatrudnionym zmniejsza czas i wydatki poświęcane na dojazdy do firmy, umożliwia też większą koncentrację na zadaniach analitycznych. Z drugiej strony zmniejsza zaangażowanie w funkcjonowanie organizacji, przywiązanie i negatywnie wpływa na umiejętność nawiązywania relacji w zespołach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

REKLAMA

Jak to pogodzić? Łodzianie aż w 49% wybierają pracę hybrydową, a w 8% wyłącznie z biura. Porównując ich do pracowników z innych regionów, którzy aż w 67% wybierają pracę zdalną, a tylko 25% chcą pełnić obowiązki hybrydowo i zaledwie w 3% w z siedziby firmy. Ta tendencja wyraźnie świadczy o tym, że wpływ na preferencje ma skomunikowanie miasta, w którym mieszkają pracownicy z dzielnicami biznesowo–komercyjnymi. Dwa największe huby biurowe w Łodzi są zlokalizowane w centrum miasta, na osi tzw. trasy WZ, w okolicy ul Piotrkowskiej oraz w Nowym Centrum Łodzi. Dystans pomiędzy nowymi biurowcami oraz najatrakcyjniejszymi punktami centrum miasta zajmuje ok. 15 minut pieszo.

Łódź to duże miasto bez „metropolitalnego ciśnienia”. Tutaj wszędzie jest blisko. Pracodawcy i pracownicy doceniają kompaktowy charakter miasta, który zapewnia im właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Unikalna postindustrialna przestrzeń miejska, słynna czerwona cegła, wysokiej jakości przestrzenie coworkingowe i oryginalne biura stymulują kreatywność i sprzyjają integracji. Konkurencyjne koszty życia w porównaniu z innymi dużymi miastami sprawiają, że Łódź jest atrakcyjną alternatywą dla młodych pracowników i przedsiębiorców poszukujących komfortu pracy i wysokiej jakości życia w przystępnej cenie. Łódź to także otwartość. Mieszkańcy szybko skracają dystans. Tradycje czterech kultur, na których zbudowano miasto, sprawiają, że każdy czuje się tu jak w domu – ocenia Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Czy specjaliści IT wolą pracować w biurze, czy w domu

Respondentów zapytano o to, jak często chcą pojawiać się w biurze w przypadku, gdy jest ono zlokalizowane w ich mieście lub innym najbliższym mieście. Łodzianie wykazują się większą elastycznością pracy i chęcią brania udziału w biurowym życiu swojej organizacji. Aż 26% mieszkańców aglomeracji może pracować z siedziby firmy kilka razy w miesiącu. Co ciekawe 19% łodzian może być w biurze 3 dni w tygodniu (19%), dla porównania w innych regionach decyduje się na to 7%. Praca biurowa 4 dni w tygodniu, która sprawia problem sektorowi IT w innych regionach, w Łodzi spotyka się z pozytywną reakcją – zapewniło o tym 18% badanych. Podobne wyniki można zabserwować w przypadku 1 i 2 dni pracy w tygodniu z biura. W obu przypadkach 14% Łodzian wyraziło gotowość na taki tryb pracy.

Raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” przygotowany został w oparciu o ankiety online (CAWI) i rozmowy telefoniczne (CATI). Badanie przeprowadzone zostało w okresie 28 marca – 10 maja 2023 roku. W badaniu udział wzięły 433 osoby z Łodzi i pozostałych regionów Polski, zatrudnione w firmach informatycznych, telekomunikacyjnych i stanowiskach związanych z informatyką w innych sektorach. Aż jedną czwartą grupy badawczej stanowią mieszkańcy Łodzi. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

REKLAMA

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

MRPiPS: Pilotaż skróconego czasu pracy 2025 – nabór wniosków od 14 sierpnia 2025, do 1 mln zł dofinansowania [SZCZEGÓŁY, WAŻNE TERMINY]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło szczegóły długo wyczekiwanego pilotażu skróconego czasu pracy. Program, pierwszy tego typu w Polsce i tej części Europy, zakłada praktyczne testowanie różnych modeli organizacji pracy przy wsparciu finansowym państwa. Wnioski o udział w pilotażu będzie można składać od 14 sierpnia do 15 września 2025 roku.

REKLAMA

Nowoczesne BHP czyli jak zmiany klimatu wpływają na bezpieczeństwo pracy

Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga nowoczesne podejście do BHP? Czym jest dziś bezpieczeństwo pracy? Jak zmiany klimatu wpływają na zarządzanie bezpieczeństwem w firmie?

Od 2026 r. pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki. Zmiany Kodeksu pracy wchodzą w życie

Kodeks pracy się zmienia. Nowe przepisy wejdą w życie na początku 2026 roku. Oznacza to dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Co zmienia się w Kodeksie pracy? O czym muszą wiedzieć pracownicy?

REKLAMA