REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża IT. Czego oczekują łódzcy informatycy

W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT
W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czego łódzcy programiści i informatycy oczekują od swoich pracodawców. W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT. Zatrudnieni są w dwustu firmach branży technologii informatycznych. Jak potencjał inwestycyjny aglomeracji wpływa na oczekiwania pracowników oraz możliwości pracodawców z branży IT? 

Odpowiedzi na te pytania zawiera raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” opublikowany przy współpracy HRK, Invest in Lodz i Colliers.

Autopromocja

Specjaliści IT otwarci na częste zmiany

Dynamika rynku pracy IT zwiększyła się na tyle, że pracownicy pozostają w jednej organizacji średnio na kilka lat i są otwarci są na częste zmiany. Ta tendencja zauważalna jest wśród pokolenia Z, stawiającego swoje pierwsze kroki zawodowe. Jak budować lojalność zespołów i jak najdłużej utrzymywać talenty w organizacji? W jaki sposób motywować i rozwijać pracowników IT?

Rozwój łódzkiego sektora IT pokazuje, że tendencja migracji pomiędzy różnymi firmami nie dotknęła wszystkich miast. Wyniki raportu „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” wskazują, że optymalny czas pracy w jednej firmie to średnio 3–5 lat wśród Łodzian (60%) i prawie tyle samo w innych regionach (59%). Co ciekawe, mieszkańcy aglomeracji łódzkiej na tle pozostałej części Polski są bardziej przywiązani do miejsca pracy. Aż 26% z nich deklaruje pracę w jednej firmie powyżej 5 lat, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie tylko 17% pracuje tak długo w jednym miejscu. Osoby zmieniające pracę maksymalnie co 2 lata to w prawie 1/4 mieszkańcy innych miast, w Łodzi takich pracowników jest zaledwie 15%.

Pracodawcy nie powinni obawiać się, że motywator finansowy przełoży się na zwiększoną rotację. Pracownicy branży IT w Łodzi są wyjątkowo lojalni – aż 86% ankietowanych chce związać się z pracodawcą na co najmniej 3 lata, z czego aż co trzeci deklaruje, że w jednej firmie chce spędzić powyżej 5 lat – tłumaczy Ewa Paprocka, Senior Executive Manager, HRK ICT. 

Praca hybrydowa optymalna dla połowy łódzkich informatyków

Praca zdalna pracodawcom obniża koszty utrzymywania przestrzeni biurowych, zatrudnionym zmniejsza czas i wydatki poświęcane na dojazdy do firmy, umożliwia też większą koncentrację na zadaniach analitycznych. Z drugiej strony zmniejsza zaangażowanie w funkcjonowanie organizacji, przywiązanie i negatywnie wpływa na umiejętność nawiązywania relacji w zespołach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

Jak to pogodzić? Łodzianie aż w 49% wybierają pracę hybrydową, a w 8% wyłącznie z biura. Porównując ich do pracowników z innych regionów, którzy aż w 67% wybierają pracę zdalną, a tylko 25% chcą pełnić obowiązki hybrydowo i zaledwie w 3% w z siedziby firmy. Ta tendencja wyraźnie świadczy o tym, że wpływ na preferencje ma skomunikowanie miasta, w którym mieszkają pracownicy z dzielnicami biznesowo–komercyjnymi. Dwa największe huby biurowe w Łodzi są zlokalizowane w centrum miasta, na osi tzw. trasy WZ, w okolicy ul Piotrkowskiej oraz w Nowym Centrum Łodzi. Dystans pomiędzy nowymi biurowcami oraz najatrakcyjniejszymi punktami centrum miasta zajmuje ok. 15 minut pieszo.

Łódź to duże miasto bez „metropolitalnego ciśnienia”. Tutaj wszędzie jest blisko. Pracodawcy i pracownicy doceniają kompaktowy charakter miasta, który zapewnia im właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Unikalna postindustrialna przestrzeń miejska, słynna czerwona cegła, wysokiej jakości przestrzenie coworkingowe i oryginalne biura stymulują kreatywność i sprzyjają integracji. Konkurencyjne koszty życia w porównaniu z innymi dużymi miastami sprawiają, że Łódź jest atrakcyjną alternatywą dla młodych pracowników i przedsiębiorców poszukujących komfortu pracy i wysokiej jakości życia w przystępnej cenie. Łódź to także otwartość. Mieszkańcy szybko skracają dystans. Tradycje czterech kultur, na których zbudowano miasto, sprawiają, że każdy czuje się tu jak w domu – ocenia Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Czy specjaliści IT wolą pracować w biurze, czy w domu

Respondentów zapytano o to, jak często chcą pojawiać się w biurze w przypadku, gdy jest ono zlokalizowane w ich mieście lub innym najbliższym mieście. Łodzianie wykazują się większą elastycznością pracy i chęcią brania udziału w biurowym życiu swojej organizacji. Aż 26% mieszkańców aglomeracji może pracować z siedziby firmy kilka razy w miesiącu. Co ciekawe 19% łodzian może być w biurze 3 dni w tygodniu (19%), dla porównania w innych regionach decyduje się na to 7%. Praca biurowa 4 dni w tygodniu, która sprawia problem sektorowi IT w innych regionach, w Łodzi spotyka się z pozytywną reakcją – zapewniło o tym 18% badanych. Podobne wyniki można zabserwować w przypadku 1 i 2 dni pracy w tygodniu z biura. W obu przypadkach 14% Łodzian wyraziło gotowość na taki tryb pracy.

Raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” przygotowany został w oparciu o ankiety online (CAWI) i rozmowy telefoniczne (CATI). Badanie przeprowadzone zostało w okresie 28 marca – 10 maja 2023 roku. W badaniu udział wzięły 433 osoby z Łodzi i pozostałych regionów Polski, zatrudnione w firmach informatycznych, telekomunikacyjnych i stanowiskach związanych z informatyką w innych sektorach. Aż jedną czwartą grupy badawczej stanowią mieszkańcy Łodzi. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA