Kategorie

Dlaczego szefowie nie zachowują się asertywnie?

Anna Niemczyk
Podczas oceny rocznej postawiono mi zadanie rozwojowe. Mam stać się bardziej asertywnym menedżerem. Co to dokładnie oznacza i co zyskam, będąc asertywnym?

Wokół pojęcia asertywności narosło sporo nieporozumień. Najważniejsze z nich to przekonanie, że asertywność to sztuka odmawiania oraz założenie, że asertywny menedżer zawsze powinien tak się zachowywać.

Nieporozumienia te powodują, że wielu szefów ma fałszywe wyobrażenie, co to znaczy być asertywnym lub obawia się takiej postawy. Jeżeli są przekonani, że asertywność to jedynie sztuka mówienia „nie”, to widzą niewiele jej zastosowań. Tymczasem jest to zaledwie jeden z wielu przejawów asertywności. Przeświadczenie, że zawsze należy tak się zachowywać, może budzić zrozumiałe obawy. Łatwo sobie wyobrazić wiele sytuacji, kiedy postawienie na asertywność przyniesie więcej strat niż korzyści, ponieważ wielu współpracowników nie zniesie takiego zachowania. Często też lepiej odpuścić niż obstawać przy swoim w wielu sytuacjach w relacji z kontrahentami, własnymi przełożonymi czy współpracownikami, a nawet podwładnymi. Na szczęście asertywność nie jest przymusem. Osoba asertywna może się tak zachować, ale może też wybrać inną drogę.

Wzajemna nauka

Asertywny szef jasno mówi, co się z nim dzieje i czego oczekuje od innych. Jednocześnie robi to w sposób stanowczy, lecz z szacunkiem do rozmówcy i bez agresji. Takiego samego zachowania oczekuje od współpracowników i podwładnych. Po jakimś czasie jego podwładni uczą się tak odnosić wzajemnie do siebie i swojego zwierzchnika. W tak kierowanym zespole jego członkowie potrafią:

 • mówić o swoich wadach i zaletach,
 • przyznawać się do błędów i przepraszać,
 • wyrażać uczucia, jakie żywią do innych,
 • prosić o coś,
 • odmawiać, stawiać granice kolegom i klientom,
 • przyjmować i dawać komplementy,
 • przyjmować krytykę i negatywne oceny,
 • kończyć trudne sprawy, rozmowy, zamiast pozostawiać je niezałatwionymi,
 • reagować na trudne sprawy innych.

Cztery zachowania

Skoro już wiemy, co to jest asertywność, warto zastanowić się, z jakiego powodu nie zawsze zachowujemy się asertywnie. Istnieją cztery sposoby zachowania: agresja, unikanie, manipulacja i asertywność. Dwa pierwsze są wrodzone. Tak jak zwierzęta możemy kogoś zaatakować lub uciec. Można wdać się w kłótnię ze współpracownikiem lub w milczeniu wysłuchać tyrady zdenerwowanego przełożonego i nie podejmować z nim dyskusji. Manipulacja i asertywność są wyuczone, nie urodziliśmy się z nimi, lecz nauczyliśmy się tak zachowywać. Opanowaliśmy tę sztukę świadomie, ćwicząc te umiejętności, lub nieświadomie, poprzez naśladowanie osób w naszym otoczeniu. Osoby asertywne mają większy wybór. Mogą wybrać atak lub ucieczkę, mogą też spróbować trzeciej drogi. Szefowie, którzy nie potrafią być asertywni są „skazani” na bycie agresywnym lub uległym, lub też mogą manipulować. Ponieważ to ostatnie zachowanie nigdy nie popłaca, a agresja lub unikanie często nie załatwiają sprawy, asertywność staje się atrakcyjną alternatywą.

Szefowie wybierają określone zachowanie z konkretnych przyczyn. Często zachowywaliby się inaczej, gdyby zdawali sobie sprawę z konsekwencji swojej postawy.


Niebezpieczna ucieczka

Szefowie zachowują się biernie, gdy czują się gorsi, niekompetentni, niepewni siebie. Często przydarza się to tym, którzy zostali przełożonymi swoich dotychczasowych kolegów. Menedżerowie zachowują się biernie, gdy boją się utraty aprobaty ze strony innych, gdy obawiają się reakcji innych lub gdy chcą uniknąć konfliktów. Czasem, zwłaszcza w stosunku do przełożonych, uważają, że jest to właściwe, grzeczne zachowanie. Jeśli przełożeni zachowują się biernie, istnieje prawdopodobieństwo, że inni to wykorzystają. Z czasem stają się sfrustrowani, niespokojni, czują się pokrzywdzeni i urażeni, ponieważ pozwalają innym decydować za siebie i nie osiągają swoich celów. W końcu tracą poczucie własnej wartości i reagują wybuchem niezrozumiałej dla innych agresji spowodowanej kumulacją uczuć.

Agresja na cenzurowanym

Reklama

Przyczyny agresywnych zachowań są różnorodne. Czasem są próbą podkreślenia, kto jest szefem, czasem są oznaką niepewności. W innych przypadkach agresja oznacza wyładowanie złości, która powstała w innym miejscu. Szef zezłościł się na kontrahenta, na innego pracownika, a swoją złość wyładowuje na niewinnym podwładnym. Wie, że i tak będzie on musiał znieść zły humor szefa, więc wyżywa się na nim bezkarnie. To szybka droga do utraty autorytetu przełożonego. Do zachowań agresywnych dochodzi także, gdy szefowie boją się, że bez takiego zachowania nie dostaną tego, co chcą zdobyć. Czasem chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę i pokazać, że to oni rządzą i decydują. Próbują w ten sposób zdobyć autorytet, nie zdając sobie sprawy, że prowadzi to na manowce. W konsekwencji zachowań agresywnych u podwładnych narasta przeświadczenie, że przełożony lubi wykorzystywać innych, poniża ich i nie szanuje potrzeb. Po pewnym czasie tacy menedżerowie tracą poczucie własnej wartości przeżywają poważny stres, nawet wówczas, gdy temu zaprzeczają.

Jak widać, zachowania agresywne lub bierne z reguły się nie opłacają. Są jednak wyjątki, kiedy warto po nie sięgnąć. Gdy szef rozmawia z klientem, który ma słuszne pretensje do firmy handlowej, czasem warto zachować się biernie i spokojnie wysłuchać klienta. W krytycznej sytuacji, gdy trzeba działać bardzo szybko i natychmiast rozwiązać problem, może nie być czasu na asertywne zachowania. Z reguły jednak najbardziej opłaca się być asertywnym. Czasem trzeba zapłacić za to cenę. Szef asertywny może być nielubiany za to, że wprost wyraża swoje odczucia i bez ogródek mówi to, co myśli. Część osób może obrazić się i mieć mu za złe jego otwartość i stanowczość. W konsekwencji jego relacje z tymi współpracownikami mogą się pogorszyć.

Korzystna asertywność

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z asertywności jest wzrost skuteczności samych szefów i ich podwładnych. Inną jest wzrost wzajemnego szacunku pomiędzy menedżerem a większością osób w jego otoczeniu.

Korzyści płynące z asertywności to wzrost skuteczności działania i lepsze bronienie swoich interesów. Przekłada się to na lepszą współpracę w zespole, z innymi działami firmy oraz z klientami. Wśród pracowników powstaje atmosfera szacunku i otwartości, uczciwości wobec siebie i innych. Ułatwia to rozwiązywanie konfliktów i prowadzenie negocjacji. Większa pewność siebie i płynące z tego dobre samopoczucie szefa i jego podwładnych wpływają na dobre relacje w zespole oraz zmniejszają stres w pracy. Wzrost samooceny szefa i jego pracowników prowadzi do tego, że sami dokonują wyborów, a nie robią tego za nich inni. Wszyscy łatwiej osiągają swoje cele, nie krzywdząc innych.

Asertywność jest umiejętnością, można się więc jej nauczyć. Najłatwiej zrobić to, uczestnicząc w odpowiednich warsztatowych szkoleniach dla menedżerów.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.