REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna Inteligencja: Nowa era technologicznej ewolucji

Sztuczna Inteligencja łączy w sobie naukę, matematykę i technologię
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna Inteligencja to dziedzina informatyki, która zyskała ogromną popularność i znaczenie w ostatnich latach. To złożony obszar, który zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji. Sztuczna Inteligencja łączy w sobie naukę, matematykę i technologię, tworząc narzędzia, które zmieniają sposób, w jaki funkcjonujemy, pracujemy i komunikujemy się w dzisiejszym świecie. 

W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu, czym jest Sztuczna Inteligencja, jakie ma zastosowania i jakie są wyzwania stojące przed tą dziedziną.

Autopromocja
Ważne
Definicja Sztucznej Inteligencji

Sztuczna Inteligencja jest szeroką dziedziną obejmującą różnorodne techniki i metody, które pozwalają maszynom na przetwarzanie informacji, uczenie się z danych, rozpoznawanie wzorców i podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych informacji. Celem SI jest tworzenie systemów, które wykazują pewne formy inteligencji, takie jak zdolność do rozumienia języka naturalnego, rozpoznawania obrazów, przewidywania przyszłych zdarzeń czy podejmowania logicznych decyzji.

Rodzaje Sztucznej Inteligencji

 • Sztuczna Wąska Inteligencja (Aftificial Narrow Intelligence ANI): To rodzaj Sztucznej Inteligencji, który jest specjalizowany w wykonywaniu konkretnych zadań. Przykłady to systemy do rozpoznawania mowy czy klasyfikacji obrazów. ANI jest ograniczona w obszarze swojej specjalizacji i nie posiada ogólnej inteligencji czy zdolności do samouczenia się.
 • Sztuczna Ogólna Inteligencja (General Artificial Intelligence AGI): To rodzaj Sztucznej Inteligencji, który przypomina ogólną inteligencję ludzką. Takie systemy byłyby zdolne do wykonywania różnorodnych zadań, samouczenia się na różnych obszarach i ogólnego rozumienia świata. AGI to idea aspirująca, nad którą naukowcy pracują, ale która jest obecnie jeszcze poza zasięgiem.
 • Sztuczna Superinteligencja: To hipotetyczna forma Sztucznej Inteligencji, która przewyższałaby zdolności intelektualne człowieka we wszystkich aspektach. Jest to obszar kontrowersyjny, ponieważ rozwój takiej inteligencji wiąże się z wieloma etycznymi i społecznymi wyzwaniami.

Zastosowania Sztucznej Inteligencji

 • Przemysł i Produkcja: Sztuczna Inteligencja może być wykorzystana do automatyzacji procesów produkcyjnych, optymalizacji dostaw czy monitorowania jakości produktów.
 • Medycyna: W diagnostyce, analizie obrazów medycznych i terapii, Sztuczna Inteligencja może wspierać lekarzy w dokładniejszych diagnozach i szybszym podejmowaniu decyzji.
 • Transport i Logistyka: Dzięki Sztucznej Inteligencji można tworzyć systemy zarządzania ruchem drogowym, autonomiczne pojazdy oraz zoptymalizowane trasy dostaw.
 • Finanse: Sztuczna Inteligencja jest wykorzystywana w analizie rynków finansowych, zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi i oszacowaniu ryzyka.
 • Edukacja: Systemy Sztucznej Inteligencji mogą dostarczać spersonalizowane materiały edukacyjne i pomagać nauczycielom w analizie postępów uczniów.

Wyzwania i Kontrowersje

 • Bezpieczeństwo Danych: Wprowadzenie Sztucznej Inteligencji wiąże się z koniecznością dbania o bezpieczeństwo danych i unikanie naruszeń prywatności.
 • Etyka i Odpowiedzialność: Sztuczna Inteligencja może podejmować decyzje, które mają wpływ na życie ludzi. Wywołuje to pytania o to, kto ponosi odpowiedzialność za błędne decyzje czy działania systemów Sztucznej Inteligencji.
 • Bezrobocie i Zmiany Społeczne: Automatyzacja wykonywania zadań przez Sztuczną Inteligencję może prowadzić do utraty miejsc pracy i konieczności restrukturyzacji społeczeństwa.

Sztuczna Inteligencja to znaczący krok w przyszłość technologicznego rozwoju. Jej zastosowania są niezwykle szerokie i obejmują praktycznie każdy obszar życia. W miarę jak technologia się rozwija, stajemy przed wyzwaniami etycznymi, społecznymi i prawnymi, które wymagają współpracy naukowców, przedsiębiorców i decydentów politycznych. Sztuczna Inteligencja ma potencjał do przekształcenia naszej rzeczywistości, ale jej odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystanie jest kluczowe dla osiągnięcia korzyści dla społeczeństwa jako całości.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA