REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna Inteligencja: Nowa era technologicznej ewolucji

Sztuczna Inteligencja łączy w sobie naukę, matematykę i technologię
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna Inteligencja to dziedzina informatyki, która zyskała ogromną popularność i znaczenie w ostatnich latach. To złożony obszar, który zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji. Sztuczna Inteligencja łączy w sobie naukę, matematykę i technologię, tworząc narzędzia, które zmieniają sposób, w jaki funkcjonujemy, pracujemy i komunikujemy się w dzisiejszym świecie. 

W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu, czym jest Sztuczna Inteligencja, jakie ma zastosowania i jakie są wyzwania stojące przed tą dziedziną.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Definicja Sztucznej Inteligencji

Sztuczna Inteligencja jest szeroką dziedziną obejmującą różnorodne techniki i metody, które pozwalają maszynom na przetwarzanie informacji, uczenie się z danych, rozpoznawanie wzorców i podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych informacji. Celem SI jest tworzenie systemów, które wykazują pewne formy inteligencji, takie jak zdolność do rozumienia języka naturalnego, rozpoznawania obrazów, przewidywania przyszłych zdarzeń czy podejmowania logicznych decyzji.

Rodzaje Sztucznej Inteligencji

 • Sztuczna Wąska Inteligencja (Aftificial Narrow Intelligence ANI): To rodzaj Sztucznej Inteligencji, który jest specjalizowany w wykonywaniu konkretnych zadań. Przykłady to systemy do rozpoznawania mowy czy klasyfikacji obrazów. ANI jest ograniczona w obszarze swojej specjalizacji i nie posiada ogólnej inteligencji czy zdolności do samouczenia się.
 • Sztuczna Ogólna Inteligencja (General Artificial Intelligence AGI): To rodzaj Sztucznej Inteligencji, który przypomina ogólną inteligencję ludzką. Takie systemy byłyby zdolne do wykonywania różnorodnych zadań, samouczenia się na różnych obszarach i ogólnego rozumienia świata. AGI to idea aspirująca, nad którą naukowcy pracują, ale która jest obecnie jeszcze poza zasięgiem.
 • Sztuczna Superinteligencja: To hipotetyczna forma Sztucznej Inteligencji, która przewyższałaby zdolności intelektualne człowieka we wszystkich aspektach. Jest to obszar kontrowersyjny, ponieważ rozwój takiej inteligencji wiąże się z wieloma etycznymi i społecznymi wyzwaniami.

Zastosowania Sztucznej Inteligencji

 • Przemysł i Produkcja: Sztuczna Inteligencja może być wykorzystana do automatyzacji procesów produkcyjnych, optymalizacji dostaw czy monitorowania jakości produktów.
 • Medycyna: W diagnostyce, analizie obrazów medycznych i terapii, Sztuczna Inteligencja może wspierać lekarzy w dokładniejszych diagnozach i szybszym podejmowaniu decyzji.
 • Transport i Logistyka: Dzięki Sztucznej Inteligencji można tworzyć systemy zarządzania ruchem drogowym, autonomiczne pojazdy oraz zoptymalizowane trasy dostaw.
 • Finanse: Sztuczna Inteligencja jest wykorzystywana w analizie rynków finansowych, zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi i oszacowaniu ryzyka.
 • Edukacja: Systemy Sztucznej Inteligencji mogą dostarczać spersonalizowane materiały edukacyjne i pomagać nauczycielom w analizie postępów uczniów.

Wyzwania i Kontrowersje

 • Bezpieczeństwo Danych: Wprowadzenie Sztucznej Inteligencji wiąże się z koniecznością dbania o bezpieczeństwo danych i unikanie naruszeń prywatności.
 • Etyka i Odpowiedzialność: Sztuczna Inteligencja może podejmować decyzje, które mają wpływ na życie ludzi. Wywołuje to pytania o to, kto ponosi odpowiedzialność za błędne decyzje czy działania systemów Sztucznej Inteligencji.
 • Bezrobocie i Zmiany Społeczne: Automatyzacja wykonywania zadań przez Sztuczną Inteligencję może prowadzić do utraty miejsc pracy i konieczności restrukturyzacji społeczeństwa.

Sztuczna Inteligencja to znaczący krok w przyszłość technologicznego rozwoju. Jej zastosowania są niezwykle szerokie i obejmują praktycznie każdy obszar życia. W miarę jak technologia się rozwija, stajemy przed wyzwaniami etycznymi, społecznymi i prawnymi, które wymagają współpracy naukowców, przedsiębiorców i decydentów politycznych. Sztuczna Inteligencja ma potencjał do przekształcenia naszej rzeczywistości, ale jej odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystanie jest kluczowe dla osiągnięcia korzyści dla społeczeństwa jako całości.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA