REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor finansowy: Skuteczna automatyzacja zaczyna się od ludzi

79% firm z sektora finansowego w Polsce korzysta z narzędzi automatyzacji procesów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 79% firm z sektora finansowego w Polsce korzysta z narzędzi automatyzacji procesów – takie dane przynosi Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu (Edycja 2023. KPMG). Nie jest to zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę, z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie instytucje finansowe. Konieczne jest redukowanie kosztów, a z drugiej strony stymulowanie wzrostu biznesu i utrzymanie stabilności w niepewnej sytuacji gospodarczej i rynkowej. 

Zespoły IT muszą utrzymywać i zarządzać systemami, które często bazują na przestarzałej infrastrukturze, są złożone oraz łączą usługi chmurowe z innymi rozwiązaniami. Wymaga to dużego nakładu czasu i zasobów, także finansowych. Dlatego automatyzacja jest w sektorze finansowym tak często wykorzystywana. Podczas jej wdrażania firmy powinny brać jednak pod uwagę nie tylko czynniki techniczne, ale i te związane z kulturą organizacji. Kluczowe jest również zaangażowanie pracowników tak, aby czuli się komfortowo z wprowadzanymi zmianami. 

Autopromocja

Automatyzacja może odciążyć zespoły IT

W miarę jak organizacje się digitalizują, ich środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Specjaliści utrzymują systemy bazujące zarówno na infrastrukturze fizycznej, jak i te działające w chmurze, co pochłania ogromne ilości czasu. Do tego dochodzi ryzyko błędów i opóźnień związane z ręczną konfiguracją systemów i aktualizacją oprogramowania, które są konieczne, aby zapewniać odporność na zagrożenia. 

Dzięki automatyzacji środowiska IT instytucje finansowe mogą łatwiej utrzymywać spójną strukturę operacyjną i skuteczniej dbać o zapewnianie zgodności z obowiązującymi regulacjami. Zespoły IT są mniej obciążone powtarzalnymi, manualnymi zadaniami i mogą skoncentrować się na bardziej kreatywnych aspektach pracy, takich jak modernizacja systemów czy aplikacji i usprawnianie usług świadczonych dla klientów. 

Konieczne strategiczne podejście

Aby automatyzacja środowiska IT przyniosła pozytywne efekty, firmy z sektora finansowego muszą podejść do procesu jej wdrażania strategicznie. Wprowadzanie automatyzacji w sposób rozproszony i bez większego planu może zwiększać złożoność infrastruktury IT i utrudniać współpracę między działami. Dlatego warto dążyć do wprowadzania pełnej automatyzacji, obejmującej różne obszary działalności. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, począwszy od działającej już w firmie technologii i procesów, aż po kulturę organizacji. 

Warto trzymać się kilku zasad skutecznej automatyzacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Człowiek na pierwszym miejscu 

Skuteczna automatyzacja zaczyna się od ludzi, którzy powinni być zaangażowani i czuć się komfortowo z wprowadzanymi zmianami. Ważne jest promowanie otwartej kultury i dzielenie się wiedzą między działami. Wczesne ustalanie metryk i celów właściwych dla danej firmy pomaga w ocenie efektów programu.

2. Ustalenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie automatyzacją

Osoby odpowiedzialne za automatyzację warto wyznaczyć z wyprzedzeniem: wskazać liderów procesu w każdym dziale IT i upewnić się, że będą mieli stały kontakt. Te osoby mogą przeprowadzać regularne spotkania z kierownictwem, aby przedstawić postępy i osiągnięcia. Dobrym pomysłem może być uzgodnienie „dnia automatyzacji” np. co tydzień lub co miesiąc, podczas którego dział IT pomaga innym zespołom w firmie w rozwiązywaniu problemów oraz wyzwań wykorzystując automatyzację. 

3. Wybór jednego rozwiązania dla całej firmy

Zamiast łączyć różne „wyspy” automatyzacji, firmy powinny wybrać jedną skalowalną platformę, która ułatwia wdrażanie, udostępnianie i zarządzanie automatyzacją w różnych działach. Pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby IT. Ważne jest również, aby zapewnić wsparcie techniczne dla automatyzacji w środowiskach produkcyjnych i zintegrować stosowane rozwiązania ochronne, po to by reagować na zagrożenia w sposób skoordynowany. 

4. Wykorzystanie czasu na kreatywność

Potrzeba oszczędności i równoczesnego wspierania wzrostu biznesu jest coraz większa, a dział IT może zapewnić tu istotną przewagę konkurencyjną. Dobrze by elementem automatyzacji był plan jak wykorzystać zaoszczędzony dzięki takim rozwiązaniom czas. Instytucje finansowe powinny umożliwić specjalistom IT skupienie się na kreatywnych aspektach ich pracy, takich jak modernizacja infrastruktury i innowacje usprawniające doświadczenia klientów. 

5. Połączenie automatyzacji ze sztuczną inteligencją

Automatyzacja środowisk IT pomaga instytucjom finansowym w spełnianiu wymogów regulacyjnych. Przykładem jest monitorowanie modeli sztucznej inteligencji pod kątem stronniczości aby sprawdzić czy wymagają dodatkowego treningu. Jest to szczególnie istotne w kontekście procedowanej europejskiej ustawy dotyczącej AI (EU Artificial Intelligence Act). Automatyzacja pomaga firmom w utrzymaniu zgodności z istniejącymi przepisami, m.in. w przygotowywanych raportach finansowych. 

Automatyzacja infrastruktury IT jest kluczowa dla instytucji finansowych, które starają się utrzymać konkurencyjność. Poprzez strategiczne podejście do automatyzacji, firmy mogą nie tylko zwiększyć efektywność operacyjną, ale także umożliwić swoim zespołom IT skupienie się na innowacjach i dostarczaniu wartościowych doświadczeń dla klientów. 

Armin M. Warda, FSI EMEA chief technologist w firmie Red Hat

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA