REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor finansowy: Skuteczna automatyzacja zaczyna się od ludzi

79% firm z sektora finansowego w Polsce korzysta z narzędzi automatyzacji procesów
79% firm z sektora finansowego w Polsce korzysta z narzędzi automatyzacji procesów
ShutterStock

REKLAMA

Aż 79% firm z sektora finansowego w Polsce korzysta z narzędzi automatyzacji procesów – takie dane przynosi Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu (Edycja 2023. KPMG). Nie jest to zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę, z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie instytucje finansowe. Konieczne jest redukowanie kosztów, a z drugiej strony stymulowanie wzrostu biznesu i utrzymanie stabilności w niepewnej sytuacji gospodarczej i rynkowej. 

Zespoły IT muszą utrzymywać i zarządzać systemami, które często bazują na przestarzałej infrastrukturze, są złożone oraz łączą usługi chmurowe z innymi rozwiązaniami. Wymaga to dużego nakładu czasu i zasobów, także finansowych. Dlatego automatyzacja jest w sektorze finansowym tak często wykorzystywana. Podczas jej wdrażania firmy powinny brać jednak pod uwagę nie tylko czynniki techniczne, ale i te związane z kulturą organizacji. Kluczowe jest również zaangażowanie pracowników tak, aby czuli się komfortowo z wprowadzanymi zmianami. 

Automatyzacja może odciążyć zespoły IT

W miarę jak organizacje się digitalizują, ich środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Specjaliści utrzymują systemy bazujące zarówno na infrastrukturze fizycznej, jak i te działające w chmurze, co pochłania ogromne ilości czasu. Do tego dochodzi ryzyko błędów i opóźnień związane z ręczną konfiguracją systemów i aktualizacją oprogramowania, które są konieczne, aby zapewniać odporność na zagrożenia. 

Dzięki automatyzacji środowiska IT instytucje finansowe mogą łatwiej utrzymywać spójną strukturę operacyjną i skuteczniej dbać o zapewnianie zgodności z obowiązującymi regulacjami. Zespoły IT są mniej obciążone powtarzalnymi, manualnymi zadaniami i mogą skoncentrować się na bardziej kreatywnych aspektach pracy, takich jak modernizacja systemów czy aplikacji i usprawnianie usług świadczonych dla klientów. 

Konieczne strategiczne podejście

Aby automatyzacja środowiska IT przyniosła pozytywne efekty, firmy z sektora finansowego muszą podejść do procesu jej wdrażania strategicznie. Wprowadzanie automatyzacji w sposób rozproszony i bez większego planu może zwiększać złożoność infrastruktury IT i utrudniać współpracę między działami. Dlatego warto dążyć do wprowadzania pełnej automatyzacji, obejmującej różne obszary działalności. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, począwszy od działającej już w firmie technologii i procesów, aż po kulturę organizacji. 

Warto trzymać się kilku zasad skutecznej automatyzacji:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Człowiek na pierwszym miejscu 

Skuteczna automatyzacja zaczyna się od ludzi, którzy powinni być zaangażowani i czuć się komfortowo z wprowadzanymi zmianami. Ważne jest promowanie otwartej kultury i dzielenie się wiedzą między działami. Wczesne ustalanie metryk i celów właściwych dla danej firmy pomaga w ocenie efektów programu.

2. Ustalenie osób odpowiedzialnych za zarządzanie automatyzacją

Osoby odpowiedzialne za automatyzację warto wyznaczyć z wyprzedzeniem: wskazać liderów procesu w każdym dziale IT i upewnić się, że będą mieli stały kontakt. Te osoby mogą przeprowadzać regularne spotkania z kierownictwem, aby przedstawić postępy i osiągnięcia. Dobrym pomysłem może być uzgodnienie „dnia automatyzacji” np. co tydzień lub co miesiąc, podczas którego dział IT pomaga innym zespołom w firmie w rozwiązywaniu problemów oraz wyzwań wykorzystując automatyzację. 

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

3. Wybór jednego rozwiązania dla całej firmy

Zamiast łączyć różne „wyspy” automatyzacji, firmy powinny wybrać jedną skalowalną platformę, która ułatwia wdrażanie, udostępnianie i zarządzanie automatyzacją w różnych działach. Pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby IT. Ważne jest również, aby zapewnić wsparcie techniczne dla automatyzacji w środowiskach produkcyjnych i zintegrować stosowane rozwiązania ochronne, po to by reagować na zagrożenia w sposób skoordynowany. 

4. Wykorzystanie czasu na kreatywność

Potrzeba oszczędności i równoczesnego wspierania wzrostu biznesu jest coraz większa, a dział IT może zapewnić tu istotną przewagę konkurencyjną. Dobrze by elementem automatyzacji był plan jak wykorzystać zaoszczędzony dzięki takim rozwiązaniom czas. Instytucje finansowe powinny umożliwić specjalistom IT skupienie się na kreatywnych aspektach ich pracy, takich jak modernizacja infrastruktury i innowacje usprawniające doświadczenia klientów. 

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

5. Połączenie automatyzacji ze sztuczną inteligencją

Automatyzacja środowisk IT pomaga instytucjom finansowym w spełnianiu wymogów regulacyjnych. Przykładem jest monitorowanie modeli sztucznej inteligencji pod kątem stronniczości aby sprawdzić czy wymagają dodatkowego treningu. Jest to szczególnie istotne w kontekście procedowanej europejskiej ustawy dotyczącej AI (EU Artificial Intelligence Act). Automatyzacja pomaga firmom w utrzymaniu zgodności z istniejącymi przepisami, m.in. w przygotowywanych raportach finansowych. 

Automatyzacja infrastruktury IT jest kluczowa dla instytucji finansowych, które starają się utrzymać konkurencyjność. Poprzez strategiczne podejście do automatyzacji, firmy mogą nie tylko zwiększyć efektywność operacyjną, ale także umożliwić swoim zespołom IT skupienie się na innowacjach i dostarczaniu wartościowych doświadczeń dla klientów. 

Armin M. Warda, FSI EMEA chief technologist w firmie Red Hat

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dyrektywa o pracy platformowej niepokoi przedsiębiorców

  Pracodawcy rozumieją potrzebę dyskusji nad warunkami pracy za pośrednictwem platform cyfrowych i zwiększenie transparentności tam, gdzie jest to uzasadnione. Ale projekt unijnej dyrektywy budzi sporo zastrzeżeń związanych m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej – uważa Lewiatan.

  Czy Polacy są zadowoleni ze zmian dotyczących pracy zdalnej? Niektórzy nawet nie mieli okazji skorzystać

  Jak Polacy oceniają zmiany w Kodeksie pracy? Czy chętnie korzystają z możliwości pracy zdalnej? A co ze szkoleniami z przydatnych narzędzi. Kto nigdy nie miał okazji pracować zdalnie lub hybrydowo? 

  Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?

  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy. 

  Benefity. Nie chcemy rezygnować z benefitów, które obniżają koszty życia

  Pracodawcy w Polsce od kilku lat prześcigają się w pomysłach na niestandardowe benefity dla pracowników. Nie zawsze to jest właściwa strategia. Jak wynika z najnowszego badania enel-med „Zdrowy pracownik 2023” Polacy są przywiązani do podstawowych dodatków pozapłacowych, z których nie chcą rezygnować. 62% pracowników nie wyobraża sobie nie mieć pakietu medycznego, 42% dofinansowania wypoczynku, a 41% ubezpieczenia na życie. Co więcej, pracownicy pierwsze dwa benefity postrzegają jako najbardziej odciążające ich budżet domowy, zaraz obok bezpłatnego transportu do pracy. Eksperci enel-med zwracają uwagę, że zdrowie w Polsce jest coraz droższe, dlatego atrakcyjne i indywidualnie dopasowane świadczenia medyczne to wymierna korzyść zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

  REKLAMA

  Generacja Y i kobiety wybierają pracodawców odpowiedzialnych ekologicznie

  Czy pracodawcy nadal są w stanie wygrywać ofertami finansowymi, czy jednak czeka ich zmiana podejścia? Aż 60% specjalistów IT woli aplikować do firmy, która ma długofalową strategię ograniczania negatywnego wpływu na środowisko. 46% respondentów_tek spodziewa się, że realne działania w duchu ekologii cyfrowej coraz mocniej będą wpływać na wybór zatrudnienia w IT. 

  Rozwój umiejętności: Klucz do sukcesu na zmieniającym się rynku pracy

  Zmieniający się rynek pracy to jedna z najważniejszych cezur, jakie obecnie obserwujemy w globalnej gospodarce. Nowoczesne technologie, globalizacja, automatyzacja i inne czynniki wpływają na sposób, w jaki ludzie pracują i zdobywają środki utrzymania. W obliczu tych wyzwań, rozwijanie umiejętności staje się kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy. 

  Co to jest mentoring

  Mentoring to dynamiczny proces, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju osobistym i zawodowym. To relacja oparta na zaufaniu i wsparciu, w której doświadczona osoba, zwana mentorem, udziela wsparcia, rad i wskazówek mniej doświadczonemu partnerowi, znanemu jako adept.

  Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

  Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

  REKLAMA

  Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

  Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

  RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

  W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

  REKLAMA