REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na gospodarkę światową, w tym również na rynek pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na gospodarkę światową, w tym również na rynek pracy. Zmiany, które zaszły w trakcie tego kryzysu, wciąż odczuwane są na całym świecie. W miarę jak świat powoli wraca do nowej normalności, rynek pracy zmierza w nowym kierunku. Dla poszukujących pracy oznacza to zarówno wyzwania, jak i szanse. 

W tym artykule przyjrzymy się, jakie czekają nas perspektywy po pandemii.

Autopromocja

Wyzwania na rynku pracy po pandemii

Bezrobocie i konkurencja: Pandemia spowodowała zamknięcie wielu firm, co bezpośrednio przekłada się na wzrost liczby bezrobotnych. Konkurencja na rynku pracy jest teraz bardziej zacięta, a pracodawcy oczekują od kandydatów coraz większego doświadczenia i umiejętności.

Zmiany wymagań pracodawców: Zmieniły się również oczekiwania pracodawców. W obliczu zmian technologicznych, zdalnej pracy i elastycznych form zatrudnienia, wymagane są nowe umiejętności, takie jak obsługa technologii, zdolność pracy w zespole online i umiejętności komunikacyjne.

Problem długotrwałego bezrobocia: Dla niektórych osób pandemia oznaczała długotrwałe bezrobocie. Przerwa w karierze zawodowej może sprawić, że powrót na rynek pracy stanie się trudniejszy.

Zmiany w branżach: Niektóre branże zostały szczególnie dotknięte skutkami pandemii, takie jak turystyka, gastronomia czy rozrywka na żywo. Osoby związane z tymi sektorami mogą mieć trudności w znalezieniu pracy w swoim zawodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szanse dla poszukujących pracy po pandemii

Praca zdalna i elastyczne formy zatrudnienia: Pandemia przyspieszyła trend zdalnej pracy. Coraz więcej firm oferuje pracę zdalną lub elastyczne godziny pracy, co daje możliwość znalezienia pracy nawet dla osób, które nie mogą pracować w tradycyjny sposób.

Rozwój umiejętności cyfrowych: W obliczu cyfrowej rewolucji, posiadanie umiejętności związanych z technologią, jak programowanie, analiza danych czy marketing internetowy, może otworzyć wiele drzwi na rynku pracy.

Innowacje i nowe branże: Pandemia skłoniła do rozwoju nowych technologii i usług. Firmy związane z ochroną zdrowia, dostawą żywności, edukacją online czy rozrywką internetową zyskują na popularności, tworząc nowe miejsca pracy.

Edukacja i uczenie się przez całe życie: Inwestowanie w edukację i rozwijanie umiejętności stało się kluczowe. Osoby chcące być konkurencyjne na rynku pracy powinny być gotowe do nauki przez całe życie, ucząc się nowych umiejętności zgodnie z wymaganiami rynku.

Podsumowując, rynek pracy po pandemii stawia przed poszukującymi pracy wiele wyzwań, ale również oferuje liczne szanse. Kluczem do sukcesu jest elastyczność, zdolność adaptacji do zmian oraz nieustanne doskonalenie umiejętności. Dla tych, którzy są gotowi podjąć wyzwania i uczyć się na bieżąco, przyszłość na rynku pracy może być obiecująca, pomimo trudności, które przyniósł światu kryzys pandemii.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Andrzej
    2023-10-28 17:10:38
    od pandemii tak naprawdę się wszystko zaczęło psuć ;) ale dla mnie ten rok był najgorszy, i w końcu wyjechałem za granicę. najlepsza decyzja. kolega mi podrzucił pomysł otto, i skorzystałem z ich pomocy
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA