REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co martwi Polaków: Jak rodzaj pracy wpływa na nasze troski

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bardziej zatroskane są kobiety niż mężczyźni (82 proc. vs. 73 proc.).
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niemal ośmiu na dziesięciu Polaków martwi się pewnymi aspektami życia. Bardziej zatroskane są kobiety niż mężczyźni (82 proc. vs. 73 proc.). Niepokój 72 proc. ankietowanych budzi ich kondycja finansowa, na sytuację na świecie wskazało 58 proc. osób, a wydarzenia w kraju – 57 proc. Czym martwią się Polacy?

REKLAMA

Siedemdziesiąt siedem procent Polaków czymś się martwi. Czym? W zestawieniu TOP10 zmartwień Polaków, jakie enel-med przygotował na bazie wyników badania na reprezentatywnej grupie Polaków znalazły się także praca, zdrowie i rodzina. Nasze troski determinuje rodzaj wykonywanej pracy. Pracownicy biurowi częściej przejmują się zdrowiem psychicznym, podczas gdy pracownicy fizyczni bardziej martwią się o kondycję swojego ciała. 

REKLAMA

Obawy o zdrowie, stres i wypalenie zawodowe stają się coraz powszechniejsze, dlatego potrzebne są kompleksowe rozwiązania i programy w zakresie zdrowia. Z tego powodu uważność na problemy pracowników, wprowadzenie programów well-being lub pakietów medycznych odpowiadających dzisiejszym wyzwaniom zdrowotnym i potrzebom pracowników, są tak istotnym elementem budowania zdrowego środowiska pracy. Szczęśliwy i zdrowy człowiek to zadowolony i wydajny pracownik – powiedziała dr n. med. Katarzyna Skórzewska, dyrektor medyczna w Centrum Medycznym ENEL-MED.

#1 Finanse

Drożyzna i szalejąca inflacja dały się we znaki Polakom, ponieważ właśnie bezpieczeństwo materialne jest ich najczęstszym powodem do zmartwień (72 proc.). Co ciekawe, nie widać istotnych różnic, pomiędzy respondentami w poszczególnych grupach. Niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania Polacy najczęściej martwią się finansami.

#2 Świat

Na miejscu drugim uplasował się niepokój o sytuację na świecie (58 proc.). Po ataku Rosji na Ukrainę i jego konsekwencjach dla polskiej gospodarki oraz czynnej pomocy naszym sąsiadom, Polacy martwią się o rozwój wojny oraz jej wpływ na nasz kraj. Częściej niepokój towarzyszy mieszkańcom dużych miast (61 proc. vs. 56 proc. średnich). To również zmartwienie, które podziela więcej mężczyzn niż kobiet (59 proc. vs. 56 proc.).

#3 Kraj

Podium zamyka troska o sytuację w kraju. 57 proc. Polaków martwi się o to, co dzieje się w Polsce. Dane z gospodarki mogą nasilać niepokój, ponieważ mają swoje pokrycie w portfelach pracowników. Częściej martwią się o to osoby młodsze, w grupie wiekowej 25–34 lat (61 proc. wskazań) niż Polacy w wieku 35–45 lat (52 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

#4 Zatrudnienie

Kolejnym powodem do zmartwień jest praca (48 proc. wskazań). Częściej sfera zawodowa budzi niepokój wśród kobiet niż mężczyzn (49 proc. vs. 46 proc.). W grupach wiekowych, również da się zauważyć różnice. 51 proc. osób w wieku 25–34 lat vs. 43 proc. pomiędzy 35. a 45. rokiem życia.

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

#5 Niespokojna głowa

Na piątym miejscu zmartwień uplasowało się zdrowie psychiczne (34 proc.). Pandemia i lockdowny zbierają do dziś swoje żniwa. Widać to szczególnie w młodszej grupie wiekowej 25–34 lata (40 proc.), zdecydowanie rzadziej o zdrowie psychiczne martwią się Polacy między 35. a 45. rokiem życia (26 proc.).

#6 Rodzina przede wszystkim

Niemal co trzecia osoba martwi się fizycznym zdrowiem swojej rodziny (31 proc.). Niż demograficzny i starzejące się społeczeństwo skłaniają Polaków do niepokoju o najbliższych. Badanie wykazało, że jest to zdecydowanie domeną kobiet niż mężczyzn (34 proc. vs. 28 proc.).

#7 Pandemiczne widmo

Choć najtrudniejszy pandemiczny czas za nami, to wielu Polaków nadal niepokoi jego nawrót. Aż 31 proc. osób martwi się możliwością kolejnej pandemii. To zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyźni (36 proc. vs. 26 proc.).

#8 Kondycja ciała

Swoim zdrowiem fizycznym przejmuje się 27 proc. Polaków. Pracownicy w wieku 25–34 lata (28 proc.) częściej martwią się o swoją kondycję fizyczną niż grupa 35–45 lat (25 proc.). Natomiast biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania częściej tym aspektem niepokoją się mieszkańcy dużych aglomeracji niż średnich (29 proc. vs. 22 proc.).

#9 Troska o bliskich

Na przedostatnim miejscu zestawienia uplasował się niepokój o zdrowie psychiczne rodziny ankietowanych. Co 4 pracownik martwi się tym aspektem życia. Widać z badania, że zdecydowanie częściej jest to niepokój w średnich miastach 28 proc. vs. 18 proc. w dużych. Rzadziej tym aspektem martwią się mężczyźni (21 proc.) niż kobiety (27 proc.). 

#10 Powodów jest więcej

Ranking zamykają inne zmartwienia. 2% Polaków może niepokoić się o takie kwestie jak globalne ocieplenie, swojego pupila czy przedział wagi, do której dąży. Żadna z tych kwestii nie jest błaha, bo każda nasila niepokój. 

Praca ma znaczenie

REKLAMA

Warto na troski Polaków spojrzeć z perspektywy ich pracy. O sytuację w kraju najczęściej martwią się pracownicy branży IT (72 proc.), z kolei najrzadziej tzw. white collars, czyli pracownicy umysłowi nie wykonujący prac fizycznych (55 proc.). „Białe kołnierzyki” również mniej niepokoją się o pracę (41 proc.) niż pracownicy z branży budowlanej (51 proc.). Niemal co czwarty ankietowany w sektorze budowlanym najczęściej martwi się o zdrowie psychiczne swojej rodziny, gdzie w IT ten niepokój dotyka 15 proc. osób. Sytuacja na świecie jest najczęstszym utrapieniem w branży technologii informatycznych (67 proc.), a najrzadszym w produkcji (55 proc.). Sektor produkcyjny częściej niż pozostałe martwi się o zdrowie psychiczne (35 proc.).

Im większa firma, tym Polacy zdecydowanie częściej martwią się o zdrowie psychiczne. W dużych korporacjach na ten aspekt zwraca uwagę 37 proc. ankietowanych, podczas gdy w małych przedsiębiorstwach 30 proc. Natomiast w małych firmach pracownicy częściej martwią się sytuacją zawodową (51 proc.) niż w średnich (40 proc.) i dużych (45 proc.).

Na potrzeby Polaków warto, a nawet należy patrzeć z perspektywy pracownika, bo praca to duża cześć naszego życia i wpływa nie tylko na potrzeby, ale również na oczekiwania oraz powody do niepokoju. Jak widać z naszego badania, obok trosk finansowo-społeczno-zawodowych bardzo wysoko w piramidzie zmartwień znajduje się zdrowie. Polacy zwracają większą uwagę na zdrowie psychiczne lub fizyczne w zależności od tego, jaką prace wykonują. Dlatego tak ważna jest profesjonalna analiza potrzeb zdrowotnych i dobranie odpowiednich narzędzi, które będą rzeczywistym benefitem, korzyścią dla pracowników, której rzeczywiście potrzebują. W tym może pomoc partner medyczny, który wesprze w personalizacji między innymi pakietów i całej profilaktyki okołozdrowotnej. To z pewnością docenią pracownicy – powiedziała Alina Smolarek, Dyrektorka HR w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Metodologia badania:

Badanie zostało wykonane metodą CAWI z wykorzystaniem licencjonowanego panelu zapewniającego reprezentatywność próby. Wielkość próby głównej N=601 w tym: wiek: 25–34 lat 50%, 35–45 lat 50%, płeć: kobiety 50%, mężczyźni 50%, reprezentatywność pod względem: wielkości miejscowości, regionu zamieszkania, typu zatrudnienia.

Cały raport pt. „Rola pracodawcy w czasach nieustannych zmian – jak personalizować ofertę dla pracowników i wyjść naprzeciw ich potrzebom?” zrealizowany przez IR Center we współpracy z Centrum Medycznym ENEL-MED dostępny jest na stronie: https://ebook.enel.pl/badanie–pracownikow 

Grupa ENEL-MED, założona w 1993 roku, jest dziś największą polską firmą medyczną, która oferuje pełną obsługę medyczną na terenie całej Polski. Grupę tworzą takie marki jak centrum medyczne enel-med, enel-med stomatologia, enel-sport, enel senior, Estell. Zakres usług obejmuje, obok bieżącej opieki medycznej, stomatologię, medycynę i stomatologię estetyczną, medycynę sportową, ortopedię i rehabilitację, opiekę nad seniorami, diagnostykę oraz zabiegi operacyjne w szpitalu. enel-med oferuje indywidualne pakiety medyczne, pakiety medyczne dla działalności jednoosobowych, MŚP i korporacji oraz jednorazowe wizyty u specjalistów i badania. Centrum Medyczne ENEL-MED. S.A. od 2011 roku jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

REKLAMA

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA