reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Naruszenie obowiązków pracowniczych spowodowane niesprawnym sprzętem

Pracownik magazynu obsługując wózek widłowy doprowadził do wywrócenia się stosu palet, w wyniku czego ranny został inny pracownik oraz uległo zniszczeniu kilkanaście sztuk sprzętu elektronicznego. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że obsługiwany przez pracownika wózek był niesprawny. Czy ten fakt wyłącza możliwość ukarania pracownika karą porządkową? Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie?


RADA

Okoliczność, że wózek obsługiwany przez pracownika był niesprawny, nie przesądza o wyłączeniu odpowiedzialności pracownika za zaistniałe zdarzenie. Mogą Państwo zatem, w przypadku winy pracownika, ukarać go karą porządkową, a w razie winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa zwolnić go dyscyplinarne.

UZASADNIENIE

Przesłankami odpowiedzialności porządkowej pracownika jest bezprawność zachowania i jego wina. Bezprawność polega na zachowaniu pracownika niezgodnym z przepisami, np. regulaminem pracy, przepisami dotyczącymi bhp.

Istnieją dwa rodzaje winy:

• wina umyślna - kiedy pracownik chce wywołać dany skutek albo co prawda nie chce go spowodować, ale przewidując możliwość jego nastąpienia godzi się na to, bądź

• wina nieumyślna - gdy pracownik nie ma zamiaru spowodować określonego skutku, ale przez lekkomyślność lub niedbalstwo przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych dochodzi do zdarzenia, które pracownik przewidywał lub mógł przewidzieć, ale bezpodstawnie przypuszczał, że skutek ten nie nastąpi.

WAŻNE!

Pracownik może zostać ukarany karą porządkową, jeżeli dopuścił się naruszenia obowiązków pracowniczych zarówno z winy umyślnej, jak i nieumyślnej.

Podejmując decyzję o zastosowaniu sankcji wobec pracownika, np. ukaraniu go karą porządkową (upomnienia lub nagany), muszą Państwo rozpatrzyć wszelkie okoliczności, które miały związek z danym zdarzeniem.

Ustalając okoliczności zaistniałego zdarzenia kluczowe znaczenie dla odpowiedzialności pracownika będzie miał fakt, czy pracownik wiedział, że wykonując pracę posługuje się niesprawnym sprzętem. Jeśli pracownik korzystał z wózka widłowego mając świadomość, że jest uszkodzony, to wówczas można mu przypisać winę za zaistniałe zdarzenie i ukarać karą porządkową. Posługując się niesprawnym wózkiem naruszył on bowiem przepisy bhp, co stanowi podstawę do nałożenia na pracownika kary upomnienia lub nagany. Ponadto w tym przypadku zaistnieją także powody do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, ponieważ pracownik działając z winy umyślnej spowodował poranienie innego pracownika i wyrządzenie szkody w mieniu pracodawcy.

W wyroku z 24 listopada 1998 r. (I PKN 456/98, OSNP 2000/1/25) Sąd Najwyższy stwierdził, że naruszenie obowiązków z winy nieumyślnej z reguły nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Natomiast podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika mogą być tylko takie zachowania pracownika, które można zakwalifikować jako działanie z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Zatem jeżeli pracownik dopuścił się w omawianym przypadku naruszenia obowiązków z winy nieumyślnej, to można go ukarać karą porządkową, ale ryzykowne będzie jego dyscyplinarne zwolnienie. Bezpieczniej będzie wypowiedzieć mu umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama