| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Choroby zawodowe nauczycieli

Choroby zawodowe nauczycieli

Choroby zawodowe są zawsze konsekwencją niewłaściwych warunków pracy oraz nieprzestrzegania przez pracowników lub pracodawców podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka sytuacja może się zdarzyć w każdym zakładzie pracy. Wśród pracowników edukacji stanowią one aż 97,7% ogółu.

WAŻNE!

Liczba chorób zawodowych stwierdzonych w 2008 r. w placówkach zajmujących się szkolnictwem wynosiła 798 przypadków, co daje wskaźnik zapadalności 79,0, czyli ponad dwukrotnie wyższy niż średni krajowy.

Wśród stwierdzonych schorzeń dominowały przewlekłe choroby narządu głosu wywołane nadmiernym wysiłkiem głosowym, stanowiąc prawie 98% przypadków w tej grupie zawodowej.

Analiza wyników samooceny głosu dokonana za pomocą kwestionariusza niepełnosprawności głosowej wykonana w Instytucie Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi wykazała, że 67% nauczycieli odczuwa średniego stopnia niesprawność wynikającą z dysfunkcji głosu, a aż 20% – dużą niesprawność tego narządu.

Poza problemem chorób zawodowych narządu głosu coraz częściej wśród analiz stanu zdrowia nauczycieli stwierdza się narastający problem chorób tzw. cywilizacyjnych.

Prawdopodobieństwo rozwoju dysfonii wśród nauczycieli jest trzykrotnie większe niż w grupach kontrolnych.

Z analizy stanu zdrowia nauczycieli warszawskich przeprowadzonej na podstawie badań profilaktycznych wynika, że coraz większy problem zdrowotny i organizacyjny co do możliwości pracy w zawodzie nauczyciela stanowią schorzenia:

  • układu sercowo-naczyniowego rozpoznawane u 56,8% nauczycieli,
  • układu kostno-stawowego – 38%,
  • dróg oddechowych – 30%,
  • nerwice i psychonerwice – 20%.

Tak duży odsetek chorób zawodowych wśród nauczycieli w narządzie głosu świadczy między innymi o tym, że w Polsce nie ma wstępnej kwalifikacji laryngologicznej i foniatrycznej do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela.

Nie prowadzi się też nauki prawidłowej emisji głosu i odpowiedniej higieny głosowej ani wśród studentów kierunków pedagogicznych, ani wśród nauczycieli. Jedną z przyczyn tego stanu jest niestety brak foniatrów oraz fachowców zajmujących się rehabilitacją głosu.

W środowisku nauczycieli występują inne zagrożenia wpływające na rozwój chorób narządu głosu. Są to między innymi:

  • nadmierny hałas (powodujący osłabienie słyszenia i w efekcie większy wysiłek głosowy),
  • kurz (z kredy i ubrań), często zawierający mikroorganizmy (bakterie, wirusy, grzyby chorobotwórcze), powodujący obciążenie dróg oddechowych

WSKAZÓWKA!

Aby ograniczyć kurz występujący w szkole, bardzo ważne jest:

● właściwe dbanie o czystość w pomieszczeniach – wszystkie elementy wyposażenia (podłoga, parapety, kwiaty) powinny być wycierane wilgotnymi materiałami zbierającymi kurz, a nie wzbijającymi go,

● wycieranie tablicy wyłącznie mokrą gąbką, w miarę możliwości zastępowanie tablic tradycyjnych nowoczesnymi, na których można pisać markerami,

● eliminowanie z klas zasłon i firan zbierających kurz,

● spryskiwanie kwiatów.

Czytaj także

Autor:

specjalista medycyny pracy, doradca ds. opieki zdrowotnej Głównego Inspektora Pracy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »