| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Co decyduje o uznaniu prac za wykonywane w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w świetle przepisów o emeryturach pomostowych?

Co decyduje o uznaniu prac za wykonywane w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w świetle przepisów o emeryturach pomostowych?

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych określiły nowe zasady związane z zaliczaniem prac jako wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Co pracodawca musi wziąć pod uwagę, kwalifikując i oceniając pracę pracowników? Czy nazwa stanowiska może być podstawą do wpisania go do wykazu?

Ciężkie prace fizyczne to prace powodujące w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny u mężczyzn – powyżej 6300 kJ, a u kobiet – powyżej 4200 kJ.

Prace w wymuszonej pozycji ciała to prace wymagające znacznego pochylenia i (lub) skręcenia pleców przy jednoczesnym wywieraniu siły powyżej 10 kg dla mężczyzn i 5 kg dla kobiet (wg metody OWAS pozycja kategorii 4. przez co najmniej 50% zmiany roboczej.

Do tego rodzaju prac zaliczamy np. prace pod ziemią bezpośrednio przy drążeniu tuneli w górotworze, prace przy kuciu ręcznym w kuźniach, prace rybaków morskich. W wykazie wymienionych jest 40 rodzajów prac w szczególnych warunkach.

PRZYKŁAD

Prace przy ręcznym układaniu na gorąco nawierzchni z mieszanek mineralno-bitumicznych

Czynnikami ryzyka, które kwalifikują taką pracę do wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach, są: bardzo ciężka praca fizyczna, obciążenie statyczne, mikroklimat gorący (pozycja 31 wykazu prac w szczególnych warunkach – załącznik 1 do ustawy).

Prace o szczególnym charakterze

Prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Szczegółowy wykaz prac o szczególnym charakterze określono w załączniku nr 2 do ustawy. Wśród 24 rodzajów prac wymieniono w nim m.in. prace pilotów statków powietrznych, funkcjonariuszy straży ochrony kolei, członków zespołów ratownictwa medycznego.

PRZYKŁAD

Prace personelu medycznego oddziałów psychiatrycznych i leczenia uzależnień w bezpośrednim kontakcie z pacjentami

Czynnikami kwalifikującymi pracę do prac o szczególnym charakterze są: zagrożenie bezpieczeństwa publicznego, w tym zdrowia i życia własnego i innych osób, wynikające z nieprzewidywalności zachowania pacjentów, oraz wymagana szczególna sprawność psychofizyczna (pozycja 23 wykazu prac o szczególnym charakterze – załącznik 2 do ustawy).

W przepisach obecnie obowiązującej ustawy o emeryturach pomostowych zapisano jedynie rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a nie stanowiska pracy, gdyż te w prawidłowy sposób można określić jedynie bezpośrednio w zakładzie pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »