Przedświąteczny okres w pracy: Słowa wypowiadane pod wpływem stresu, których żałujemy
REKLAMA
REKLAMA
Wyniki badania nad komunikacją w sytuacjach stresowych, przeprowadzonego przez ekspertów z platformy Preply, ukazują, że aż 87% pracowników wypowiada się impulsywnie podczas stresu, by później żałować swoich słów. Wykazano, że najczęściej żałowane zwroty w miejscu pracy to: „To mnie nie obchodzi”, „To nie jest moje zadanie” oraz „To strata czasu”.
REKLAMA
Dla 62% respondentów negatywne postawy współpracowników wpływają negatywnie na ich motywację i satysfakcję zawodową. Niemal 40% osób jednak czuje się zobowiązanych do uczestnictwa w rozmowach krytycznych czy plotkach. Badanie, które objęło blisko 1000 uczestników w październiku 2023 r., daje wgląd w słownictwo używane w stresie i jego wpływ na relacje zawodowe i osobiste.
Stres negatywnie wpływa na język
Niemal wszyscy (93%) uważają, że stres negatywnie wpływa na ich sposób wyrażania się. W wyniku tego padają obraźliwe uwagi, a niepowstrzymane słowa mają poważne konsekwencje. Ponad 40% badanych przyznaje, że ich wypowiedzi w stresie spowodowały nieporozumienia lub konflikty w zespole.
Problem ten dotyczy częściej mężczyzn, z których blisko połowa (47%) przyznaje, że ich improwizowane słowa wywołały konflikty, w porównaniu z 41% kobiet.
Stres największy w branży przemysłowej
Najbardziej toksycznymi miejscami pracy okazują się firmy z branży przemysłowej i produkcyjnej. Dwie trzecie pracowników tych sektorów twierdzi, że w ich miejscu pracy akceptuje się nieprzyjazny język bez konsekwencji. To tam również najczęściej pojawiają się plotki. Zgodnie z wynikami badania, przedstawiciele pokolenia Z odczuwają największą presję, aby dostosować się do negatywnej atmosfery w pracy.
Negatywna atmosfera w miejscu pracy przenosi się na życie osobiste Amerykanów, którzy średnio poświęcają 11 minut dziennie na wyrażanie frustracji z pracy. Często prowadzi to do sporów rodzinnych, w których padają słowa, takie jak „To mnie nie obchodzi”, „Nigdy mnie nie słuchasz” czy „Zawsze chodzi tylko o ciebie”. To właśnie te sformułowania respondentów najczęściej żałują.
Autorzy badania zauważają, że brak skutecznego zarządzania stresem prowadzi do pogorszenia relacji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Dlatego też, uważna komunikacja staje się obecnie nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat