REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedświąteczny okres w pracy: Słowa wypowiadane pod wpływem stresu, których żałujemy

W grudniu, kiedy ogarnia nas przedświąteczna gorączka nie brak stresu zarówno w miejscu pracy, jak i domu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stres u jednych wywołuje wybuch emocji, innych skłania do milczenia. W grudniu, kiedy ogarnia nas przedświąteczna gorączka nie brak stresu zarówno w miejscu pracy, jak i domu. Ankieta przeprowadzona wśród Amerykanów pokazuje, jak ludzie radzą sobie w sytuacjach, gdy nerwy biorą górę.

Wyniki badania nad komunikacją w sytuacjach stresowych, przeprowadzonego przez ekspertów z platformy Preply, ukazują, że aż 87% pracowników wypowiada się impulsywnie podczas stresu, by później żałować swoich słów. Wykazano, że najczęściej żałowane zwroty w miejscu pracy to: „To mnie nie obchodzi”, „To nie jest moje zadanie” oraz „To strata czasu”. 

REKLAMA

Autopromocja
Zwroty, których używania w pracy

 

 

Źródło zewnętrzne

Dla 62% respondentów negatywne postawy współpracowników wpływają negatywnie na ich motywację i satysfakcję zawodową. Niemal 40% osób jednak czuje się zobowiązanych do uczestnictwa w rozmowach krytycznych czy plotkach. Badanie, które objęło blisko 1000 uczestników w październiku 2023 r., daje wgląd w słownictwo używane w stresie i jego wpływ na relacje zawodowe i osobiste.

Stres negatywnie wpływa na język

Niemal wszyscy (93%) uważają, że stres negatywnie wpływa na ich sposób wyrażania się. W wyniku tego padają obraźliwe uwagi, a niepowstrzymane słowa mają poważne konsekwencje. Ponad 40% badanych przyznaje, że ich wypowiedzi w stresie spowodowały nieporozumienia lub konflikty w zespole. 

Problem ten dotyczy częściej mężczyzn, z których blisko połowa (47%) przyznaje, że ich improwizowane słowa wywołały konflikty, w porównaniu z 41% kobiet.

Stres największy w branży przemysłowej

Najbardziej toksycznymi miejscami pracy okazują się firmy z branży przemysłowej i produkcyjnej. Dwie trzecie pracowników tych sektorów twierdzi, że w ich miejscu pracy akceptuje się nieprzyjazny język bez konsekwencji. To tam również najczęściej pojawiają się plotki. Zgodnie z wynikami badania, przedstawiciele pokolenia Z odczuwają największą presję, aby dostosować się do negatywnej atmosfery w pracy.

Miejsca pracy z najbardziej stresującą komunikacją

 

 

Źródło zewnętrzne

Negatywna atmosfera w miejscu pracy przenosi się na życie osobiste Amerykanów, którzy średnio poświęcają 11 minut dziennie na wyrażanie frustracji z pracy. Często prowadzi to do sporów rodzinnych, w których padają słowa, takie jak „To mnie nie obchodzi”, „Nigdy mnie nie słuchasz” czy „Zawsze chodzi tylko o ciebie”. To właśnie te sformułowania respondentów najczęściej żałują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zwroty,  w relacjach osobistych

 

 

Źródło zewnętrzne

Autorzy badania zauważają, że brak skutecznego zarządzania stresem prowadzi do pogorszenia relacji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Dlatego też, uważna komunikacja staje się obecnie nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA