REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedświąteczny okres w pracy: Słowa wypowiadane pod wpływem stresu, których żałujemy

W grudniu, kiedy ogarnia nas przedświąteczna gorączka nie brak stresu zarówno w miejscu pracy, jak i domu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stres u jednych wywołuje wybuch emocji, innych skłania do milczenia. W grudniu, kiedy ogarnia nas przedświąteczna gorączka nie brak stresu zarówno w miejscu pracy, jak i domu. Ankieta przeprowadzona wśród Amerykanów pokazuje, jak ludzie radzą sobie w sytuacjach, gdy nerwy biorą górę.

Wyniki badania nad komunikacją w sytuacjach stresowych, przeprowadzonego przez ekspertów z platformy Preply, ukazują, że aż 87% pracowników wypowiada się impulsywnie podczas stresu, by później żałować swoich słów. Wykazano, że najczęściej żałowane zwroty w miejscu pracy to: „To mnie nie obchodzi”, „To nie jest moje zadanie” oraz „To strata czasu”. 

REKLAMA

Autopromocja
Zwroty, których używania w pracy

 

 

Źródło zewnętrzne

Dla 62% respondentów negatywne postawy współpracowników wpływają negatywnie na ich motywację i satysfakcję zawodową. Niemal 40% osób jednak czuje się zobowiązanych do uczestnictwa w rozmowach krytycznych czy plotkach. Badanie, które objęło blisko 1000 uczestników w październiku 2023 r., daje wgląd w słownictwo używane w stresie i jego wpływ na relacje zawodowe i osobiste.

Stres negatywnie wpływa na język

Niemal wszyscy (93%) uważają, że stres negatywnie wpływa na ich sposób wyrażania się. W wyniku tego padają obraźliwe uwagi, a niepowstrzymane słowa mają poważne konsekwencje. Ponad 40% badanych przyznaje, że ich wypowiedzi w stresie spowodowały nieporozumienia lub konflikty w zespole. 

Problem ten dotyczy częściej mężczyzn, z których blisko połowa (47%) przyznaje, że ich improwizowane słowa wywołały konflikty, w porównaniu z 41% kobiet.

Stres największy w branży przemysłowej

Najbardziej toksycznymi miejscami pracy okazują się firmy z branży przemysłowej i produkcyjnej. Dwie trzecie pracowników tych sektorów twierdzi, że w ich miejscu pracy akceptuje się nieprzyjazny język bez konsekwencji. To tam również najczęściej pojawiają się plotki. Zgodnie z wynikami badania, przedstawiciele pokolenia Z odczuwają największą presję, aby dostosować się do negatywnej atmosfery w pracy.

Miejsca pracy z najbardziej stresującą komunikacją

 

 

Źródło zewnętrzne

Negatywna atmosfera w miejscu pracy przenosi się na życie osobiste Amerykanów, którzy średnio poświęcają 11 minut dziennie na wyrażanie frustracji z pracy. Często prowadzi to do sporów rodzinnych, w których padają słowa, takie jak „To mnie nie obchodzi”, „Nigdy mnie nie słuchasz” czy „Zawsze chodzi tylko o ciebie”. To właśnie te sformułowania respondentów najczęściej żałują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zwroty,  w relacjach osobistych

 

 

Źródło zewnętrzne

Autorzy badania zauważają, że brak skutecznego zarządzania stresem prowadzi do pogorszenia relacji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Dlatego też, uważna komunikacja staje się obecnie nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA