REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

Aż 58% pracowników oczekuje od pracodawcy pomocy w radzeniu sobie z sytuacjami stresującymi, takimi jak wypalenie zawodowe, trudne relacje i konflikty z kolegami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

W obliczu narastającego stresu w miejscu pracy, coraz więcej pracowników zaczyna doceniać znaczenie wsparcia psychologicznego. Badania przeprowadzone we wrześniu 2023 r. przez PSH Lewiatan we współpracy z SW Research w ramach Inicjatywy „Urodzeni Przedsiębiorcy” ujawniają, że aż 58% pracowników oczekuje od pracodawcy pomocy w radzeniu sobie z sytuacjami stresującymi, takimi jak wypalenie zawodowe, trudne relacje i konflikty z kolegami. Pomoc psychologiczna staje się coraz bardziej pożądanym benefitem oferowanym przez pracodawców.

REKLAMA

Autopromocja

– Zdrowie, odpoczynek i równowaga fizyczno-duchowa są niezwykle ważne dla osiągnięcia sukcesu w pracy, czy w biznesie i stają się wartościami, które zaczynają na nowo definiować naszą rzeczywistość. I chociaż w świecie polskiego biznesu te zmiany są coraz bardziej uświadamiane, to powyższe badania wskazują, że musimy włożyć jeszcze sporo pracy w to, by nauczyć się skutecznie je wdrażać – komentował wyniki badań Prezes Zarządu Lewiatan Holding S.A. Robert Rękas.

Oto 5 praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci zmienić własną firmę w przestrzeń wolną od stresu, zwiększając dobre samopoczucie personelu.

Racjonalnie zarządzaj czasem pracy

Jeżeli specyfika firmy na to pozwala, warto zaoferować załodze swobodę w organizacji czasu pracy. Utrwalony już model hybrydowy to ułatwia, a uporczywe trzymanie się sztywnych grafików bywa niepotrzebne. Jeśli pracownik będzie mógł w miarę samodzielnie organizować sobie czas pracy, zmniejszy się u niego prawdopodobieństwo wystąpienia stresu wynikającego ze sztywnych procedur. 

Istotne jest też to, by przydzielać zadania, uwzględniając faktyczne kompetencje i możliwości poszczególnych członków zespołu. Znając tempo wykonywania obowiązków przez poszczególnych pracowników, unikniesz błędu zbyt wygórowanych oczekiwań. To one właśnie bywają przyczyną wyczerpania fizycznego i psychicznego zatrudnionych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaoferuj opiekę psychologiczną

Wprowadzenie opieki psychologicznej do kultury organizacyjnej firmy stanowi wyraz troski o dobrostan personelu. Wsparcie tego typu może przybierać różne formy – począwszy od zatrudnienia psychologa na stałe, poprzez sfinansowanie cyklicznych indywidualnych konsultacji psychologicznych, aż po organizację spotkań dotyczących radzenia sobie ze stresem. 

Dokonując wyboru, warto kierować się oczekiwaniami pracowników. Jeśli poczują, że dążysz do zrozumienia ich faktycznych potrzeb, zyskasz opinię pracodawcy, który potrafi zadbać o ludzi i ma świadomość negatywnego wpływu nadmiernego stresu.

Zadbaj o ciekawe świadczenia

Pracownicy firmy powinni mieć świadomość, że ich wysiłek budzi uznanie pracodawcy. I że przykłada on należytą uwagę do tego, by doceniać podwładnych. Oprócz tradycyjnych benefitów, takich jak karty sportowe, prywatna opieka medyczna, warto wziąć pod uwagę dodatkowe opcje, które bezpośrednio wpłyną na redukcję stresu. 

Warto jest, znając budżet jaki możesz zainwestować w dodatkowe benefity swoich pracowników, zadać im pytanie i dać do wyboru możliwe do późniejszej realizacji opcje wspierające dobrostan psychiczny zespołu. Uznanie personelu mogą wzbudzić też cykliczne spotkania firmowe, w których dominować będą różne formy aktywności fizycznej.

Przypominaj o urlopie

Urlop to integralna i gwarantowana ustawami część pracy, więc nie można go bagatelizować. Pozwala naładować baterie i wracać do pracy z poczuciem odświeżenia i motywacji. Wypoczęty pracownik mocniej angażuje się w pracę. Warto więc zachęcać załogę do wykorzystywania dni urlopowych i przypominać, że każdy ma do nich prawo. Aby ułatwić korzystanie z wolnego, zapewnij zespołowi elastyczność i pozwól na samodzielne ustalenie terminu odpoczynku. 

Dodatkowym bonusem może być przyznanie nadobowiązkowych dni urlopowych. Pomysł, by skracać pracę w piątki także zostanie doceniony przez personel.

Doceniaj i nagradzaj

REKLAMA

Pracownicy chcą być doceniani przez pracodawcę – to jeden z tych mechanizmów, które mają znaczący wpływ na ich kondycję psychiczną. Formą nagradzania stosowaną najczęściej są podwyżki i premie. Owszem, są to skuteczne mechanizmy motywujące, ale tylko do pewnego stopnia. Wadą ich jest to, że działają krótkoterminowo – pracownicy się do nich przyzwyczajają i szybko przestają je doceniać. Warto więc zastanowić się nad działaniami, które będą stosowane regularne i na bieżąco. 

Przykładowo, jako że słowa mają moc, to warto to wykorzystać do zarządzania zespołem. By wzmocnić czyjeś dobre samopoczucie wystarczą czasem proste sformułowania, na przykład: „dziękuję”, czy „dobra robota”. Wyrażanie uznania w taki sposób, stanowi integralną część informacji zwrotnej, kluczowej dla dobrej relacji między przełożonym a pracownikiem. Ważna jednak jest równowaga między słownym, jak i finansowym docenianiem pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Ile brutto i netto dla początkującego, mianowanego i dyplomowanego?

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

REKLAMA

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

REKLAMA