Czy nie mam prawa do przerwy?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek organizować komputerowe stanowiska pracy w sposób łagodzący uciążliwości pracy przed komputerem. Pracodawca powinien tak zorganizować pracę, aby zapewnić pracownikowi łączenie przemienne pracy przy monitorze ekranowym z innymi rodzajami prac nieobciążającymi wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub co najmniej pięciominutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
REKLAMA
Zobacz: Główne zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Przerwa przysługuje pracownikowi po godzinie nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora. Nie przysługuje, gdy pracownik w czasie godziny zegarowej obsługuje monitor i jednocześnie wykonuje inne czynności.
Pracodawca, który w zamian za przerwy tak zorganizuje pracę pracownika, że będzie ona połączeniem pracy przy komputerze z innym rodzajem pracy nie musi udzielać przerw. W takim przypadku pracownik nie ma prawa do 5 minutowych przerw. To pracodawca decyduje o sposobie zapewnienia pracownikowi odpoczynku od pracy przy monitorze ekranowym.
Zobacz serwis: Jak informować pracownika o ryzyku zawodowym?
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik wykonywał pracę przy komputerze na przemiennie z inną pracą, a dodatkowo miał prawo do przerw.
Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 nr 148 poz. 973)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat