Elektroradiolog - kim jest i co robi?
REKLAMA
REKLAMA
- Uznanie kwalifikacji - elektroradiolog
- Gdzie pracuje elektroradiolog?
- Praca w szkodliwych warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące
- Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych
- Jakie czynności wykonuje elektroradiolog?
Uznanie kwalifikacji - elektroradiolog
Aby móc uznać kwalifikacje elektroradiologa, konieczne było:
REKLAMA
- rozpoczęcie po dniu 30 września 2012 r. studiów w zakresie elektroradiologii i uzyskanie tytułu zawodowego co najmniej licencjata albo inżyniera lub
- rozpoczęcie przed dniem 1 października 2012 r. studiów na kierunku (specjalności) elektroradiologia i uzyskanie tytułu zawodowego co najmniej licencjata albo inżyniera, lub
- rozpoczęcie po dniu 31 sierpnia 2019 r. szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej i uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie technik elektroradiolog, lub
- rozpoczęcie przed dniem 1 września 2019 r. szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie tytułu zawodowego technik elektroradiolog lub technik elektroradiologii lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik elektroradiolog.
Gdzie pracuje elektroradiolog?
Elektroradiolog może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, np. w zakładach radioterapii, pracowniach rentgenowskich RTG, oddziałach intensywnego nadzoru kardiologicznego i reanimacji, pracowniach tomografii komputerowej TK, pracowniach elektrofizjologii serca i kontroli rozruszników, pracowniach rezonansu magnetycznego MR i innych pracowniach.
Praca w szkodliwych warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące
Jak podaje CIOP (Centralny Instytut Ochrony Pracy) pracownicy zatrudnieni w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące zostali zaszeregowani do dwóch kategorii: „A” i „B”, ze względu na stopień narażenia (art. 17 Prawa Atomowego), a miejsca pracy podzielono na tereny kontrolowane i tereny nadzorowane. Kategoria A obejmuje pracowników, którzy mogą być narażeni na dawkę skuteczną przekraczającą 6 mSv (milisiwertów) w ciągu roku lub na dawkę równoważną, przekraczającą trzy dziesiąte wartości dawek granicznych dla soczewek oczu, skóry i kończyn. Kategoria B obejmuje pracowników, którzy mogą być narażeni na dawkę skuteczną przekraczającą 1 mSv w ciągu roku lub na dawkę równoważną, równą jedną dziesiątą wartości dawek granicznych dla soczewek oczu, skóry i kończyn.
Ochrona radiologiczna to całokształt działań i przedsięwzięć zmierzających do zapobiegania narażeniu ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące, a w przypadku braku możliwości zapobieżenia takiemu narażeniu, działania zmierzające do ograniczenia szkodliwego wpływu tego promieniowania na zdrowie przyszłych pokoleń (skutki genetyczne). W tym celu Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej (ICRP) sformułowała zalecenie, które brzmi: „Nie wolno dopuścić żadnej praktyki związanej z ekspozycją, dopóki praktyka ta nie przyniesie dostatecznej korzyści osobom eksponowanym lub społeczeństwu, przewyższając straty w postaci radiacyjnego uszczerbku na zdrowiu, związanego z tą praktyką”. Ochrona przed promieniowaniem jonizującym obejmuje tylko te rodzaje źródeł i te sytuacje, które poddają się regulacji. Nie można ograniczać wpływu promieniowania od takich źródeł jak np. zawartość naturalnych radionuklidów w organizmie człowieka (np. 40K, 226Ra) czy promieniowania kosmicznego.
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972) określa takie nowe zawody medyczne jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.
Jakie czynności wykonuje elektroradiolog?
Do głównych zadań elektroradiologa należą bardzo specjalistyczne czynności, do najważniejszych z nich należą:
- Przygotowywanie pacjenta do badań diagnostycznych i zabiegów w zakresie diagnostyki obrazowej, elektromedycznej i radioterapii*).
- Wykonywanie czynności zawodowych zgodnie z zasadami aseptyki, antyseptyki i postępowania z materiałem biologicznym skażonym oraz zapobieganie zakażeniom.
- Przeprowadzanie wywiadu z pacjentem.
- Przygotowywanie pacjenta do badań z zakresu rentgenodiagnostyki, do badań i zabiegów z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, medycyny nuklearnej i rezonansu magnetycznego, do badania elektromedycznego oraz do radioterapii.
- Wyjaśnianie pacjentowi sposobu przygotowana do badania lub zabiegu i informowanie pacjenta o ich przebiegu.
- Dobieranie i stosowanie środków ochrony radiologicznej pacjenta i personelu w rentgenodiagnostyce, radiologii interwencyjnej i w medycynie nuklearnej.
- Wykonywanie samodzielnie lub w zespole diagnostyczno-terapeutycznym na zlecenie i pod nadzorem lekarza badań diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań w diagnostyce elektromedycznej.
- Wykonywanie badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa).
- Wykonywanie badania rentgenowskiego i tomografii komputerowej ze środkiem kontrastującym pod nadzorem lekarza.
- Dobieranie i obsługiwanie aparatury i sprzętu medycznego wykorzystywanego w rentgenodiagnostyce.
- Wykonywanie badań z zakresu diagnostyki rentgenowskiej zgodnie ze skierowaniem lekarza (badań rentgenowskich, tomografii komputerowej zgodnie ze skierowaniem, standardami i zaleceniami lekarza specjalisty w dziedzinie radiologii lub lekarza kierującego).
- Przygotowywanie obrazów badań rentgenodiagnostycznych do opisu przez lekarza.
- Udział w wykonywaniu badań i zabiegów z zakresu diagnostyki obrazowej (rezonansu magnetycznego, radiologii interwencyjnej i hemodynamiki, medycyny nuklearnej).
- Wykorzystywanie mierników promieniowania jonizującego.
- Obsługiwanie aparatury medycznej i dobieranie materiałów i sprzętu medycznego wykorzystywanego w radiologii interwencyjnej, medycynie nuklearnej oraz w badaniach z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.
- Wykonywanie badań i zabiegów z zakresu medycyny nuklearnej zgodnie ze skierowaniem lekarza.
- Wykonywanie badania lub zabiegu z radioizotopem pod nadzorem lekarza.
- Udział w realizacji procedur diagnostyczno-terapeutycznych z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, zabiegów endowaskularnych, hybrydowych, brachyterapii, dozymetrii, angiografii, hipertermii i badaniu polisomnograficznym, oksygenacji hiperbarycznej i tlenoterapii.
- Wykonywanie badania metodą rezonansu magnetycznego, dostosowywanie techniki jego wykonania do sytuacji klinicznej pacjenta i zapewnianie technicznej poprawności wykonania badania.
- Przygotowywanie obrazów wykonanych badań i zabiegów z zakresu radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamiki, medycyny nuklearnej oraz otrzymanych metodą rezonansu magnetycznego do opisu przez lekarza.
- Wykonywanie badań elektromedycznych (elektrokardiografii, elektroencefalografii, elektromiografii, audiometrii, spirometrii, ultrasonografii, densytometrii ultrasonograficznej).
- Rozpoznawanie w zapisie badań elektromedycznych patologicznych zmian zagrażających zdrowiu i życiu człowieka.
- Dobieranie środków do wykonania badania elektromedycznego w zależności od skierowania lekarza i stanu pacjenta.
- Udział w wykonywaniu badania ultrasonograficznego zgodnie ze skierowaniem lekarza.
- Wykonywanie radioterapii.
- Zapewnianie jakości w radiologii naczyniowej, interwencyjnej, hemodynamice, medycynie nuklearnej, w badaniach z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego, w rentgenodiagnostyce, w diagnostyce elektromedycznej i w radioterapii.
- Udzielanie pierwszej pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.
- Prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej wykonanych badań.
- Uczestniczenie w procesie diagnostyczno-terapeutycznym podczas realizacji procedur z zakresu diagnostyki obrazowej, diagnostyki elektromedycznej, medycyny nuklearnej i radioterapii.
Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. 2023 poz. 1972)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat