REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja Służby Więziennej w 2024 aż 672 045 tys. zł na wynagrodzenia, dodatki, sprzęt

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Modernizacja Służby Więziennej w 2024 aż 672 045 tys. zł na wynagrodzenia, dodatki, sprzęt
Modernizacja Służby Więziennej w 2024 aż 672 045 tys. zł na wynagrodzenia, dodatki, sprzęt
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Trwa program Modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025. Jakie są cele, jakie oczekiwania a jakie realne efekty? W 2024 roku na zmiany w SW będzie przeznaczona rekordowa kwota, bo aż 672 045 tys. zł.

Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025

Trwa program modernizacji Służby Więziennej (SW) w latach 2022-2025 został wprowadzony ustawą z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 86, dalej jako: ustawa). W ustawie zaszły zmiany od dnia 24 stycznia 2024 r. 

Autopromocja

Można zapytać po co są te zmiany? Co przyniosą? Intencja jest generalna taka, żeby doszło do wzrostu wynagrodzeń, aby poprawiać warunki zatrudnienia, z położeniem głównego nacisku na bezpieczeństwo, ochronę życia i zdrowia. Praca w SW jest stresująca i wymagająca. Nie ma chętnych, co powoduje, że w wielu województwach są braki kadrowe. Zresztą jak w innych służbach mundurowych. Tak więc, wdrożono modernizację, której celem jest poprawa warunków realizacji ustawowych zadań przez Służbę Więzienną oraz dalsze podnoszenie sprawności i skuteczności jej działania w celu utrzymania właściwego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochrony obywateli przed sprawcami przestępstw.

Co szczegółowo obejmuje Program Modernizacji SW?

Programu modernizacji SW obejmuje realizację następujących zadań:
1) poprawa bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych;
2) zakup i zwiększenie liczby użytkowanych pojazdów specjalnych, autobusów do przewozu grupowego i pojazdów przeznaczonych dla Zespołów Terenowych Dozoru Elektronicznego;
3) poprawa efektywności energetycznej jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
4) pozyskanie nowych miejsc zakwaterowania osadzonych oraz odtworzenie i poprawa infrastruktury jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
5) modernizacja systemów informatycznych, łączności i monitoringu wizyjnego;
6) zmiana systemu zatrudnienia kadry medycznej w podmiotach leczniczych dla osób pozbawionych wolności;
7) poprawa warunków socjalno-bytowych funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych Służby Więziennej "Funkcjonariusz PRO";
8) wzmocnienie systemu motywacyjnego uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej przez podwyższenie wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Więziennej;
9) wzrost konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych Służby Więziennej;
10) wzmocnienie etatowe jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
11) poprawa infrastruktury Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej, w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku, informację o realizacji Programu modernizacji SW za rok poprzedni, a do dnia 31 maja 2026 r. - informację końcową o realizacji Programu modernizacji SW.

Modernizacja Służby Więziennej w 2024 aż 672 045 tys. zł na wynagrodzenia, dodatki, sprzęt

Ważne
PONAD 1,865 MLD ZŁ NA MODERNICACJĘ SW

W latach 2022-2025 zostanie przeznaczone ponad 1,865 mld zł m.in. na poprawę bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, nowy sprzęt oraz lepsze warunki funkcjonowania tej kluczowej dla bezpieczeństwa państwa formacji. Program modernizacji SW zawiera także podwyżki uposażeń, lepszy sprzęt, poprawę warunków socjalno-bytowych funkcjonariuszy, przeciwdziałanie dyskryminacji, równe traktowanie oraz wzmocnienie etatowe jednostek formacji.

Uszczegóławiając kwota wydatków na realizację programu modernizacji w SW, kształtuje się następująco w poszczególnych latach: w 2022 r. - 192 978 tys. zł; w 2023 r. - 576 492 tys. zł; w 2024 r. - 672 045 tys. zł; w 2025 r. - 423 615 tys. zł. W ramach kwot określonych wyżej wydatki ujmowane w dotacji celowej wynoszą odpowiednio: w 2022 r. - 0 zł; w 2023 r. - 3 000 tys. zł; w 2024 r. - 12 000 tys. zł; w 2025 r. - 12 144 tys. zł. Co ważne, Minister Sprawiedliwości dokonuje oceny realizacji przedsięwzięć oraz wielkości środków wydatkowanych na realizację Programu modernizacji SW. Może też dokonywać "przesunięć" kwot.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile się zarabia w Służbie Więziennej?

Zarobki w Służbie Więziennej są zróżnicowane i zależą np. od stażu pracy, od kwalifikacji, od doświadczenia od miejsca pełnienia służby. Dla przykładu można podać, że np. w Toruniu był w grudniu 2023 r. nabór do SW i w ogłoszeniu podano, że: po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu w zakresie szkoły podoficerskiej wynagrodzenie będzie wynosiło co najmniej 4 729 zł na rękę dla osób poniżej 26. roku życia i 4 435 zł netto dla osób powyżej 26. roku życia. Czy to dużo? Nie wydaje się, mając na uwadze specyfikę pracy i zakres odpowiedzialności.

Kto realizuje Program Modernizacji SW?

Program modernizacji SW jest realizowany przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a w zakresie poprawy infrastruktury Akademii Wymiaru Sprawiedliwości przez Rektora-Komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Programem modernizacji SW są objęte jednostki organizacyjne Służby Więziennej. Nadzór nad realizacją Programu modernizacji SW sprawuje Minister Sprawiedliwości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rudzik
  2024-02-03 14:39:10
  A dlaczego nie napiszecie ile zarabia szeregowy w sw??
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Neptun
  2024-02-04 00:18:56
  A może zrobicie coś by było jakoś w tych wiezieniach a nie syf ludzie są pozbawieni wolności a nie godności
  8
 • Obywatel
  2024-02-03 19:36:15
  To jakaś kipana, 600,000 ?!?!?! To może przeznaczmy tyle na diety dla nierobów na w Sejmie...
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nnn
  2024-02-04 14:08:45
  4400 to żaden szał za jeden weekend w miesiącu wolny ,
  1
 • Japa
  2024-02-06 08:22:15
  Jcsw
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA